شنبه 31 فروردین 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

در نشست رئیس بنیاد نخبگان خراسان رضوی و معاون علمی و فناوری آستان قدس رضوی مطرح شد:
مهدی نژاد: در بهره مندی از ظرفیت و تخصص نخبگان در حل مشکلات استان از هیچ کمکی دریغ نمی¬کنیم.

نشست معاون علمی و فناوری آستان قدس رضوی با رئیس بنیاد نخبگان خراسان رضوی و جمعی از اساتید و مستعدین برتر برگزار شد

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان خراسان رضوی، در ابتدای این جلسه دکتر احمدی زاده ضمن تبریک انتصاب آقای دکتر مهدی نژاد به سمت معاون علمی و فناوری آستان قدس رضوی، به ارائه گزارشی از فعالیت بنیاد نخبگان در سال های اخیر پرداخت و گفت: در مدت حضور اینجانب در استان خراسان رضوی از دانشگاه ها، دستگاه های اجرایی و صنایع بازدید کرده ایم و همچنین با نخبگان، مستعدین و اساتید و صنایع مختلف جلسات متعددی برگزار کردیم و موفق شدیم نقاط ضعف و قوت و کارهایی که لازم است در استان اتفاق بیفتد را شناسایی کنیم.
دکتر احمدی زاده یکی از مزیت ها و پتانسیل های فراموش شده  استان را مساله "سوغات" دانست و تصریح کرد: در بنیاد نخبگان گروهی از مستعدان را مامور به بررسی موضوع سوغات کردیم تا گزارشی از زوایای مختلف آن تهیه کنند.
وی ادامه داد سوغات در استان حدود 3700 میلیارد تومان سالانه گردش مالی دارد. در این تحقیق سعی شده به تفکیک گردش مالی صنایع مختلف مانند صنایع دستی، تسبیح، مهر و اسباب بازی و ... را محاسبه شود. ایده ما برای ترقی استان این است که، صنایع استان به طور کلی به هفت دسته تقسیم شوند و برای هر کدام تعدادی دوره های استارتاپی برگزار کنیم و از همه کشور برای ارائه ایده دعوت نمائیم و در نهایت می توانیم یک صنعتی بومی از سوغات در استان بوجود بیاوریم.
رئیس بنیاد نخبگان خراسان رضوی ادامه داد: از این 3700 میلیارد گردش سالانه متاسفانه 70 تا 75 درصد آن در اختیار چینی ها و خارجی ها است. این رقم، رقم بسیار بالایی است. ما با توجه به کارهایی که در این زمینه داشته ایم درخواست داریم وب سایتی مانند دیجی کالا که به یک فروشگاه پرطرفدار تبدیل شده است، یک فروشگاه دی جی سوغات برای مشهد راه اندازی کنیم. آستان قدس باید در کنار ما این استارتاپ ها را در معاونت علمی برگزار کند.
ایشان تاکید کرد:  دیدگاه ما و حوزه ما علمی است، ما می خواهیم فرآیندی در این کار تعریف کنیم، بهترین افراد را شناسایی کنیم، تقویتشان کنیم تا در آینده تولیدات ایرانی با برندهای خوب و با کیفیت بالا داشته باشیم که در بازارهای داخلی و خارجی مطرح باشد. در مجموعه ما، جمعی جوان، فرهیخته و آماده خدمت وجود دارد که می توانند کارهای مورد نظر شما را راه اندازی کنند. بنابراین ما در این ارتباط آمادگی خودمان را اعلام می کنیم.

 در ادامه دکتر مهدی نژاد معاون علمی و فناوری آستان قدس رضوی ضمن تاکید بر مساله سوغات استان گفت: در حال حاضر مشکل عمده ما بحث زیرساخت ها است، منظور از این زیرساخت ها، زیرساخت های تمدنی و فرهنگی است. اندیشمندان عقیده دارند که برترین ایده ها در دوران سخت اتفاق می افتد.
وی ادامه داد: در سازمان اقتصادی آستان قدس رضوی با مشکلاتی مواجه هستیم و در این زمینه ما نیاز به برنامه های جدیدی داریم که می توانیم از ایده های جدید نخبگان بهره بگیریم که البته این ایده ها نباید صرفا تئوری باشد و باید قابلیت اجزایی نیز داشته باشد.
معاون علمی و فناوری آستان قدس در بخشی از سخنان خود به تشریح معاونت علمی آستان پرداخت و گفت: معاونت علمی در آستان قدس در گذشته وجود نداشت، اکنون حدود دو سال است که پس از حضور حاج آقای رئیسی در آستان قدس شکل گرفته است. رسالتی که برای معاونت علمی در نظر گرفته شده است چند مورد است. یکی دانش بنیان کردن آستان است، بدین معنی که هر تصمیمی در آن گرفته شد به وجود دانشی آن توجه شود و از لحاظ علمی مورد بررسی قرار گرفته شود. رسالت دیگر ما بحث مرجعیت علمی است یعنی در شاخه هایی که با ماموریت آستان قدس هماهنگ است، مورد پیگیری قرار گیرد. به عنوان مثال مساله تمدن رضوی جزء این رسالت است. یعنی تمامی مباحثی که حضرت امام رضا (ع) در آن ورود داشته است و آثاری که از حضرت بجا مانده و نهضتی که ایشان راه اندازی کرده اند.
دکتر مهدی نژاد درادامه یادآور شد: باید به بحث های علم و مرجعیت توجه داشت بدین معنی که اگر نظریه ای تولید کردیم هم منطقی و قابل دفاع باشد و هم بر روی زندگی اثر گذار باشد. بنابریان آستان باید دنبال مدینه الرضا باشد، چون شهری که بر اساس آموزه های امام رضا شکل بگیرد، دنیا را فتح خواهد کرد. معاونت علمی برای فرهنگ سازی و نفوذ دادن دانش به نخبگان شما نیاز دارد، ما و همه نخبگان و مستعدان تحت پوشش بنیاد ملی طی جلساتی دور هم جمع شویم و راهکارهای مناسبی بیابیم و همه مشکلات را در کنار یکدیگر حل کنیم.
در ادامه دکتر قهرمانی عضو هیئت علمی دانشکده شهرسازی و معماری دانشگاه فردوسی گفت: در حوزه شهرسازی و توسعه شهری، آستان قدس با توجه به ظرفیت های بالایی که دارد می تواند به توازن و تعادل آن کمک کند، عدالت اجتماعی را افزایش دهد، به مسائل زیست محیطی توجه کند و به یک توسعه اقتصادی پایدارتر منجر شود.
دکتر سپهر عضو هیئت علمی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه فردوسی ضمن تاکید بر تشکیل کارگروه های اجرایی و پژوهشی گفت: این کارگروه ها می تواند اتاق فکرهای خوبی باشد برای اینکه مجموعه دانشجویان و دانش آموختگان خردمندی که در دانشگاه ها وجود دارند، گرد هم بیایند.
سپهر یادآور شد: می توان کارگروه¬هایی در زمینه مدیریت ریسک و بحران راه اندازی کرد. در کشور ما جای مفهوم "مدیریت ریسک" واقعا خالی است. در جراید و رسانه ها صحبت های زیادی از مدیریت بحران می شود اما بحث مدیریت ریسک چندان توجه چندانی نشده است. اگر ما در کشور سامانه مدیریت ریسک داشتیم وقتی در تنش های اقتصادی قرار می گیریم خیلی سریع تر می توانیم به آن پاسخ دهیم. ایجاد کارگروه هایی در ارتباط با این موضوع میتواند توانایی ما برای رسیدن به آمادگی ها و پیش بینی های لازم افزایش دهد. دانشجویان دانشگاه فردوسی می توانند در مورد این موضوع مشاوره و همکاری های خوبی با آستان قدس داشته باشند تا بتوانیم مدیریت ریسک حداقل در شهر مشهد پیاده سازی کنیم.
در ادامه دکتر لطفی عضو هیئت علمی دانکده مهندسی دانشگاه فردوسی گفت: پیشنهاد دارم در 40 سالگی انقلاب یک آسیب شناسی در مورد تعامل دانشگاه و حرم مطهر انجام شود. بحث ارتباط صنعت و دانشگاه مساله ای است که رهبر معظم نیز در بسیاری از جلسات خود به آن اشاره کرده اند. در دانشکده مهندسی این آسب شناسی در حال انجام است تا ببینیم در کجا میان ارتباط دانشگاه و مردم مشکل وجود دارد.  
در ادامه دکتر نیک پرست مستعد تحت پوشش بنیاد با پیشنهاد تشکیل دهکده نوآوری یادآور شد:  کارهای مختلفی دانشگاهیان انجام می دهند و صنعت گران نیز مشغول به تولید هستند و نیاز بازار نیز در حال تغییر است این سه مورد ارتباط مشخصی ندارند و از هم بی خبر هستند. طی مطالعاتی که در این خصوص انجام شده، به این نتیجه رسیدیم که جعرافیای نوآوری در دنیا در حال تغییر است. الگوی پارک های علم و فناوری که در خارج شهر به صورت صنعتی توسعه پیدا می کردند پاسخگو نیست و بجای آن پدیده و سیستم جدیدی به نام محله های نوآوری یا دهکده های نوآوری مطرح شده است. کارکرد این دهکده ها به این صورت است که یک فضایی ایجاد می کنیم که شبکه هایی شکل بگیرد تا صنعتگران و نخبگان و بازار به یکدیگر متصل شوند. این دهکده ها در محیط های شهری و در جایی که دسترسی مناسبی وجود دارد یا در بافت های فرسوده شهری و یا در نزدیکی دانشگاه ها می تواند شکل بگیرد زیرا در این نقاط نیاز به ایجاد بازار کار بالاتر است. در دهکده های نوآوری؛ دانشگاهیان، بازاریان، صنعت گران و تمام کسانی که در حلقه نوآوری تاثیرگذار هستند حضور دارند. ما در بنیاد به همراه دکتر احمدی زاده زیرساخت علمی این طرح را آماده کرده ایم و با توجه به ظرفیت هایی که آستان دارد، چه از لحاظ منابع فیزیکی که در اختیار دارد و چه ظرفیت های صنعتی، می تواند به عنوان بخش صنعت در این دهکده حضور داشته باشد.
در پایان معاون علمی و فناوری آستان قدس آمادگی خود را برای همکاری در زمینه های مختلف با بنیاد نخبگان استان اعلام نمود.تاریخ انتشار : 1397/08/03
کد : 136
تعداد بازدید: 247

              تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601