جمعه 3 خرداد 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

درجمع استعدادهای برتر دانشگاه فردوسی مشهد/
احمدی زاده: نخبگی یک نعمت خدادادی و تعهد آور است

مراسم تجلیل از برگزیدگان و مستعدان سال 98-97 بنیاد نخبگان و افتخار آفرینان دانشگاه فردوسی با حضور روسای بنیاد نخبگان خراسان رضوی و دانشگاه فردوسی با عنوان ستارگان فردوسی برگزار شد.

در این مراسم دکتر احمدی زاده از همکاری های دانشگاه فردوسی با بنیاد نخبگان استان در جهت برگزاری برنامه های متنوع و مشترک و جذب نخبگان ابراز خرسندی کرد و گفت: درسال جاری با همکاری دانشگاه، طرح شهید احمدی روشن را آغاز کرده ایم که امیدواریم نتایج و اثرات مثبتی به دنبال داشته باشد.
ایشان سپس به تشریح سیاست های بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پرداخت و یادآور شد:  نخبه کسی است که دارای هوش و ذکاوت است و در خلق یک اثر علمی، فرهنگی یا هنری خبره است و تخصص و خبرگی در آن زمینه را کسب می کند. این شخص با استفاده از دانش خود در راستای اعتلای کشور خود تلاش می کند و اثرگذار است در حالی که مستعدین برتر کسانی هستند که در این زمینه قدم بر می دارند و وظیفه بنیاد نخبگان این است که با حمایت، این افراد را تبدیل به نخبه کند.
در ادامه رئیس بنیاد نخبگان خراسان رضوی به تبیین ویژگی های شخصیتی نخبگان پرداخت و  افزود: این افراد عمدتا متواضع، بی ریا و به دنبال انفاق علم به دیگران هستند. نخبگان به دنبال صلح و توسعه و کمک به همنوعان هستند.
احمدی زاده درادامه به نقش نخبگان در دانشگاه های نسل چهارم اشاره و تصریح نمود: بی شک این افراد در کشور و دانشگاهها، خصوصا دانشگاههای نسل چهارم بسیار تاثیرگذار هستند و دانشگاههای نسل چهارم، دانشگاههای آینده ساز هستند و در آن افراد برای آینده کشور الگوسازی و نیازهای کشور را شناسایی می-کنند.
رئیس بنیاد نخبگان خراسان رضوی ادامه داد: در کشور ما در حدود 0.3 تا 0.5 درصد جامعه جزو نخبگان تحت پوشش هستند، بنابراین قرارگیری در زمره نخبگان و مستعدان کار دشواری است که شما عزیزان توانسته اید در این گروه قرار بگیرید.
احمدی زاده خطاب به مستعدین حاضر در جلسه گفت:  جوایز تحصیلی که از طرف بنیاد در اختیار مستعدین قرار می¬گیرد، تعهدآور است. نخبگی یک نعمت خدادادی و مسئولیت است لذا انتظار این است که شما نخبگان در جهت حل مشکلات جامعه حرکت نمائید.  
دکتر محمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در بخشی دیگر از این مراسم فعالیت های صورت گرفته در شبکه شهاب ( شناسایی و هدایت استعدادهای برتر) دانشگاه فردوسی مشهد را جاری شدن خون تازه به رگهای عرصه علم و فناوری در دانشگاه فردوسی مشهد و جامعه علمی کشور دانست و افزود: دفتر شهاب با مشارکت شورای شهاب دانشگاه فردوسی مشهد فعالیت ها و توانمندی هایی را کسب کرده اند که می تواند به عنوان یک سرمشق برای سایر دانشگاه های ایران محسوب گردد.
دکتر محمد کافی در ادامه به تبیین ارزش های جامعه پرداخت و اذعان داشت: هر جامعه ای یک قشر اسمی دارد که این افراد سرآمدان آن جامعه هستند که از ارزش ها و حیثیت نظام پاسداری می کنند و مستعدین برگزیدگان  بنیاد ملی نخبگان در دانشگاه فردوسی مشهد هر یک جزء همین سرآمدان و افتخارات جامعه هستند که موجب رشد و اعتلای کشور در عرصه های علم و فناوری می شوند.
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد از جوانان و دانشجویان خواست تا با عزم و اراده ای راسخ و با رفع مشکلات موجود در جامعه پا جای پای بزرگان عرصه علم و فرهنگ و هنر بگذارند و موجب شوند تا پرچم ایران در تمامی عرصه ها به ویژه عرصه علم و فناوری در جهان همچنان برافراشته باقی بماند و موجب پاسداری از این نظام شود. وی همچنین از مسئولین و دست اندرکاران سیاست گذاری شبکه شهاب و دانشگاه فردوسی مشهد خواست تا سیاست ها و برنامه ریزی ها را در جهت حمایت از نخبگان قرار دهند تا بیش از پیش شاهد افتخارآفرینی و سربلندی جوانان کشور باشیم.
در پایان مراسم از افتخارآفرینان و برگزیدگان بنیاد ملی نخبگان تقدیر شد.تاریخ انتشار : 1398/02/08
کد : 212
تعداد بازدید: 87

              تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601