شنبه 31 فروردین 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

به همت دانشگاه فردوسی و همکاری بنیاد نخبگان خراسان رضوی مراسم تکریم و الگوسازی استاد مایل هروی برگزار شد
احمدی زاده: نخبگان و مستعدان در تلاش علمی باید از استاد مایل هروی الگوبرداری کنند.

مراسم نکوداشت استاد فرهیخته، نسخه پژوه، ادیب، پژوهشگر برجسته استاد مایل هروی به همت دانشگاه فردوسی و همکاری بنیاد نخبگان خراسان رضوی برگزار شد

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان خراسان رضوی؛ دکتر احمدی زاده رئیس بنیاد نخبگان خراسان رضوی در مراسم تکریم و الگوسازی استاد مایل هروی ضمن تشکر از گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی گفت: تجلیل و تکریم از یک مقام برجسته در واقع تکریم از مقام علم و افراد علمی خودمان هست و راه را برای افرادی که می خواهند در آینده در جای پای استاد قدم بگذارند باز می کند و امیدوار می شوند که در آینده قدر آنها دانسته می شود. انشاالله همانطور که برادرما فرمودند ما هم قدردان زحمات استاد هستیم و پیگیری های ویژه ای برای استاد انجام خواهیم داد.
ایشان در ادامه به تالیفات استاد بخصوص کتاب آرایی در تمدن اسلامی که یکی از شاهکارهای تالیف در حوزه فرهنگ نو می باشد و همچنین رسائل خطی  ایشان اشاره نمودند و گفتند: دانشجویان و صاحبان ادب و فرهنگ باید از ذخایر علمی و ادبی موجود نهایت استفاده را ببرند و وجود ایشان بهترین فرصت برای کسب علم است.
رئیس بنیاد نخبگان خراسان رضوی یادآور شد طبق هماهنگی هایی که با مدیرکل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی استان انجام دادیم با مسئولین خانه کتاب هماهنگی لازم در خصوص استاد انجام شده و انشاالله برای حل مشکلات ایشان به طور اجرایی گام هایی برخواهیم داشت.

دکتر احمدی زاده در پایان سخنان خود به ملاقات مردادماه خود با استاد مایل هروی اشاره و گفتند: پس از شناسایی و آشنایی با خدمات و آثار استاد، با معاون محترم علمی و فناوری رئیس جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان مکاتباتی انجام دادیم و انشااله مشکلات ایشان در حال پیگیری است.
در ادامه دکتر یاحقی عضو هیئت علمی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی گفت: دانشگاه فردوسی در حال تجلیل از یکی از فارغ التحصیلان موفق خود است و در برابر او سر تعظیم فرود می آورد. فارغ التحصیل ممتازی که در این دانشگاه کم نظیر بوده است.
عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی تصریح کرد: در معرفی ایشان عنوان شد فرزند هرات، اما ای کاش گفته می شد فرزند خراسان، زیرا ایشان بزرگتر از هرات است، هرچند هرات خود سمبل خراسان است و در یک دوره های خاصی خراسان را به هرات می شناسیم. واقعا هرات مرکز خراسان بوده است اما اگر خراسان عنوان می شد ما هم می توانستیم در این افتخار شریک شویم چراکه خراسان است که برای تجلیل از استاد هروی اولویت و تمامیت دارد بدین خاطر که ایشان فرزند خراسان است و در خراسان درس خوانده است و بسیاری از آموزه ها و آموخته های خودشان را از خراسان گرفته اند.
برگزیده جایزه علامه طباطبایی بنیاد ملی نخبگان یادآور شد: استاد مایل هروی در کتابخانه آستان قدس سال ها خوشه چینی کردند و همین یک سرمایه و اندوخته ای شد برای ایشان که خوشبختانه پرتوهای این فکر و نوری که از آنجا عاید شده بود هنوز هم از قلم ایشان زبانه می کشد. بعد از آنکه بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس تاسیس شد ما آنجا نیز در خدمت ایشان بودیم. استاد مایل هروی بی شک بهترین کتاب ها و شاخصترین کتاب هایشان از جمله تصحیح متون را در مشهد و در آستان قدس تالیف کردند.
یاحقی ادامه داد: با اینکه می دانیم ایشان چندین بار در تهران مورد تجلیل قرار گرفتند، شایسته بود که خراسان این کار را زودتر انجام می داد چون ایشان فرزند خراسان است و یافته ها و آموخته های ایشان بیشتر خراسان است و این حق را بر گردن خراسان، ما و دانشگاه فردوسی دارند. من در دوره های مختلف درس نسخه شناسی را در این دانشگاه درس می دادم و کتاب ایشان مرجع درسی ما برای این درس بود و دانشجویان ما به شدت علاقه مند بودند که استاد مایل را از نزدیک ببیند، امروز خوشحالم که این دانشجویان به فیض دیدار ایشان نائل آمدند. باید اشاره کنم که استاد مایل از خانواده ای اهل فرهنگ واهل کتاب هستند.
مدیر قطب علمی فردوسی شناسی و ادبیات خراسان گفت: من این را به دانشجویان می گویم تا موقعی که بوی گرد و خاک قرون را نشنوید آن فرهنگ را حس نمی کنید. نسخه خطی که در فضای مجازی باشد به چه دردی می خورد، باید خاک های نسخه خطی را تکاند. کاری که استاد مایل هروی کرده است. کتاب را آفت زدایی کرد و آن را بو کرد تا کتاب را فهمید. مایل هروی با این خاک ها زندگی کرده و وجود خود را با آن آغشته کرده است. بنابراین در عمل، اگر ایشان مصحح خوبی است، اول متن شناس خوبی است و بعد وارد حوزه تصحیح و چاپ و معرفی کتاب شده است. مایل هروی با کتاب زندگی کرده است، با کتاب زیسته است و خود  را در کتاب ها یافته است. بنابراین به معنای اخص کلمه ایشان متخصص کتاب شناسی و نسخه شناسی و متن شناسی است. یعنی اول متخصص این کار شده است و بعد از داخل آن متن هایی انتخاب کرده است برای تصحیح. و چه غنائم بزرگی است این متن ها، زمانی که ایشان در کتابخانه بودند، بسیار نسخه هایی را که هیچ کس نمیشناخت ایشان شناسایی کرده بودند و به تدریج بخشی از آن را خودشان و بخشی دیکر را دیگران از فیض وجود ایشان گرفتند و منتشر کردند. حوزه علاقه استاد مایل هروی عرفان و تصوف و متن های عرفانی و متن های بسیار کلیدی که در شناخت عرفان بسیار واجب است، ما نمی توانیم از تالیفات مایل هروی برای شناخت عرفان و متون ادبی مرتبط با آن بی نیاز باشیم. حوزه دیگر کار ایشان عرفان پژوهشی است، ایشان آگاهی خاصی نسبت به مسائل عرفانی دارد که می تواند برای بسیاری راه گشا باشد. بنابراین بعد از حوزه متن پژوهی به نظر من عرفان شناسی حوزه تخصصی استاد مایل هروی است که آثار ایشان نشان دهنده این واقعیت است.
دکتر یاحقی با بیان اینکه استاد مایل هروی بی مرز است و تنها به افغانستان یا ایران منتسب نیست ادامه داد: در هرجا که سخن از زبان فارسی است مانند هندوستان، آسیای مرکزی، اروپا، اسم مایل هروی مطرح است. مایل هروی به عنوان یک دانشمند بیشتر ایرانی مطرح هست هرچند که ایشان متعلق به فرهنگ مشترک ماست، متعلق به فرهنگ جهانی ادبیات فارسی است. ایشان مطالعات و نظریه های خاصی دارد. مایل هروی معتقد به یکپارچگی فضای فرهنگی قلمروی زبان فارسی است. هویت است که ماهیت آن را روشن می کند.
در ادامه دکتر ساکت عضو هیئت علمی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی گفت:  بهترین و مهمترین آموخته ما از استاد مایل هروی، پرکاری و کوشایی است، با تمام مشقات و دردهایی که روزگار بر ما می بارد، بر ما بار می شود ولی باید کار کرد و به این فرهنگ خدمت کرد.
در ادامه این مراسم چند تن از همکاران و دوستداران ایشان به بیان خاطرات خود و قرائت شعر پرداختند.
در پایان مراسم هدایایی از سوی نمایندگان سازمان‌ها و نهادهای دولتی و مردم نهاد به استاد مایل هروی اهدا شد.


تاریخ انتشار : 1397/08/07
کد : 139
تعداد بازدید: 144

              تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601