بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
EN
  • 1401/11/02 - 09:51
  • - تعداد بازدید: 264
  • - تعداد بازدیدکننده: 259
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
وزیر علوم در نشست «گفت‌وگوی نخبگان»:

نگاه ما به نخبگان رویکرد راهبردی و معطوف به آینده است/ رفع چالش اجرای طرح جذب نخبگان در دانشگاه‌ها با ۵ امضایی شدن آیین‌نامه

وزیر علوم گفت: نخبگی محدود به مرزهای جغرافیایی نمی‌شود و متعلق به کل جامعه بشری است. وقتی نخبگان از جایی که ریشه دارند، خارج می‌شوند، طبیعی است که زیست بوم نخبگی آنها متضرر خواهد شد، از این رو نگاه ما به نخبگان رویکرد راهبردی و معطوف به آینده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌ رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ نشست « گفت‌ وگوی نخبگان» با حضور محمدعلی زلفی‌ گل؛ وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، ناصر باقری‌ مقدم قائم مقام بنیاد ملی نخبگان، جمعی از نخبگان و مستعدان‌ برتر برگزیده طرح‎ های بنیاد ملی نخبگان و سایر مسئولان بنیاد و وزارت علوم به میزبانی وزارت علوم برگزار شد.

محمدعلی زلفی گل در ابن نشست گفت: در سال ۸۳_۸۲ آماری از خروج نخبگان به دستم رسید و من مقاله‌ ای در زمینه مهاجرت ژن‌ ها تدوین کردم. در این مقاله تاکید کردم وقتی فرد نخبه می‌ شود، علاوه بر محیط، ژن نیز خمیر مایه اصلی نخبگی او است و وقتی آنها از کشور خارج می‌ شود، در واقع ژن‌ های نخبه از کشور خارج می‌ شوند و متعاقب آن کشورهای پذیرنده نخبگان در حوزه‌ های علمی پیشتاز و کشورهای نخبه گریز از نظر علمی پیرو خواهند شد.

وزیر علوم تاکید کرد: بر این اساس اعتقاد دارم نخبگی محدود به مرزهای جغرافیایی نمی‌ شود و متعلق به کل جامعه بشری است و وقتی نخبگان از جایی که ریشه دارند، خارج می‌ شوند، طبیعی است که زیست بوم نخبگی آنها متضرر خواهد شد؛ از این رو نگاه ما به نخبگان رویکرد راهبردی و نگاه به آینده است.

زلفی گل گفت: برای رفع چالش‌ جذب نخبگان به عنوان عضو هیات علمی در دانشگاه‌ ها، آیین‌ نامه جذب نخبگان در دانشگاه‌ ها به عنوان عضو هیات علمی، با ۵ امضاء به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال شده و این آیین‌ نامه به امضای وزارتین علوم و بهداشت، آموزش و پرورش، معاونت علمی ریاست‌ جمهوری و دانشگاه آزاد رسیده است، همچنین   اخیرا مصوبه‌ ای از شورای عالی جذب دریافت کردیم که بر اساس آن به محض تایید فرد، دانشگاه‌ ها مکلف هستند قرارداد را منعقد کنند و از آنجایی که حقوق اعضای هیات علمی تا رسیدن استعلام‌ ها معطل می‌ ماند، از این رو از دانشگاه‌ ها خواسته شده حقوق آنها تا رسیدن نتایج استعلام‌ ها پرداخت شود.

وزیر علوم در خصوص مشکلات موجود در تأمین مسکن نخبگان، گفت: برای حل این مشکل راهکارهایی وجود دارد که از آن جمله می‌ توان به اختصاص اراضی بلا استفاده دانشگاه‌ ها به این امر اشاره کرد. همچنین اختصاص خانه‌ های سازمانی در پردیس‌ های دانشگاه‌ ها از دیگر راهکارهای این مسئله است.

زلفی گل خاطر نشان کرد: آیین نامه جذب نخبگان در دستگاه‌ های اجرایی نیز در هیات دولت تصویب شده و به زودی شاهد جذب هر چه بیشتر نخبگان در دستگاه‌ های اجرایی، دانشگاه‌ ها و شرکت‌ های دانش‌ بنیان خواهیم بود.

***
ما را در شبکه‌ های اجتماعی به آدرس  bmnirann@  دنبال کنید.

  • گروه خبری : گروه های محتوا
  • کد خبر : 164104
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید