بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
EN
  • 1403/03/05 - 11:17
  • - تعداد بازدید: 83
  • - تعداد بازدیدکننده: 83
  • زمان مطالعه : 7 دقیقه
معاون مستعدان و آینده‌سازان بنیاد ملی نخبگان مطرح کرد:

آیت‌الله رئیسی، در نظام نخبگانی تحولات بنیادینی ایجاد کرد/ حرکت نخبگانی توقف ندارد

رسول محمدقلی؛ معاون مستعدان و آینده‌سازان بنیاد ملی نخبگان گفت: بسیاری از برنامه‌های تحولی بنیاد ملی نخبگان مانند جذب نخبگان در دستگاه‌های اجرایی، ایجاد و ساماندهی کانون‌های مردمی نخبه‌پرور و همچنین شناسایی فعال و توسعه دایره نخبگانی، حاصل نگاه ویژه شهید آیت‌الله رئیسی به موضوع نخبگان بود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌ رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ رسول محمدقلی؛ معاون مستعدان و آینده‌ سازان بنیاد ملی نخبگان با اشاره به نقش آیت‌ الله رئیسی در ارتقاء نظام نخبگانی کشور، گفت: در دورانی که جناب آقای رئیسی تولیت آستان قدس رضوی علیه‌ السلام را بر عهده داشت، با جمعی از فعالان حوزه نخبگان با وی دیدار کردیم و در همان دیدار بر موضوع شناسایی، هدایت و حمایت از مستعدان برتر مناطق محروم تاکید کرد.

وی افزود: این توجه ویژه سبب شد به منظور شناسایی و پشتیبانی از استعدادهای برتر در مناطق محروم و روستاهای صعب‌ العبور که به امکانات دسترسی کافی نداشتند، مجموعه‌ های مردمی نخبه‌ پرور امام رضا علیه‌ السلام ایجاد شود.

تربیت نسلی برای خدمت به مردم مناطق محروم

محمدقلی با بیان اینکه رئیس جمهور شهید باور داشت که مردم مناطق محروم، محرومین و مستضعفین سرمایه‌ های اصلی کشور و صاحبان اصلی انقلاب هستند، ادامه داد: آیت‌ الله رئیسی تاکید بسیار زیادی داشت که ظرفیت‌ های آستان قدس رضوی علیه‌ السلام برای شناسایی استعدادهای ساکن در روستاهای دور افتاده و مناطق محروم و همچنین هدایت و حمایت از آنان به کار گرفته شود تا در آینده با عنایت خاصه امام رضا علیه‌ السلام نسلی تربیت شود که محبت به امام رئوف علیه‌ السلام را در دل دارند و توان و ظرفیت خود را برای خدمت به مردم به ویژه در مناطق محروم به کار بگیرند.

معاون مستعدان و آینده‌ سازان بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه لقب سید محرومان آیت‌ الله رئیسی داده نشد، بلکه وی این لقب را با توجه ویژه به محرومین و مستضعفین به دست آورد، اظهار داشت: این رویکرد سبب خیر شد و خیلی زود خیرین نیز ظرفیت‌ های خود را در این مسیر به کار گرفتند. خوشبختانه بخش زیادی از همان استعدادهای دوره دانش‌ آموزی امروز وارد دانشگاه شده‌ اند و در مسیر نخبگی و اثرگذاری و خدمت به مناطق محروم قرار دارند.

ایجاد ۷۰۰ مجموعه‌ مردمی نخبه‌ پرور

محمدقلی اضافه کرد: بنیاد ملی نخبگان نیز در زمان ریاست جمهوری شهید جمهور و با تاکید ویژه شخص آیت‌ الله رئیسی همان روند را در مقیاس کشوری دنبال کرد و نتیجه آن ایجاد ۷۰۰ مجموعه‌ های مردمی نخبه‌ پرور شد که با هدف شناسایی استعدادهای برتر و حمایت از آنان تا رسیدن به مرحله اثرگذاری مبتنی بر حوزه استعدادی فعال هستند. این اقدام به دلیل اینکه به صورت بنیادین و مردم‌ نهاد و همچنین با اتکا به ظرفیت خیرین صورت پذیرفت. قطعاً در آینده نیز مسیر خود را ادامه خواهد داد به خصوص اینکه کانون‌ های مردمی نخبه‌ پرور به بودجه‌ های دولتی و حاکمیتی وابسته نیستند و بروکراسی پیچیده اداری نیز در آنها وجود ندارد خوشبختانه تعدادی از مجموعه‌ های نخبه‌ پرور امام رضا علیه‌ السلام نیز در همین قالب به بنیاد ملی نخبگان متصل شده‌ اند که بخشی از خروجی آنها به مدارس سمپاد و استعداد درخشان و بخشی دیگر به دانشگاه‌ های بزرگ و برتر کشور راه یافته‌ اند.بورس دانای ایران؛ بورس ویژه رئیس‌ جمهور شهید

وی اظهار داشت: رئیس جمهور شهید در همایش ملی نخبگان دستور دادند بورس خاصی ویژه شخص ایشان به نام بورس دانا برای تعدادی از دانش‌ آموزان مستعد مناطق محروم ایجاد شود. در این بورس تاکنون ۱۰۰ دانش‌ آموز مستعد برتر مناطق محروم شناسایی شده‌ اند که قرار بود در سفر آتی رئیس جمهور به سیستان و بلوچستان که خود سرزمین غنی در بهره‌ مندی از استعدادهای برتر و نخبگان است، از فرودگاه مهرآباد رئیس جمهور را در این سفر همراهی کنند.

معاون مستعدان و آینده‌ سازان بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه بنیاد ملی نخبگان با دستور رهبر معظم انقلاب تاسیس و راه‌ اندازی شد و در طول سال‌ های فعالیت خود گام‌ های بلندی برای شناسایی و توانمندسازی مستعدان برتر علمی برداشت، یادآور شد: یکی از اقدامات بنیادینی که در دور جدید ذیل حمایت‌ های رئیس جمهور شهید انجام شد، گسترش دایره نخبگانی بود. در واقع بنیاد ملی نخبگان تلاش دارد علاوه بر جامعه علمی، نخبگان دیگر حوزه‌ های ادبی، هنری، مهارتی، اجتماعی و کارآفرینی را نیز شناسایی کند و مورد حمایت قرار دهد تا همه افرادی که می‌ توانند در مسیر پیشرفت کشور اثرگذار باشند، مورد حمایت ویژه قرار بگیرد؛ البته این مهم در سند راهبردی کشور در امور نخبگان نیز مورد تاکید قرار گرفته است که تحقق آن نیازمند همکاری و تعامل نهادها و دستگاه‌ های مختلف است.

شناسایی بیش از ۵۳۰۰ مستعد برتر در شناسایی فعال

وی شناسایی فعال را یکی دیگر از رویکردهای بنیاد ملی نخبگان برای گسترش دایره نخبگانی قلمداد کرد و افزود: متاسفانه در روند قبلی بعضاً برگزیدگان المپیادهای علمی نیز به دلیل عدم اظهار، در دایره مخاطبان بنیاد ملی نخبگان قرار نمی‌ گرفتند؛ در حالی‌ که در سال جاری بنیاد ملی نخبگان با زیر نظر قرار دادن رویدادهای معتبر علمی و همچنین نظر اساتید شاخص و مراکز علمی معتبر، بیش از ۵۳۰۰ مستعد برتر را شناسایی کرده است.

همکاری و تعامل با ۱۰۰۰کانون نخبه‌ پرور

محمدقلی با اشاره به اینکه طرح شهاب از سال ۱۳۹۳ بنا به دستور رهبری و تاکید ویژه ایشان به شناسایی استعدادهای برتر از سنین پایین، با همکاری آموزش و پرورش اجرا شد، تصریح کرد: متاسفانه این طرح در مرحله شناسایی متوقف شده بود اما در یک سال اخیر بنیاد ملی نخبگان بر مسئله هدایت استعدادهای برتر شناسایی شده تمرکز کرده است و برای تحقق این امر با ۱۰۰۰ کانون نخبه‌ پرور همکاری و تعامل دارد که در هر کانون ۱۰۰ نفر از این دانش‌ آموزان در فرایندها حضور خواهند داشت. علاوه بر آن ۵۰۰ مدرسه سمپاد و شبانه‌ روزی نیز هر کدام ۲۰۰ دانش‌ آموز را پوشش خواهند داد. در کنار این موارد، با همکاری سامانه شاد و صدا و سیما پلتفرم خاصی نیز برای هدایت و حمایت استعدادهای شهابی آماده شده است که حداقل ۱۰۰ هزار نفر را مورد حمایت و توانمندسازی قرار خواهد داد.

وی افزود: امید است تا پایان سال، تمام استعدادهای برتر جامعه دانش‌ آموزی که ۱۰ درصد کل این جامعه را تشکیل می‌ دهند، در فرایندهای مذکور تحت پوشش قرار بگیرند.ابلاغیه تشکیل کمیته پیگیری امور نخبگان در دستگاه‌ ها و وزارتخانه‌ ها

معاون مستعدان و آینده‌ سازان بنیاد ملی نخبگان بیان داشت: رئیس جمهور شهید اواخر اسفند ماه ابلاغیه ایجاد مرکز یا کمیته پیگیری امور نخبگان را به همه دستگاه‌ ها و وزارتخانه‌ های ذیل ریاست جمهوری ارسال کرد. رئیس این مرکز یا کمیته شخص وزیر و عالی‌ ترین مقام دستگاه خواهد بود و دبیر نیز با هماهنگی بنیاد ملی نخبگان یکی از معاونان وزیر است. بعد از این ابلاغیه، برنامه‌ ها و اقدامات بسیار مطلوبی انجام شد که یکی از آنها دیدار نخبگان با وزیر کشور و معاونان وی بود. این نشست‌ ها با هدف ارائه نظرات و دیدگاه‌ های نخبگان در حکمرانی و تحقق وظایف محوله هر دستگاه و وزارتخانه، ادامه خواهد داشت.

تاکید رئیس‌ جمهور بر لزوم حضور نخبگان در بدنه حکمرانی

محمدقلی با اشاره به تصویب جذب نخبگان در دستگاه‌ های اجرایی در دولت سیزدهم، یادآور شد: علاوه بر هزار نفری که در فراخوان اول جذب شدند، در فراخوان دوم نیز ۵۰۰۰ ظرفیت به صورت شغل-محل ایجاد شده است و اکنون ۲۷ هزار نفر در مسیر ارزیابی قرار دارند که این قانون هم با نظر شخص رئیس جمهور و تاکید ایشان بر لزوم حضور نخبگان در بدنه حکمرانی کشور تصویب و اجرا شد.

معاون مستعدان و آینده‌ سازان بنیاد ملی نخبگان با تأکید بر اینکه مسیر انقلاب اسلامی نشان داده که حرکت نخبگانی توقف ندارد، خاطرنشان کرد: بنیاد ملی نخبگان تمام برنامه‌ ها و طرح‌ های خود را مبتنی بر سند راهبردی کشور در امور نخبگان اجرایی می‌ کند؛ به همین دلیل امید است اقدامات صورت‌ گرفته در دور جدید ریاست جمهوری نیز ادامه یابد. از طرفی با تصویب قانون جامع حمایت از نخبگان که تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهد شد، زمینه بسیار مناسبی برای حمایت به‌ کارگیری و جلوگیری از مهاجرت نخبگان فراهم می‌ شود. به همین دلیل امید است مجلس آینده تصویب این قانون را در اولویت قرار دهد چون قطعاً منشاء تحولات بزرگی در حمایت از نخبگان خواهد بود.

  • گروه خبری : گروه های محتوا
  • کد خبر : 171573
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید