بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
  • 1402/02/07 - 16:38
  • - تعداد بازدید: 162
  • - تعداد بازدیدکننده: 160
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه
با حضور مسئولان بنیاد ملی نخبگان در مشهد/

سی‌وپنجمین نشست سراسری روسای بنیادهای نخبگان استانی برگزار شد/ دهقانی: اکنون زمان مشارکت نخبگان در حل مسائل کشور است

سی‌وپنجمین نشست سراسری رئیسان بنیادهای نخبگان استانی با حضور مسئولان بنیاد ملی نخبگان در مشهد برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ سی‌وپنجمین نشست سراسری رئیسان بنیادهای نخبگان استانی با حضور روح‌الله دهقانی فیروزآبادی رئیس، ناصر باقری‌مقدم قائم مقام و معاونان بنیاد ملی نخبگان و روسای بنیادهای نخبگان استانی در مشهد برگزار شد.

در بخشی از این نشست، روح‌الله دهقانی فیروزآبادی رئیس بنیاد ملی نخبگان گفت: برای رسیدن نخبگان به چنین جایگاهی از سوی دولت و نظام برای آموزش آنها، هزینه شده و اکنون زمان مشارکت آنها در حل مسائل کشور است.

معاون رییس جمهور اظهار کرد: باید شرایط خدمت نخبگان به مردم فراهم شود و در این مسیر از آنها حمایت شود و باید متذکر شد این حمایت نیز دائمی نیست و تا زمانی که نفع دانش آنها به سود مردم باشد، مورد حمایت قرار می‌گیرند و بر همین اساس، بنیاد فقط یک محفل ارتباطی بین نخبگان و مردم است.

وی اضافه کرد: با این رویکرد، بنیادهای استانی باید تقویت شوند و ضمن تفویض اختیار به آنها، سعی در پرورش کیفی حمایت از نخبگان صورت پذیرد.

دهقانی فیروزآبادی در ادامه این نشست گفت: حمایت هایی برای شناسایی افراد نخبه صورت می‌گیرد و از سوی دیگر باید شرایطی فراهم شود تا افراد نخبه و تاثیر گذار شناخته شده، به کمک حکمرانی و دولت بیایند که بنیاد ملی نخبگان در این مسیر وظیفه بسترسازی دارد.

وی با اشاره به لزوم تغییر نگاه در شناخت افراد نخبه افزود: در طول سالهای گذشته، افرادی که نمرات بهتری در درسهای دانشگاهی به دست می‌آوردند و یا تعداد مقالات بیشتری ارائه می‌دادند و یا در مسابقات علمی کسب مقام می‌کردند، به عنوان فرد نخبه معرفی می شدند، اما از سوی دیگر افرادی که در حوزه های تخصصی که مورد نیاز کشور است و نفعی به جامعه می‌رساند، کمتر مورد توجه قرار می‌گرفتند.

معاون رییس جمهور ادامه داد: برای تحول در حوزه نخبگان، باید ملاک‌های تشخیص تغییر پیدا کند، مادامی که بر مبنای روش‌های گذشته زندگی کنیم، نباید انتظار هیچ تحولی را داشته باشیم، بر همین اساس و در اولین مرحله باید به روشهای موجود، شک کرد تا در نهایت منجر به یافتن مسیر جدید برای نسل آینده نخبگانی شد.

دهقانی فیروز آبادی با بیان اینکه با تغییر نگاه می‌توانیم بسیاری از افراد برتر مسابقات ورزشی و هنری را در زمره نخبگان کشور داشته باشیم، اظهار کرد: روش شناسایی نخبگان باید تغییر کند، چراکه دنیا برای کشف استعدادهای خود راه‌های دیگری را در پیش گرفته است، بر همین رویکرد شبکه ارتباطی بین متخصصان متحول شده و کمیته ها و حوزه های تخصصی، افراد نخبه خود را شناسایی و به سایرین معرفی می‌کنند.

وی با بیان اینکه ساحت های استعداد افراد با یکدیگر متفاوت است، افزود: سیاست حمایت بنیاد ملی نخبگان به اعطای مجوز از سوی این نهاد، باید تغییر کند زیرا این مسیر، نخبه پروری را به انحراف می‌کشاند؛ باید فرد نخبه احساس کرامت کند و نگاه کلیشه ای موجود نیز تغییر یابد.

به گفته وی، بر همین اساس و با توجه به رویکرد دولت سیزدهم باید کارها به مردم سپرده شود و در حوزه نخبگان نیز باید، پیگیری انجام کارهای این قشر به خود نخبگان سپرده شود.

معاون رییس جمهور با اشاره به اینکه در معاونت علمی ریاست جمهوری کارها بر روی ریل افتاده، گفت: سعی بر این است که با انرژی و نیروی بسیار، بتوانیم در بنیاد نخبگان کارهای بزرگی انجام شود و ارتقاء ساختاری بنیاد نخبگان بر همین اساس در دستور کار قرار دارد.

دهقانی فیروزآبادی افزود: معاونت علمی با جامعه جمعی در ارتباط است ولی در بنیاد نخبگان ارتباط با افراد موثر جامعه شکل گرفته است و بر همین اساس خدمت در بنیاد نخبگان دارای ارزش بیشتری است زیرا کوچکترین بی‌توجهی به این افراد می‌تواند بزرگترین آسیب ها را برای جامعه در نحوه ارائه خدمت به مردم ایجاد کند و بر همین اساس مسوولان بنیاد ملی نخبگان در استانها، باید به خوبی نقش خود را ایفا می‌کنند.

حمایت‌های همه جانبه دولت سیزدهم از نخبگان

در بخش دیگری از این نشست، قائم مقام بنیاد ملی نخبگان  نیز با اشاره به برگزاری این همایش گفت: حضور مدیران و افراد تأثیرگذار بنیاد ملی نخبگان باعث می‌شود که نتایج این نشست راهبردی‌تر شود.

ناصر باقری مقدم افزود: در دولت سیزدهم شاهد فعالیتهای چشمگیری در بنیاد ملی نخبگان بودیم که توانست نسبت به سالهای گذشته و ادوار قبل، دستاوردهای بسیار خوبی را فراهم کند.

وی با اشاره به حمایت های همه جانبه دولت سیزدهم از نخبگان اظهار کرد: شاهد توجه بیشتر دولت به نخبگان هستیم، بطوریکه کارهای انجام شده نسبت به گذشته چندین برابر افزایش پیدا کرده است که نمونه آن، ایجاد شبکه حکمرانی نخبگان در تمام نقاط کشور است.

شایان ذکر است، در سی‌وپنجمین نشست سراسری رئیسان بنیادهای نخبگان استانی، استراتژی‌ها و سیاست‌های بنیاد در برنامه‌ریزی سال جاری ارائه و سپس جلسه پرسش و پاسخ، ارائه نظرات و پیشنهادات در ارتباط با استراتژی‌ها، برنامه‌ و فعالیت‌ها برگزار شد.

  • گروه خبری : گروه های محتوا
  • کد خبر : 165281
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید