بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
  • 1402/01/20 - 15:08
  • - تعداد بازدید: 191
  • - تعداد بازدیدکننده: 190
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
وزیر بهداشت مطرح کرد:

امروز علوم پزشکی نیازمند علوم پایه‌ است/ ضرورت برگزاری جلسات هم‌اندیشی با نخبگان حوزه سلامت

بهرام عین اللهی ضمن تاکید بر ضرورت استمرار جلسات هم‌اندیشی با نخبگان حوزه سلامت، بر عملیاتی شدن نظرات و پیشنهادهای دانشمندان تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌ رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ دکتر بهرام عین اللهی در نشست هم اندیشی با دانشمندان یک درصد پراستناد جهان در حوزه علوم پزشکی با اشاره به فرمایش‌ های رهبر معظم انقلاب در نخستین روز سال ۱۴۰۱ در مشهد مقدس و تجلیل ایشان از دانشمندان کشور اشاره و تصریح کرد: مقام معظم رهبری همواره عنایتی ویژه به تولید علم به ویژه در عرصه سلامت دارند که این حمایت ایشان، مایه دلگرمی و پشتوانه‌ ای معنوی برای نخبگان علمی و محققان در نظام سلامت است.

عین اللهی با ذکر حدیثی از امیرالمومنین (ع) گفت: علم اندوزی از اصول بنیادین فرهنگ ماست و باید از دانشمندانی که در تولید علم نافع، سهم و نقش دارند، تقدیر کنیم و ایشان را گرامی داریم.

وی به دستاوردها و پیشرفت‌ های حاصل شده در سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی در حوزه‌ های مختلف به ویژه در عرصه سلامت اشاره و خاطرنشان کرد: یکی از بزرگترین دستاوردهای کشور بعد از انقلاب اسلامی به حوزه سلامت مربوط می‌ شود.

وزیر بهداشت گفت: بدون شک، وابستگی ما در این حوزه قبل از انقلاب به غربی‌ ها صددرصد و به گونه‌ ای بود که در کوچک‌ ترین مسائل بهداشت و درمان ناگزیر از کمک آنها بودیم؛ اما امروز در بسیاری از شاخص‌ ها، با فاصله و ارتفاعی چشمگیر نسبت به بسیاری از کشورها سرآمدیم.

وی ادغام آموزش پزشکی در درمان را از بزرگترین دستاوردهای نظام سلامت جمهوری اسلامی عنوان و تصریح کرد: با این ابتکار توانستیم دانشگاه را به خدمت جامعه در آوریم و از این روست که امروز جامعه می‌ تواند برای ارتقا سلامت از دانشمندان خود استفاده کند و زمینه ساز رشد و پیشرفت سلامت شود.

عین اللهی با بیان اینکه امروزه از نظر نیروی انسانی کارآمد از وضعیت مناسبی برخورداریم، اظهار داشت: ما نه تنها انواع خدمات درمان را در داخل کشور با کیفیت مطلوب ارائه می‌کنیم‌ ، بلکه شاهد حضور بیماران دیگر کشورها در ایران برای درمان هستیم.

وی افزود: پیشرفتی که امروز به آن دست یافته‌ ایم، آرمان مطلوب ما نیست و می‌ توان رشد بهتری را نیز رقم زد؛ برای این منظور باید ساختارهای تولید علم چابک‌تر شده و اثربخشی ۸۴۰ مرکز تحقیقاتی کنونی ما افزایش یابد.

به گفته وزیر بهداشت حوزه سلامت کشور برای رشد تولید علم نیازمند یک سیستم مجهز و فناوری پایه است که دسترسی دانشمندان به اطلاعات را سریع و آسان کند.

وی بر ضرورت وضع قوانین و مقررات متناسب با سیستم جدید تاکید و با اشاره به اقداماتی که سال گذشته در این حوزه صورت گرفته است، یادآور شد: سال قبل که مقام معظم رهبری آن را با عنوان « سال تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین» مزین فرمودند؛ در حوزه سلامت دانش بنیان ۴۳ درصد رشد رقم خورد؛ به طوری که هم اکنون ۴۰ درصد از تجهیزات پزشکی پیشرفته با کمک شرکت‌ های دانش بنیان در داخل کشور تولید می‌ شوند.

عین اللهی با بیان اینکه امروز علوم پزشکی ما نیازمند علوم پایه‌ اند، گفت: متاسفانه علوم پزشکی در دنیا متکی به داروست؛ چرا که دارو دومین عامل تجارت در دنیاست و مافیای دارو در جهان نمی‌ گذارد علم پزشکی از محدوده درمان‌ های دارویی خارج شود؛ در حالی که امروزه بسیاری از بیماری‌ ها بدون نیاز به دارو درمان می‌ شوند و بنابراین ما باید علوم پایه را ارتقا و گسترش دهیم.

وی ضمن تاکید بر استمرار جلسات هم اندیشی با نخبگان حوزه سلامت، بر عملیاتی شدن نظرات و پیشنهادهای دانشمندان تاکید کرد و گفت: حوزه سلامت نباید به ترجمه یافته‌ های دانشگاه‌ های غربی اتکای صرف داشته باشد، بلکه باید در تولید علم و فناوری مبتکر باشیم، افزایش بهره وری مراکز پژوهشی در کشور می‌ تواند ما را در نیل به این هدف یاری دهد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین با اشاره به لزوم همتا پروری و جوان پروری در عرصه تولید علم افزود: در حال حاضر دانشگاه‌ ها ماموریت گرا شده‌ اند و به هر دانشگاه ماموریت ویژه‌ایداده شده تا با استفاده از امکانات و ظرفیت‌ های خود به تولید علم بپردازد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین از ایجاد بانک ایده پردازی در معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت خبر داد و گفت: ما برای هر ایده تحقیقاتی متناسب با اهداف کشور و نیاز جامعه، اهمیت قائلیم و از ایده‌ هایی که پاسخگوی اهداف و نیازهای کشور باشند، حمایت می‌ کنیم.


***
ما را در شبکه‌ های اجتماعی به آدرس  bmnirann@  دنبال کنید.

  • گروه خبری : گروه های محتوا
  • کد خبر : 165029
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید