بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
  • 1401/12/07 - 10:54
  • - تعداد بازدید: 302
  • - تعداد بازدیدکننده: 294
  • زمان مطالعه : 6 دقیقه
در آئین گردهمایی رتبه‌های‌برتر آزمون سراسری (آینده روشن) در مشهد مقدس مطرح شد:

باقری‌مقدم: جوانان مستعد اصلی‌ترین امید بنیاد ملی نخبگان برای حل مشکلات کشور هستند/ رستمی: نخبگان باید ارزش‌های واقعی خود را بشناسند

آئین گردهمایی رتبه‌های‌برتر آزمون سراسری با عنوان «آینده روشن» با حضور قائم مقام بنیاد ملی نخبگان و رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها در مرکز همایش‌های بین‌المللی شهدای سلامت مشهد برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌ رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ آئین گردهمایی رتبه‌ های‌ برتر آزمون سراسری با عنوان « آینده روشن»   با حضور قائم مقام بنیاد ملی نخبگان، رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ ها و جمعی دیگر از مسئولان در مرکز همایش‌ های بین‌ المللی شهدای سلامت مشهد برگزار شد.

ناصر باقری‌ مقدم، قائم مقام بنیاد ملی نخبگان در این مراسم گفت: امسال هزار و ۱۰۰ نفر از رتبه‌ های برتر کنکور را از سراسر کشور به این گردهمایی دعوت کردیم.

او افزود: ما در بنیاد ملی نخبگان، رتبه‌ های برتر کنکور را قبل از نخبه، به عنوان مستعد نام گذاری می‌ کنیم، نخبگی پایان یک راه طولانی است که مستعدان کشور در پایان راه تحصیلی‌ شان، می‌ توانند به آن دست پیدا کنند.قائم مقام بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: ما در حوزه‌ های مختلفی مثل سلامت، ورزش، آموزش عالی و امنیت توانستیم جایگاه خوبی را در دنیا به دست بیاوریم، اما همچنان در حوزه‌ هایی مثل مدیریت و بحران‌ های اقتصادی باید گام‌ های رو به جلویی برداریم، جوانان مستعد و نخبگان کشورمان، اصلی‌ترین امید بنیاد نخبگان برای حل مشکلات در کشور هستند.

باقری مقدم گفت: در هر جامعه‌ ای حداقل یک درصد از جمعیت آن، در طبقه مستعدان قرار می‌گیرند، این یعنی ما باید بیش از ۸۰۰هزار نفر را در سراسر کشور شناسایی کنیم.

وی افزود: نباید فقط به نخبگان حوزه‌ های علمی توجه کنیم، افرادی در سراسر کشور هستند که شاهد خدمات بی‌ شمار آن‌ ها در حوزه‌ های فناوری، هنر و کارآفرینی هستیم.

باقری‌ مقدم افزود: گام دیگر در این بنیاد توانمندسازی نخبگان است، پس از آن مرحله اثربخشی در مسائل مدیریتی و کلان کشور است، ما در این گام نخبگان را به سمت حل مشکلات کشور سوق می‌دهیم و از آن‌ ها حمایت می‌ کنیم برای حل مسائل کلانی که در کشور وجود دارد.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان گفت: تا به امروز، برای بیش از ۲۰هزار نفر از نخبگان کشور، طرح پژوهشی جایگزین سربازی را در نظر گرفتیم.

وی ادامه داد: اگر نخبگان، شرایط لازم را داشته باشند با ثبت‌ نامی که در سامانه بنیاد ملی نخبگان انجام خواهد شد، در سال آینده بیش از ۵هزار نفر از مستعدان برتر این بنیاد را بدون آزمون استخدامی، وارد دستگاه‌ های مختلف کشور می‌کنیم.نخبگان نباید درگیر مسائل حاشیه‌ ای و گذرا شوند

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی ضمن تاکید بر اهمیت تامل هر فرد نسبت به ارزش و رسالت خود در این جهان عظیم و قدردانستن آن ها، به نخبگان جوان زائر امام هشتم (ع) گفت: از امام بخواهید در انتخاب‌ها استاد راهنمایتان باشند تا درست انتخاب کنید و پشیمان نشوید.

وی پیرامون خودشناسی و قدردانی ارزش‌های وجودی، به شکرگزاری امام حسین (ع) از خداوند در دعای عرفه برای متولد شدن در زمان پیامبر اسلام (ص) اشاره و تصریح کرد: هم اصل حضور در عالم وجود و هم متولدشدن در دوران یا مکانی توحیدی، نعمت بزرگی از جانب خداوند به ما انسان‌ها و مسلمانان است که باید با تمام وجود قدردان آن باشیم.

وی با اشاره به عظمت کائنات و آفرینش انسان، بر لزوم تامل هر فرد نسبت به قدر و ارزش و نیز رسالت خود در این جهان عظیم طی فرصت اندک حضور در دنیا، تاکید کرد و از نخبگان جوان خواست ارزش‌ های واقعی شان را بشناسند و قدر بدانند.

رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها با بیان اینکه نخبگان نباید درگیر مسائل حاشیه و گذرا شوند، به آنان خاطرنشان کرد: برای خود انتخاب‌ های بزرگ داشته باشید و خود را کم نفروشید مانند شهدا که آنقدر برای خود ارزش قائل هستند، در عبور از صحنه‌ های زندگی خود را ذره‌ایبدهکار نمی‌کنند.

حجت الاسلام والمسلمین رستمی در ادامه به نقش توسل و استمداد از ائمه اطهار (ع) برای شناخت خود و رسالت خود اشاره و اظهار کرد: شهید تهرانی مقدم که به عنوان یک جوان نخبه تصمیم گرفت برای کشور امنیت ایجاد کند، رسمش این بود که هر جا کارش به مشکل می‌ خورد، با توسل به امام رضا (ع) مشکل را رفع می‌کرد.

وی خطاب به نخبگان ادامه داد: اکنون شما در آغاز راه خود، در محضر امامی هستید که بسیار بزرگتر از انتخاب‌ ها و اتفاقات زندگی است؛ با امام صحبت کنید؛ از ایشان بخواهید در انتخاب‌ ها استاد راهنمایتان باشند تا درست انتخاب کنید و پشیمان نشوید.

رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ ها با اشاره به اینکه ماه رجب، ماه مخصوص زیارتی امام رضا (ع) است، به جوانان پیشنهاد کرد: قرارهای بزرگی با امام بگذارید و توقعات بزرگی از خود تعریف کنید، از ایشان بخواهید به جایی  برسید که جایگاه علمی تان دنیا را تکان دهد و امام با دیدنتان لبخند رضایت بزنند.پرچم رشد و آبادانی کشور در دست جوانان است

در این مراسم، حجت الاسلام سعید کرمی، سرپرست دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در بنیاد ملی نخبگان نیز با تاکید براینکه پرچم رشد و آبادانی کشور در دست جوانان است، به شتاب ایجاد زیرساخت‌های آموزشی برای دختران طی سال‌های ‍ ‍ ‍ پس از انقلاب اسلامی اشاره و تصریح کرد: ایران اسلامی در این زمینه رتبه نخست را دارد؛ طبق اسناد بین المللی، آمار بانوان باسواد کشور پیش از انقلاب اسلامی، ۲۳درصد بود که اکنون به بیش از ۹۳ درصد رسیده است.

وی با اشاره به حدیث شریف « العلم سلطانٌ» ، پیشرفت علمی را مقدمه پیشرفت همه جانبه یک کشور دانست و افزود: اقتدار نرم و قدرت نفوذ هر کشور، در رشد علمی آن ریشه دارد؛ ایران در این زمینه، گام‌های اولیه را بسیار محکم و استوار برداشته و از کشوری که سهمی در علم نداشت، امروز به سرآمدی در اغلب عرصه‌های علمی رسیده و امید می‌رود بتوانیم اقتصاد و تولید خود را نیز به این مرحله برسانیم.

به گفته حجت الاسلام سعیدکرمی کشور ما پس از چهار دهه از انقلاب اسلامی به رتبه پانزدهم جهان در تولید علم رسیده و دو درصد تولید علم جهان را بر عهده دارد. همچنین در زمینه نانو، رتبه یازدهم، در عرصه سلول‌های بنیادی، رتبه دوم و در انرژی هسته‌ایو ثبت اختراع، رتبه هفتم را دارد که رسالت تداوم این مسیر پیشرفت بر عهده نخبگان جوان است.

حجت الاسلام کرمی با اشاره به اهداف دومین رویداد آینده روشن بیان کرد: هدف از برگزاری این رویداد تجلیل از رتبه‌ های برتر کنکور سراسری و تثبیت و تعمیق هویت ملی و دینی این دانشجویان است که در مشهد مقدس برگزار می‌ شود.

وی افزود: در این رویداد که با همکاری نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ ها و بنیاد ملی نخبگان برگزار شده بیش از ۱۱۰۰ دانشجوی رشته‌ های مختلف به مشهد مقدس اعزام شدند و از برنامه‌ هایی که متناسب با آنها تدارک دیده شده بهره بردند.

کرمی محور برنامه‌ های این رویداد را علاوه بر توفیق زیارت حرم مطهر علی بن موسی الرضا (ع)، برگزاری نشست‌ های علمی و مهارتی برشمرد و گفت: زیارت دسته جمعی، برگزاری مراسم افتتاحیه در حرم مطهر رضوی، بازدید از دستاوردهای علمی و برنامه‌ های فرهنگی و تفریحی هدفمند از مهم‌ ترین برنامه‌ های این رویداد سه روزه در مشهد مقدس بود.
لزوم شناخت عمیق نسل جوان از آموزه‌ های دینی

همچنین در این مراسم، حسن رحیم پور ازغدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر ضرورت شناخت عمیق نسل جوان از آموزه‌های دینی و التزام عملی به آن‌ها در زندگی، به آنان یادآور شد: آینده روشن وقتی محقق می‌شود که گذشته روشنتان را بشناسید و نگذارید با جعل تاریخ، تحقیرتان کنند.


دومین گردهمایی رتبه‌ های برتر آزمون سراسری به همت بنیاد ملی نخبگان  و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در مشهد مقدس برگزار شد.  

  • گروه خبری : گروه های محتوا
  • کد خبر : 164598
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید