جمعه 3 خرداد 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

در کارگاه مدیریت روابط عاطفی مطرح شد:
حفظ مرزهای روانی یکی از مهترین تفاوت های روابط سالم و ناسالم است

کارگاه آموزشی مدیریت روابط عاطفی به همت بنیاد نخبگان خراسان رضوی و با همکاری مرکز توانمند سازی و مشاوره دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان خراسان رضوی؛ کارگاه آموزشی مدیریت روابط عاطفی به همت بنیاد نخبگان خراسان رضوی و با همکاری مرکز توانمند سازی و مشاوره دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.
در ابتدای این کارگاه، دکتر مهدویان فرد مدرس کارگاه به تعریف عشق از لحاظ روانشناختی پرداخت و گفت: عشق یک وضعیت عاطفی پیچیده در رابطه بین دو نفر است. عامل تعیین کننده در عشق، کشش روانی- جنسی به فرد دیگر است.
وی ادامه داد:  فرد عاشق دچار انرژی مضاعفی می شود، سرخوشی و امید به زندگی در فرد افزایش پیدا می کند و حتی نیاز به استراحت فرد نیز کاهش پیدا می کند. عشق باعث ایجاد نوسان در خلق فرد می شود. احساسات متناقضی مانند احساس سبکی و اضطراب، احساس یاس و امیدواری.
مهدویان فرد از تغییر اولویت¬ها بعنوان یکی از مهمترین اِلمان ها در عشق نام برد و ادامه داد: خیلی اوقات می بینیم افرادی که عاشق می شوند و ممکن است حتی باورهای عمیق روحی خود را کنار بگذارند.
وی تصریح کرد: برای هر فردی اولین ارتباط عاطفی با پدر و مادر خویش بوده است. تجربه هایی که فرد با پدر و مادر خود دارد به منزله یک فایل بازشده در ذهن فرد باقی می ماند. این فایل ها باعث می شود فرد در هنگام بالغ شدن به سمت افرادی برود که شباهت زیادی با پدر و مادر خود داشته باشد.
مهدویان فرد در بخشی دیگر از این کارگاه به تشریح رابطه سالم یا بالغانه و رابطه ناسالم یا غیربالغانه (آسیب زا) پرداخت و گفت: رابطه سالم به رابطه ای گفته می شود که فرد احساس عشق و دلبستگی به معشوق را احساس می کند، اما درآمیختگی و حل شدگی محض دو فرد بوجود نمی آید و فرد مرزهای روانی خود را محکم نگه می دارد ود مقابل رابطه  غیربالغانه (آسیب زا) مانند اعتیاد به یک ماده مخدر است. در عشق ناسالم یک سیکل اتفاق می افتد. فرد جذب ماده مصرف کننده می شود، تلاشی برای به دست آوردن آن مواد در او ایجاد می شود. ماده را مصرف می کند در این حین طی اختلافاتی که گاهی بین دو طرف ایجاد می شود، دو فرد به طور موقت از یکدیگر فاصله می گیرند و جدا می شوند. در این حالت دو فرد برای غلبه بر این وضعیت و یافتن احساس سرخوشی دوباره، بدون این که اختلاف خود را حل کنند دوباره به هم نزدیک می شوند. در روابط نابالغانه این سیکل دائما تکرار می شود.
وی ادامه داد: در روابط و عشق های سالم یا بالغانه یک سری معیارهای معقول وجود دارد، افراد وقتی به مشکل برمیخورند، در مورد آن فکر می کنند و تصمیم گیری می کنند، اگر راه حلی پیدا نکردند، هرچند که سخت باشد و درد را تجربه کنند، رابطه را قطع می کنند.
تفاوت های زیادی میان رابطه سالم و ناسالم است: یکی از آنها ایده آل سازی است. در رابطه سالم ایده آل سازی وجود دارد، عاشق معشوقش را بزرگ جلوه می دهد، اما می تواند ضعف ها و ویژگی ها منفی او را ببیند. آن را انکار نمی کند و می پذیرد. اما ایده آل سازی که در روابط غیر بالغانه رخ می دهد، فرد باید خیلی تلاش کند تا یک ویژگی منفی را در معشوقش پیدا کند. یا اگر ویژگی منفی ببیند سعی می کند آن را به شکل یک نقطه قوت و یک نکته مثبت توجیه کند. مثلا اگر معشوق در جمع ها کم صحبت باشد و اجتماعی نباشد، فرد عاشق می گوید او نمی خواد خود را درگیر بحث های سطحی و جزئی کند. در رابطه سالم دو طرف یا همدلی نسبت به یکدیگر رفتار می کنند و سعی می کنند با مشکلات دیگر کنار می آیند. شفقت و نرمی نیز در این نوع عشق وجود دارد. حفظ مرزهای روانی یکی از مهترین تفاوت های روابط سالم و ناسالم است. در یک رابطه بالغانه، فرد در عین حالیکه به مرزهای روانی خود انعطاف می دهد و معشوق را وارد آن می کند، اما مرزهای روانی خود را نیز محکم حفظ می کند. در عوض در روابط نابالغانه فرد تمامی هدف ها و انگیزه های فردی خود را فراموش می کند و تمام فکر و ذکرش معشوق می شود.
ولی در رابطه آسیب پذیر معمولا افراد ارزشمندی و عزت نفس پایینی دارند. و فرد اعتقاد دارد رابطه ای که ایجادشده است باید آن را به هر نحوی نگه دارم. از ویژگی های دیگر این رابطه سلطه جویی و سلطه گری زیاد است، به این صورت که یک نفر به شخص بگوید که چه باید بکند و چگونه زندگی کند و در مقابل فرد سلطه جو دائما سعی در کنترل کردن معشوق خود دارد. در این رابطه تایید طلبی به شکل افراطی وجود دارد و فرد دائما در انتظار تایید و تحسین طرف مقابل است. مساله دیگر عدم پختگی هیجانی و عاطفی فرد است که نمی تواند در مشکلات خود را مدیریت کند.
در بخشی دیگر، مدرس کارگاه به موضوع روابط پرخطر پرداخت و گفت: رابطه پرخطر رابطه است که افراد دارای یک سری مشکلات اساسی شخصیتی هستند که برای داشتن یک رابطه موفق و سالم، باید دقت کافی در شناسایی این ویژگی ها داشته باشیم ویژگی هایی مانند مصرف مواد مخدر، خشمگین و خصومت جو بودن، عدم ارتباط با خانواده و دوستان، متوقع  و محدود کننده بودن، شکاک بودن، بی وفایی و عدم تعهد، دروغگویی، تهدید به خودکشی کردن.
مهدویان فرد ادامه داد: با داشتن یک سری مهارت ها می توانیم روابط پرخطر را مدیریت کنیم. مورد اول بحث خویشتن داری است، اینکه بتوانم هیجانات خودم را کنترل کنم. مورد دوم جرات مندی است، جرات مندی نقطه مقابل رفتار پرخاشگرانه و منفعلانه است. افرادی که جرات مندی دارند می توانند به صورت بالغانه مقابل درخواست ها و شرایط آسیب زننده "نه" بگویند و برآشفته نشوند. ویژگی سوم، تفکر نقاد است، به این معنی که بتوانم در مقابل گزاره هایی که ارائه می شود بتوانم آن را نقد کنم و چرایی آن را مورد سوال قرار دهم و به طور کورکورانه هر چیزی را نپذیرم.
در این کارگاه به باید¬ها و نباید¬های روابط عاطفی، عوامل خطر در روابط عاطفی و مداخله¬های درست و راهکارهای مناسب نیز پرداخته شد.


تاریخ انتشار : 1397/12/04
کد : 200
تعداد بازدید: 126

              تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601