بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
  • 1401/11/25 - 13:50
  • - تعداد بازدید: 81
  • - تعداد بازدیدکننده: 73
  • زمان مطالعه : 8 دقیقه
تفاهم‌نامۀ همکاری ارتش جمهوری اسلامی ایران و بنیاد ملی نخبگان به امضا رسید/

دریادار سیاری: تعامل با جامعه نخبگان یک ضرورت است/ باقری‌مقدم: ارتش فضایی مناسب برای فعالیت و اثرگذاری نخبگان است

تفاهم‌نامۀ همکاری ارتش جمهوری اسلامی ایران و بنیاد ملی نخبگان با حضور جمعی از مسئولان دو نهاد منعقد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌ رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ نشست امضای تفاهم‌ نامۀ همکاری ارتش جمهوری اسلامی ایران و بنیاد ملی نخبگان با حضور جمعی از مسئولان دو نهاد، در محل بنیاد ملی نخبگان برگزار شد.

در این نشست، دریادار حبیب الله سیاری معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به حضور همیشگی مردم در حمایت از انقلاب اسلامی، گفت: حرکت مردم در ۲۲ بهمن بسیار اثربخش و معنادار و نشان دهنده حمایت مردم از انقلاب اسلامی بود.

وی در ادامه، با بیان اینکه تعامل با جامعه نخبگان یک ضرورت است، افزود: ارتش در زمان دوران دفاع مقدس تجهیزات مناسبی داشت اما به مرور و با گذشت جنگ تحمیلی با کمبودهای جدی مواجه شد. با این حال با همت بلند و ایثارگری ارتشی‌ ها بعد از دستور خودکفایی ارتش در تجهیزات که توسط رهبری اعلام شد، حرکت‌ های سازنده آغاز و کمبودهای کشور در بخش‌ های مختلف جبران شد.

امیر سیاری ادامه داد: از آن به بعد تا به امروز، این مسیر ادامه یافته و خوشبختانه امروز کشور در نگهداشت تجهیزات و به روز کردن آنها، به قابلیت‌ های بالایی دست یافته است.وی اضافه کرد: ایران امروز به تجهیزات با فناوری روز مجهز است و این موضوع به دلیل ارتباط گسترده با جامعه نخبگانی است. از سوی دیگر، حرکت‌ های خوبی برای نوسازی در همه نیروهای زمینی، دریایی و پدافند هوایی و همچنین نیروی هوایی آغاز شده که به دستاوردهای زیادی نیز در همین حوزه‌ها منتج شده است.

امیر سیاری یادآور شد: امروز کشور به معنای واقعی در بخش نیروی زمینی خودکفا است و در پدافند هوایی نیز به فناوری روز دست یافته تا جاییکه توان نظامی ایران حتی برای کشورهای ابرقدرت مثال زدنی است. در حوزه دریایی نیز ساخت ناوشکن‌ های متعددی مانند دنا، جماران، سهند و زاگرس به خوبی بیانگر پیشرفت‌ ها در ارتش است.

این مقام مسئول یادآور شد: این دستاوردها همگی حاصل ارتباط مداوم با دانشگاه، نخبگان و شرکت‌ های دانش بنیان است و به خوبی نشان می‌ دهد اثرگذاری نخبگان در جامعه تا چه حد می‌ تواند ملموس باشد.

سهم نخبگان در پیشرفت‌ های ارتش انکارناپذیر است

امیر سیاری اظهار داشت: نخبه ایرانی می‌ داند که آینده کشور به همت علم و تلاش او وابسته است و آینده کشور متعلق به اوست و در نتیجه توان خود را برای توسعه کشور در همه حوزه‌ ها و مقابله با تهدیدها و افزایش توان رزمی به کار می‌ گیرد.

وی یادآور شد: سهم نخبگان در پیشرفت‌ های ارتش انکارناپذیر است و انعقاد این تفاهم‌ نامه تنها اقدامی برای نهادینه کردن ارتباط مداوم با جامعه نخبگانی است.

امیر سیاری تأکید کرد: حل مسائل علوم انسانی، مدیریتی، علوم اجتماعی و حاکمیتی اگر مهمتر از حل مسائل فنی و مهندسی نباشد، قطعا اهمیت کمتری ندارد؛ در نتیجه نخبگان این حوزه‌ها نیز باید شناسایی و حمایت شوند و از توانمندی آنان در ارتش استفاده شود.


ارتش فضایی مناسب برای فعالیت و اثرگذاری نخبگان است

ناصر باقری مقدم؛ قائم مقام بنیاد ملی نخبگان نیز با بیان اینکه در رویکردهای اخیر، بنیاد ملی نخبگان تمام امکانات خود را برای حضور نخبگان در حل مسائل کشور به کار گرفته است، گفت: این بنیاد تلاش دارد از این راه اثرگذاری نخبگان در جامعه را حداکثری کند.

وی افزود: در دیدارهای اخیر نخبگان با رهبری نیز همواره ایشان به حل مسائل کشور توسط نخبگان تاکید داشتند. این انتظار به خوبی نشان می‌ دهد که کشور در روند شناسایی و توانمندسازی نخبگان عملکرد مطلوبی داشته است.

باقری مقدم با بیان اینکه ارتش فعالیت‌های علمی و فناوری بسیاری دارد، ادامه داد: دستاوردهای فناورانه ارتش به دلیل حضور فعال نخبگان ارتشی در حوزه‌ های علمی و فناوری است. با توجه به ظرفیت‌ های موجود در ارتش می‌توان اذعان کرد که این نهاد فضایی مناسب برای فعالیت و اثرگذاری نخبگان است.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان اظهار داشت: بنیاد ملی نخبگان نه تنها در حوزه‌ های مهندسی، بلکه در حوزه‌های دیگر مانند علوم انسانی، هنر و علوم اجتماعی، مدیریت، حکمرانی و کارآفرین نیز فعالیت‌ های خود را آغاز کرده است تا اثرگذاری نخبگان در جامعه بیشینه و بهینه باشد. امضای این تفاهم‌ نامه نیز با همین هدف و به منظور گسترش زمینه همکاری و تعامل ارتش صورت می‌ گیرد.

همکاری با ارتش باید با جدیت بیشتری ادامه یابد

میثم شهبازی؛ سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع بنیاد ملی نخبگان نیز گفت: همکاری با ارتش باید با جدیت بیشتری ادامه یابد تا در حوزه‌های گسترده‌تر بتوان از قابلیت‌ های نخبگان برای حل مسائل موجود در این نهاد ارزشمند و حساس استفاده کرد.

وی افزود: با توجه به تأکیدات رهبر معظم انقلاب بر موضوع دریا، توسعه سواحل مکران و دیگر طرح‌ های راهبردی ارتش در حوزه صنعت دریایی از اهمیت بالایی برخوردار است که باید برای نیل به این هدف توان نخبگانی را به کار گرفت.

ارتش در تمام رده‌ های ۳۰گانۀ خود به حضور نخبگان اعتقاد دارد

در این مراسم ناخدا سید عباس علوی نیز با اشاره به اینکه استفاده از نخبگان در همۀ بخش‌ های ارتش امری مهم است، اظهار داشت: خوشبختانه ارتش در تمام رده‌ های ۳۰گانۀ خود به حضور نخبگان اعتقاد دارد.

وی خاطرنشان کرد: در حوزۀ تکریم و الگوسازی از نخبگان و مفاخر ارتش نیز باید اقدامات جدی صورت بگیرد تا الگوی مناسب به جوانان ارائه شود.ارتش با دید ملی و آغوش باز در طرح ملی اشتغال نخبگان شرکت کرده است

عباس ابراهیمی؛ معاون سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان هم با تاکید بر اجرای هرچه سریعتر این تفاهم‌ نامه، گفت: اشتغال نخبگانی یکی از مهم‌ ترین برنامه‌ های بنیاد ملی نخبگان در سال جاری است که خوشبختانه ارتش با دید ملی و آغوش باز در این طرح ملی شرکت کرده و زمینه‌های خوبی را برای اشتغال نخبگان فراهم کرده است.

وی افزود: امید است در آینده بتوان علاوه بر حوزه‌ های مثل شناسایی برای جذب و بکارگیری نخبگان در ارتش در قالب‌های مانند اعطای فرصت مطالعاتی و فرصت پسادکتری و تشکیل هیئت‌های اندیشه و همچنین الگوسازی سرآمدان و نخبگان ارتش و حل مسائل موجود در حوزه علوم و فنون نوظهور، همکاری و تعامل بنیاد ملی نخبگان و ارتش جمهوری اسلامی افزایش یابد.

بنیاد به دنبال گسترده شدن ارتباط نخبگان با ارتش است

سید محمد صادق موحد؛ معاون آینده‌ سازان بنیاد ملی نخبگان نیز گفت: یکی از مهمترین مشخص‌ های ارتش، ممزوج شدن تعهد، تخصص و ایمان است.

وی افزود: از راهبردهای بنیاد ملی نخبگان، افزایش مسئولیت‌ پذیری و اثرگذاری اجتماع نخبگان است و این یعنی این دو نهاد می‌ توانند تعامل و همکاری گسترده با یکدیگر داشته باشند.

موحد ادامه داد: ارتش همواره به عنوان یک نهاد همکار با بنیاد ملی نخبگان تعامل داشته و دارد اما در دور جدید، بنیاد به دنبال گسترده شدن ارتباط با این نهاد مهم و ارزشمند است تا زمینه برای تمدن نوین اسلامی در کوتاه‌ ترین زمان ممکن فراهم شود.

معاون آینده‌ سازان بنیاد ملی نخبگان تصریح کرد: یکی از برنامه‌ های پیش رو بنیاد، طرح تسهیلات جایگزین خدمت نظام وظیفه است که طی سال‌ های گذشته به جامعه هدف ارائه شده است. نگرش بنیاد در این تسهیل، ایجاد فرصت اثرگذاری متناسب با تخصص افراد است تا جامعه مخاطب در حوزه تخصصی به بالاترین اثرگذاری برسد.حضور فعال نخبگان در عرصۀ حکمرانی نیاز کشور است

سرهنگ فرهاد هادی‌ نژاد، رییس کانون مرکزی ارزیابی و رشد سرمایه‌های انسانی ارتش نیز استفاده از ظرفیت نخبگان را امری ضروری دانست و گفت: حضور نخبگان در حوزۀ مسائل ارتش، یک ظرفیت بزرگ برای کشور است.

وی افزود: حضور فعال نخبگان در عرصۀ حکمرانی هم نیاز کشور است و هم نیاز نخبگان و هم از منویات همیشگی رهبر معظم انقلاب است. اگر نگاه ملی و رویکرد سیستمی حاکم باشد، این حضور سبب رشد کشور و در نهایت تشکیل جامعۀ مستحق و منتظر ظهور خواهد کرد.

همکاری و تعامل با بنیاد ملی نخبگان در خصوص ارزیابی نخبگان و هدایت و توسعه شغلی آنان، استفاده از ظرفیت اساتید نخبه در قالب هسته‌ های مسئله‌ محور در ارتش ج. ا. ا، معرفی افراد متخصص در ارتش ج. ا. ا به بنیاد ملی نخبگان جهت مشارکت در تدوین آیین‌ نامه‌ ها و دستورالعمل‌ ها، فراهم کردن سازوکار بازدید نخبگان از دستاوردها و نمایشگاه‌ های ارتش ج. ا. ا، دعوت از نخبگان در همایش‌ های علمی- تحقیقاتی داخلی ارتش ج. ا. ا، معرفی سرآمدان و آینده‌ سازان جهت جذب و همکاری آنها با ارتش ج. ا. ا، از مهمترین مفاد این تفاهم‌ نامه است.

از دیگر موارد مورد تأکید این تفاهم‌ نامه می‌ توان به معرفی استعدادهای برتر مشمول دوره پسادکتری به ارتش ج. ا. ا، همکاری با ارتش ج. ا. ا جهت رفع مشکلات گلوگاهی در قالب هسته‌ های مسئله‌ محور، برگزاری همایش‌ ها و رویدادهای علمی و تخصصی مشترک با ارتش ج. ا. ا، تشکیل هیئت‌ های اندیشه‌ ورزی با همکاری نخبگان ارتش ج. ا. ا جهت ارائه مشاوره، همکاری در خصوص رشد و توانمندسازی دانشجویان مستعد ارتش ج. ا. ا به منظور استعدادپروری سازمانی و همچنین همکاری در تکریم و الگوسازی نخبگان و مفاخر ارتش ج. ا. ا و کمک به ایجاد الگوسازی در سطح ملی برای جذب افراد توانمند در ارتش ج. ا. ا، اشاره کرد.

  • گروه خبری : گروه های محتوا
  • کد خبر : 164408
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید