جمعه 23 آذر 1397

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

استاندار خراسان رضوی در جمع اعضای شورای علمی بنیاد نخبگان خراسان رضوی:
نخبگان موتور محرکی برای همه عرصه ها هستند

با حضور استاندار خراسان رضوی، جلسه شورای علمی بنیاد نخبگان استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان خراسان رضوی، علی رضا رشیدیان  در جلسه شورای علمی بنیاد نخبگان خراسان رضوی گفت: پرورش نخبگان، هزینه برای استان محسوب نمی شود بلکه نخبگان در هر حوزه عاملی برای ایجاد ارزش افزوده هستند و سرمایه گذاری برای آنها موجب توسعه استان می شود.
ایشان نخبگان را موتور محرکی برای همه عرصه ها دانستند که از توانمندی های آنان می توان برای حل مشکلات و مسائل مهم استان بهره گرفت.
استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه بنیاد علمی نخبگان فاقد ردیف استانی در بودجه سالانه است، اظهار کرد: سازمان مدیریت و برنامه ریزی باید با استفاده از ظرفیت کارگروه های مختلف در این سازمان زمینه تامین هزینه پرورش نخبگان و استفاده از آنان را فراهم کند.
رشیدیان گفت: نخبگان فقط مربوط به بخش علمی و فنی نیست بلکه ما در همه حوزه علوم انسانی و محیط زیست نخبگانی داریم که باید از هوش و استعداد آنان در جهت کاهش آسیب ها و بحران های اجتماعی بهره گیریم.
وی گفت: به جای اینکه شرکت های دانش بنیان ایجاد کنیم باید با استفاده از نخبگان شرکت های اقتصادی موجود را دانش بنیان نماییم.
استاندار خراسان رضوی مساله آینده نگری در برنامه ریزی ها را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: آینده نگری مساله بسیار مهم و یک کار علمی است که ایران سناریونویسی، مطالبه فرآیندها و پیش بینی آنها را دیرتر از سایر کشورها آغاز کرده است.
رشیدیان بیان کرد: با توجه به رشد فناوری در آینده نزدیک مشاغل جدیدی خواهیم داشت که حتی عناوین آنها در حال حاضر وجود ندارد لذا باید برای آینده کشور برنامه ریزی مبتنی بر ارزشهای ملی و دینی تنظیم شود و در مورد شرایط اقتصادی و اجتماعی آینده فکر کرد.
استاندار خراسان رضوی اظهار کرد: مراکز و موسسات آینده پژوهی کشور در دهه 80 بوجود آمد که برخی از آنها نتوانست آنچنان که باید کارآمد باشد، اما کشور و نظام جمهوری اسلامی به این مساله رسید که باید خود را برای آینده آماده کند زیرا بزرگترین ضعف مدیریت در کشور می تواند غافلگیری باشد.
وی خاطر نشان کرد: آینده نگری و تدوین سندی براساس پیش بینی شرایط در آینده و برنامه ریزی برای آن می تواند مانع از غافلگیری مدیران در بحران های اجتماعی و بحران های اقتصادی شود.
رشیدیان با بیان اینکه جوامع می توانند منفعل یا دغدغه مند باشند، افزود: جامعه ایران قبل از انقلاب اسلامی جامعه ای منفعل بود اما به برکت انقلاب اسلامی، ایران به جامعه ای دغدغه مند و پویا تبدیل شد.
استاندار خراسان رضوی اظهار کرد: هیچ کس به دنبال جامعه منفعل نیست اما معتقدیم که باید جامعه مبتنی بر ارزش های دینی و ملی شکل گیرد و براین اساس سند چشم انداز توسعه 20 ساله کشور با تدبیر رهبری و مسئولان ارشد نظام تدوین شود تا با تغییر دولت ها جهت گیری کشور به سمت توسعه منحرف نشود.
وی گفت: هم اینک براساس سند بالادستی، سند ششم توسعه برای این استان تدوین و راهکارها برای رسیدن به شاخص های توسعه براساس سند بالادستی در بخشهای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مشخص شده است.
رشیدیان افزود: به عنوان مثال در حوزه زیارت، ظرفیت ها، مزیت ها، مشکلات و نقش هر دستگاه اجرایی برای رسیدن به اهداف توسعه استان در زیارت تدوین شده و برای 20 سال آینده نقشه راه استان برای رسیدن به توسعه در زیارت مشخص شده است.
استاندار خراسان رضوی یکی از بزرگترین معضلات آینده نگاری را وارد شدن به جزئیات دانست و گفت: نگاه آینده نگاری، کلان نگری است لذا باید نخبگان و مدیران در کنار هم قرار گیرند تا بتوانند شرایط حال و آینده را براساس اسناد بالادستی و فرآیندهای لازم مشخص کنند.
در ابتدای این جلسه، دکتر احمدی زاده به ارائه گزارش از فعالیت های بنیاد نخبگان خراسان رضوی در سال 1396 و همچنین تشریح برنامه های این بنیاد در سال آینده پرداخت و از چند طرح مهم و استراتژیک بنیاد خراسان رضوی در سال آینده خبر داد.
در ادامه احمدی زاده؛ طرح شمس الرضا(ع)؛ شبکه بندی و مشکل گشایی سوغات، طرح سرآمدان غیر مقیم استان خراسان رضوی،  طرح آینده نگری استان خراسان رضوی و تشکیل کارگروه های تخصصی بنیاد استان را از مهمترین طرح های اجرایی در سال آینده دانست.
رئیس بنیاد نخبگان خراسان رضوی توجه به موضوع اشتغال نخبگان را از اولویت های این بنیاد عنوان کرد و گفت: پس از پایش بانک اطلاعات نخبگان استان در ابتدای سال جاری معلوم شد تعداد 86 نفر از نخبگان در مقاطع دکتری تخصصی، کارشناسی ارشد و کارشناسی بیکار هستند که پس از تاکید و پیگیری های استاندار محترم و تعامل با دانشگاه ها و دستگاه های اجرایی و شرکت های معتبر و دانش بنیان استان تعداد از آنها جذب و استخدام شده اند به طوری که 30نفر در حال حاضر از این افراد بیکار محسوب می¬شوند که 11نفر دارای مدرک دکتری، 11نفر دارای مدرک کارشناسی ارشد، 8نفر کارشناسی می¬باشند که امیدواریم با پیگیری های انجام شده مشکل اشتغال این افراد نیز حل گردد.
وی در ادامه گفت: امسال شورای تکریم بنیاد نخبگان استان تشکیل گردیده که تاکنون تکریم و تجلیل از سرکار خانم دکتر زنجانی زاده، استاد پیشکسوت رشته جامعه شناسی دانشگاه فردوسی ، تکریم و تجلیل از جناب آقای دکتر مرتضوی، استاد پیشکسوت رشته مدیریت دانشگاه فردوسی، برنامه ریزی برای برگزاری مراسم تکریم و تجلیل از جناب آقای دکتر یاحقی، استاد برجسته دانشگاه فردوسی و عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی در سطح ملی  و تکریم 25 نفر از مستعدان با حضور استاندار محترم از فعالیت های این شورا می باشد.
در بخشی دیگر دکتر حسینی مقدم، عضو هیئت علمی پژوهشگاه مطالعات فرهنگی و اجتماعی به تشریح طرح آینده نگری استان خراسان رضوی پرداخت.
لازم به ذکر است جلسه شورای علمی بنیاد نخبگان استان با حضور استاندار محترم، رئیس دانشگاه فردوسی ، رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی و جمعی از مدیران استانی در محل دفتر استاندار خراسان رضوی برگزار شد.

تاریخ انتشار : 1396/12/13
کد : 62
تعداد بازدید: 250

              تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601