دوشنبه 1 بهمن 1397

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

در مشهد/
به همت بنیاد نخبگان خراسان رضوی و با مشارکت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی از نیم قرن تلاش علمی و فرهنگی دکتر محمدجعفر یاحقی تقدیر شد

مراسم نکوداشت دکتر محمدجعفر یاحقی، استاد گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی مشهد، روز یکشنبه، 16 اردیبهشت ماه در تالار خواجه نصیرالدین طوسی دانشکده علوم با حضور شخصیت های علمی-  فرهنگی استانی و ملی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان خراسان رضوی، در این مراسم دکتر صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی  گفت: دکتر یاحقی را به عنوان یک شخصیت علمی اندیشه ورز و استادی موثر در نظام آموزشی کشور می شناسیم .
وی ادامه داد: به عنوان یک دانش پژوه از دهه ٦٠ با آثار ایشان ارتباط نزدیکتری پیدا کردم؛ هرچند آثار ایشان از دهه ٥٠ عرضه شده بود و راهنمای نگارش و ویراش ایشان در سال ٥٣ یکی از آثار پیوسته محل ارجاع ما بوده است.
صالحی با بیان اینکه یاحقی ادیب و زبان شناس برجسته ایرانی است، ادامه داد: دکتر یاحقی آثار متعدد در حوزه ادبیات داشته و در این زمینه تدریس کرده است و قرآن پژوهی است که با فرهنگنامه قرآنی و آثار متعدد دیگر در حوزه ادبیات و قرآن کارهای سترگی انجام داده است. 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: دکتر یاحقی در فردوسی شناسی و فردوسی پژوهی هم از جایگاه خاصی برخوردار است. مهر فردوسی در دل ایشان ریشه عمیق دارد. نیم قرن از عمر خود را برای فردوسی گذاشته و عشق به خراسان و خراسان شناسی از دیگر ویژگی های اوست که مقالات و تالیفات بسیاری در این زمینه دارند.
وی افزود: استاد یاحقی شخصیت خود ساخته ای دارد  و با همه  توان جسمی، فکری و ذهنی زحمت کشیده و در عین حال که دارای هوش سرشاری است، کشاورزی، دامداری، نجاری و مکانیکی کرده و فضای زندگی وی همواره کار و فعالیت بوده است.
صالحی گفت: دکتر یاحقی نازپرورده نبوده و چون درخت های کویری مقاوم بوده است .
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان اراده ،سرسختی، ایستادگی روی تصمیم و آنچه گفته می شود «خواستن توانستن است» را از دیگر ویژگی های شخصیتی دکتر یاحقی برشمرد و افزود: یا حقی با پشتکار ایستادگی می کند و در کتاب «آن سال ها» نمونه های فراوان از این ایستادگی وجود دارد . همچنان که به کتاب و کتابخوانی عشق می ورزد، ذوق معلمی دارد و یک دیندار واقعی است.
این گزارش می افزاید با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از کتاب "آن سال ها" که برگرفته از زندگی محمد جعفر یاحقی است، رونمایی شد.
پیش از سخنان دکتر صالحی، دکتر کافی، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در خصوص شاگردپروری دکتر یاحقی اظهار کرد: اکثر فرهیختگان حوزه زبان و ادبیات فارسی از شاگردان ایشان بوده اند و این نشان از تاثیرگذاری دکتر یاحقی دارد.
وی با بیان اینکه دکتر یاحقی به چاردیواری دانشگاه محصور نیستند، یادآور شد: ایشان در بسیاری از نشست هایی که در شهرها و حتی کشورهای دیگر برگزار می شود، شرکت می کنند و به ایجاد ارتباطات برون دانشگاهی اهتمام دارند.
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد حرکت دکتر یاحقی را در جهت ترویج فرهنگ فردوسی پژوهی و شاهنامه دوستی را ستایش کرد و ادامه داد: ایشان آزادی خواهی و مدارا و لطف به مردم را از شاهنامه وام گرفته اند و آنها را در زندگی و سبک تدریس و ارتباط با دانشجویان به کار گرفته اند.
دکتر براتی، سرپرست معاونت امور هماهنگی اقتصادی و توسعه منابه استانداری خراسان رضوی به نمایندگی از استاندار گفت: اظهار داشت: ایران عزیز پیوسته به آن بزرگمردانی می بالد که با بذل بی دریغ علم و دانش خویش برای اعتلای فرهنگ و هویت خود گام های ارزشمندی برمی دارند
وی افزود: تاریخ سرزمین ما به نام بزرگانی مفتخر است که تا جان در تن داشته اند در راستای تربیت نسلی پویا و فرهنگ دوست کوشیده اند و زندگانی خود را وقف سعادت و تعالی مردم و هموطنان خود کرده اند.
سرپرست حوزه اداری و مالی، فن آوری اطلاعات، برنامه ریزی و توسعه منابع معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان رضوی گفت: خراسان بزرگ از گذشته های دور قدر یقین در هزار سال شکوفایی فرهنگ و زبان فارسی امروزی علاوه بر نقش آفرینی، خاستگاه بزرگان علم و ادب بوده است.
براتی ادامه داد:  به گونه ای که اگر شخصیت های علمی و ادبی و فرهنگی خراسان را از تاریخ ادبیات و زبان فارسی جدا کنیم بخش اعظمی از این تاریخ هزار ساله و پر فراز و نشیب دچار خلا می شود.
وی تصریح کرد: شخصیت های بزرگی چون رودگی، سنائی، ناصر خسرو، عطار، مولوی، فردوسی و دهها شخصیت بزرگ دیگر حتی در زمان معاصر مانند ملک الشعرای بهار، اخوان ثالث، دکتر علی شریعتی، غلامحسین یوسفی، احمد علی رجایی، بخارایی و دهها تن دیگر همه و همه ستارگان پر فروغ آسمان شعر و ادب ایران زمین هستند.
نماینده استاندار خراسان رضوی عنوان کرد: جای بسی خرسندی و در عین حال قدر شناسی از تمامی دست اندرکاران این نکوداشت است که با فراهم کردن زمینه برگزاری این همایش فرصت شناساندن چهره علمی، ادبی و فرهنگی شخصیتی بزرگ جون استاد یاحقی این خراسانی بزرگ را فراهم کرده اند.
براتی گفت: تکریم شخصیت های علمی، فرهنگی و ادبی در حقیقت تجلیل از علم است و معرفی و بزرگداشت بزرگان علاوه بر قدر شناسی از زحمات آنان ایجاد حس قدرشناسی در جامعه و الگوشناسی برای جوانان و نوجوانان این مرز و بوم است .
وی تاکید کرد: روش زندگی و فعالیت استادانی چون دکتر محمد جعفر یاحقی باید به درستی تبیین و تعریف شود تا جوانان کشور این مفاخر را الگوی خویش قرار دهند و ما نیز به این وسیله به کاهش گسست بین نسلی کمک کنیم.
در پایان مراسم دکتر یاحقی به ذکر خاطراتی از دوران فعالیتش در دانشگاه فردوسی پرداخت و گفت: ٥٠ سال قبل راهی این دانشگاه شدم و طالع من به این دانشگاه گره خورد،گره‌ای که حتی امروز با دندان نمی‌توان آن را گشود، آری چندین سال است که من در فضای دانشگاه فردوسی زندگی می‌کنم و نفس می‌کشم و تا زمانی که جان در بدن دارم در این زمینه به کوشش خود ادامه خواهم داد.
دکتر یاحقی این نکته را هم گفت که بعد از سال‌ها تدریس در دانشگاه فردوسی وقتی خبردار می‌شوم افرادی در خارج و داخل کشور از حاصل تلاش هایم بهره مند می‌شوند لذت می‌برم.
تقدیر استادان غیر ایرانی از زبان‌شناس ایرانی 
در این مراسم یکی از استادان فارسی زبان از کشور تاجیکستان به جایگاه دعوت شد و پیام رئیس دانشگاه تاجیکستان را در ستایش محمد جعفر یاحقی قرائت کرد.
در بخشی از این نامه چنین آمده بود: استاد مهربان و دانشمند فاضل، دکتر محمدجعفر یاحقی عزیز، اهل ادب تاجیکستان برای شما احترام زیادی قائل هستند. شما در تاریخ ادبیات و فرهنگ مردمان فارسی‌زبان دنیا یکی از چهره‌های ماندگار هستید.
بیش از ٢٠ سال است که بنده شما را می‌شناسم و دیده‌ام که همیشه قلم‌دردست به دنبال تحقیق و پژوهش هستید.
شما در حوزه فرهنگ، زبان و حماسه، رساله‌های ماندگاری دارید و شاگردان شما در سراسر دنیا به‌ویژه تاجیکستان، شما را ارج می‌نهند و دوست دارند.
سپس دکتر «محمد سرور مولایی» از استادان برجسته ادبیات افغانستان به خدمات فرامرزی محمد جعفر یاحقی اشاره کرد وگفت: فعالیت‌هایی که دکتر یاحقی در خراسان داشته‌اند بی نظیر است، فعالیت‌هایی که امروز مرزهای ایران را درنوردیده و هر کجا صحبتی از ادبیات فارسی به میان می‌آید نام دکتر یاحقی نیز خودنمایی می‌کند.
در ابتدای این مراسم دکتر احمدی زاده ضمن خوش¬آمدگویی به حاضرین، به تشریح ابعاد شخصیتی دکتر یاحقی پرداخت.
لازم به ذکر است نصب «کاشی ماندگار» بر سر در منزل دکتریاحقی، رونمایی از کتاب "دیهیم هفتاد (مجموعه مقالات اهدایی به دکتر یاحقی)"، کتاب "آن سالها"، تمبر یادبود مراسم نکوداشت استاد یاحقی و مجله پاژ از دیگر برنامه های این مراسم بود.

تاریخ انتشار : 1397/02/17
کد : 83
تعداد بازدید: 329

              تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601