جمعه 3 خرداد 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

احمدی زاده در جمع دانشگاهیان و مستعدین کاشمر:
عدم نگهداشت متخصصان در منطقه محروم و جذب در مناطق مجاور یا در سایر نقاط کشور، مشکل مناطق در حال توسعه یا محروم است.

نشیت هم اندیشی دانشگاهیان و مستعدین منطقه ترشیز کهن با هدف آشنایی با ظرفیت های حمایتی بنیاد ملی نخبگان از فعالیت های فناورانه و نوآورانه با حضور رئیس بنیاد نخبگان خراسان رضوی و مدیران شهرستان کاشمر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان خراسان رضوی، دکتر احمدی‌زاده، رئیس بنیاد نخبگان خراسان رضوی در این نشست که در محل مرکز آموزش عالی کاشمر برگزار شد، عنوان کرد: متاسفانه یکی از مشکلات مهم مناطق در حال توسعه یا محروم مهاجرت متخصصان است، مهاجرت این افراد موجب می‌شود توسعه اتفاق نیفتد و به همین دلیل زیرساخت نیز ایجاد نشود. با توجه به این که این چرخه همیشه در کشور وجود دارد، برای شکستن آن همت لازم است.
وی افزود: توسعه فقط به دست متخصصان شکل می‌گیرد و در هیچ جای دنیا توسعه فقط با پول به دست نمی‌آید بلکه نیازمند فکر و علم است؛ کمبود علم موجب شده راه را اشتباه و موازی برویم و از سویی پروژه‌ها را اشتباه تعریف کنیم که این مسئله باعث وارد شدن خسارت‌های جبران‌ناپذیری می‌شود.
ایشان بیان کرد: همیشه می‌گوییم علم، دانایی، فناوری و توانایی است حال اگر بتوانیم فناوری را در منطقه حاکم کنیم توانایی را زیاد کرده‌ایم؛ نخبگان هوش خوبی دارند، تخصص و خبرگی را کشف می‌کنند و اثرگذار هستند و در راه اعتلای آرمان‌های کشور خود تلاش می‌کنند.
احمدی‌زاده گفت: تسهیلات متعددی به نخبگان تحت پوشش بنیاد نخبگان ارائه می‌شود که جایزه‌های تحصیلی، جذب در موسسات علمی و موسسات فناوری و... از آن جمله است. افرادی که در یک شرکت دانش بنیان مشغول به فعالیت شوند اگر از نخبگان تحت پوشش بنیاد نخبگان باشند، بخش قابل توجهی از حقوق آنها را برای 3 سال اول استخدامشان پرداخت می شود.
رئیس بنیاد نخبگان خراسان‌رضوی ادامه داد: با توجه به این که کاشمر قطب تولید انگور است باید بر روی استارتاپ این محصول کار کرد تا گردش مالی خوبی ایجاد شود.
احمدی زاده در بخشی دیگر از سخنان خود به تشریح سیاست ها و قوانین بنیاد ملی نخبگان پرداخت.
 
در ادامه فرماندار کاشمر گفت: در تمام دنیا حمایت و جذب نخبگان موضوعی جدی است که در سال‌های اخیر نیز برای حمایت، ساختارهایی تشکیل و قوانین و مقرراتی تبیین شده است.
نبی‌پور افزود: به رغم اقدامات صورت گرفته اما اگر پای درد دل نخبگان و اندیشمندان و افراد خلاق بنشینیم دل پردردی دارند که این منتهی به مهاجرت نخبگان از کشور می‌شود. علت اصلی آن بی‌توجهی و عدم حمایت است، متاسفانه نتوانسته‌ایم بستری را فراهم کنیم که مخترعان ایده خلاقانه خود را در این کشور بروز و ظهور دهند و اجرایی کنند.
فرماندار کاشمر گفت: هرچند در سال‌های اخیر اقدامات و کارهای بسیار خوبی انجام شده که قوانین و مقررات جدید و ساختار سازی از آن جمله بوده اما در عمل مشکلاتی وجود دارد. اگر در سطح ملی و محلی بخواهیم از فکر، ایده وخلاقیت نخبگان بهره ببریم باید بستری فراهم کنیم که در جامعه اثرگذار باشند.
نبی‌پور بیان کرد: زمانی اثرگذاری نخبگان در جامعه بالا خواهد رفت که به عنوان مسئول بتوانیم بستر ساز بوده و مکانی فراهم کنیم که نخبگان جز اندیشه و تفکر خود و اجرایی کردن آن دغدغه دیگری نداشته باشد.
وی گفت: جوانان امروزه بسیار فعال و نخبه هستند و مهم این است که بتوانیم آن‌ها را حفظ کنیم. مراکز رشد و فناوری، پارک‌های علم و فناوری و دانشگاه‌ها مراکز و پاتوق‌هایی هستند که باید نخبگی را تقویت کنند. تلاش می‌کنیم هرچه سریع‌تر ساختار این مراکز را در کاشمر شکل دهیم تا بتوانیم حامی این افراد باشیم.

لازم به ذکر است قبل از این نشست رئیس بنیاد نخبگان خراسان رضوی از نمایشگاه دستاوردهای مخترعین منطقه ترشیز بازدید و با آنها گفتگو کرد.


تاریخ انتشار : 1397/12/13
کد : 202
تعداد بازدید: 144

              تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601