پنج شنبه 9 بهمن 1399

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

به همت بنیاد نخبگان استان خراسان رضوی
مراسم نکوداشت دکتر علی حائریان اردکانی برگزار شد

مراسم نکوداشت دکتر علی حائریان اردکانی، استاد پیشکسوت گروه مهندسی مواد و متالوژی دانشگاه فردوسی مشهد در محل دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دکتر علی حائریان اردکانی با سابقه حدود نیم قرن خدمات ارزنده علمی، از پیشگامان و پایه‌گذاران توسعه رشته‌های مهندسی در خراسان رضوی است.
دکتر عبدالرضا باقری اظهار کرد: سابقه آشنایی بنده با دکتر حائریان اردکانی به سال‌های دور که نزدیک به ۴۵ سال گذشته است، بازمی‌گردد. دکتر علی حائریان از خانواده‌های معروف و پرآوازه بوده و در اردکان به طبیب اخلاق شهر معروف بود. او الگوی مسلم اخلاق و بسیار بی‌توقع و مملو از مهربانی و بزرگواری است.
وی افزود: بخش مهمی از توفیقات استان در ارتباط با رشته‌های مهندسی، مرهون تلاش‌های مستمر دکتر حائریان است. دانشکده پرافتخار مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد که می‌توان گفت امروز در زمره یکی از دانشگاه‌های بزرگ کشور در بخش دولتی است و دانشگاه سجاد حاصل زحمات بی‌دریغ دکتر حائریان است.
وی تصریح کرد: دکتر حائریان با سابقه حدود نیم قرن خدمات ارزنده علمی از پیشگامان و پایه‌گذاران توسعه رشته‌های مهندسی در خراسان رضوی است. ایشان به لحاظ علمی همیشه از استادان سرآمد و شاخص دانشگاه بود. انتخاب کتاب ایشان به عنوان کتاب سال و حضور پررنگ و بزرگ در صنعت کشور، همگی باعث شد امروز دکتر حائریان به عنوان استاد به نام جامعه مهندسی شناخته شود. ایشان در زمره استادانی است که با وسعت آگاهی در زمینه‌های مختلف علم و اخلاق را در هم آمیخت. به نحوی که خلق و خوی و منش ایشان، نشان‌دهنده یک انسان سرآمد است.
رئیس دانشگاه فردوسی گفت: دکتر حائریان اردکانی استادی نمونه و چهره‌ای ارزشمند برای دانشگاه فردوسی و جامعه علمی ایران است.
محمد کافی امروز در مراسم نکوداشت دکتر علی حائریان که در دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی برگزار شد، اظهار کرد: دکتر حائریان اردکانی خدمات و افتخاراتی چه در حوزه علم و پژوهش و چه در حوزه مدیریت داشته که از این جهت شهره خاص و عام است و دانشگاه فردوسی باید به خود ببالد که چنین استاد ارزشمندی را در خود جای داده که مایه افتخار برای ایران است.
وی در خصوص سابقه علمی و اجرایی دکتر حائریان افزود: دکتر حائریان اردکانی علاوه بر اینکه جزو اساتید بزرگ رشته مهندسی مواد و متالوژی در کشور به شمار می‌رود، در عرصه مدیریت و فعالیت‌های اجرایی نیز یکی از مدیران و تلاشگران به نام در این زمینه محسوب می‌شود و مایه مباهات و افتخار است که دانشگاه فردوسی دارای چنین استاد ارجمند و بزرگواری است.
رئیس دانشگاه فردوسی بیان کرد: دکتر حائریان استاد کامل دانشگاه بود و بدون هیچگونه حاشیه به فعالیت‌های خود می‌پرداخت. او از روز اول انجمن علمی و چاپ کتاب فعالانه و ایثارگرایانه عمل کرد. با توجه به کارنامه پر باری که استاد حائریان دارد، لازم است جوانان رفتار و منش وی را الگوی خود قرار دهند چون ما نظیر دکتر حائریان را بسیار کم در کشور داریم و جوانان باید آن‌ها را الگوی خود قرار دهند.
در ادامه رئیس دانشگاه تهران گفت: دکتر علی حائریان اردکانی در حوزه نشر علم نقش بسیار بزرگی داشتند و واقعا ارتقا و توسعه تکنولوژی در هر کشوری، بخش زیادی منوط به توسعه مهندسی و علم مواد است.
محمود نیلی احمدآبادی اظهار کرد: بسیار خوشحال هستم که بزرگداشتی برای استاد برجسته دانشگاه فردوسی مشهد تشکیل شد و برگزاری چنین مراسمی برای تشویق جوانان و مردم بسیار دارای اهمیت است. همچنین بزرگداشت اساتید علم و فعالیت هر چه بیشتر در این زمینه عامل مهمی است که باید به آن اهمیت داد. آنچه جوامع و مردم که در یک موقعیت جغرافیایی قرار دارند، تبدیل به یک ملت می‌کند، ملتی که در طول تاریخ حضور دارند و فعال و جریان‌ساز هستند، وجود سنن و فرهنگ‌های مشترکی است که میان مردم شکل می‌گیرد.
وی افزود: همین طور وجود و حضور دانشمندان، قهرمانان و اسطوره‌های این مردم هستند؛ آنگونه که باعث در کنار هم قرار گرفتن مردم و افتخار این قوم و جمعیت خواهد بود. همه این مشترکات باعث می‌شود که در کنار هم برای بقا و حفظ خودشان بجنگند. مردم ایران دارای ارزش‌های زیادی هستند و به موضوعات مختلفی افتخار می‌کنند و می‌توان از بزرگان ادب، علم و هنر این مردم ذکر کنیم. همچنین می‌توان در عصر حاضر از افراد زیادی یاد کنیم که شهید شدند یا پایه‌ریزی دانشگاه و علم مدرن را در ایران به وجود آوردند و تمامی افرادی که امروز برای توسعه این کشور تلاش می‌کنند و باعث می‌شوند که ما به عنوان یک ملت سرفراز باشیم.
رئیس دانشگاه تهران تصریح کرد: بنابراین بزرگداشت، گرامیداشت و توسعه این ارزش‌ها طبیعی است که باید در دستور کار همه به ویژه دانشگاهیان که مرکز علم و دانش است، قرار گیرند. دانش و علم قوام دهنده جامعه و شرط توسعه هر کشوری سعادت و رضایت مردم خواهد بود. دانشگاه فردوسی مشهد و همه افرادی که در این مراسم مشارکت کردند،  باعث شدند تا بزرگداشت مفاخر دانشگاه مشهد و کشور برگزار شود.تاریخ انتشار : 1399/10/18
کد : 20225
تعداد بازدید: 116

              تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد نخبگان استان خراسان رضوی محفوظ می باشد
آدرس: مشهد میدان فردوسی – بولوار شهید قرنی – قرنی 34- طبقه چهارم صندوق کارآفرینی امید تلفن: 37139601-051