سه شنبه 4 تیر 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

در مشهد/
نشست هم اندیشی نخبگان و مستعدین خراسان رضوی با اعضای شورای اسلامی شهر مشهد برگزار شد

نشست هم اندیشی نخبگان و استعدادهای برتر استان خراسان رضوی با اعضای شورای اسلامی شهر مشهد با محوریت استفاده از ظرفیت ها و پتانسیل های مستعدان در جهت حل مشکلات شهری و کمک به توسعه شهر مشهد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان خراسان رضوی؛ دکتر احمدی‌زاده، رئیس بنیاد نخبگان استان خراسان رضوی در نشست هم‌اندیشی جمعی از اعضای شورای شهر مشهد با نخبگان و استعدادهای برتر استان، ضمن تشکر از شورای شهر مشهد به‌خاطر برگزاری این نشست هم‌اندیشی، اظهارکرد: هدف از این دیدارها، نوعی تکریم جامعه نخبگانی است که تمام عمر خود را صرف تحقیق کرده‌اند؛ این اقدام یک ارزش برای آنها محسوب می‌شود.
احمدی‌زاده با بیان اینکه یکی از گلایه های اصلی جامعه نخبگانی، نبود گوش شنوا برای صحبت های آنهاست. تصریح کرد: بنیاد ملی نخبگان برای همکاری با مدیریت شهری آمادگی کامل دارد و در زمینه هایی مثل شهر هوشمند و ... میتوان به ظرفیت های آن تکیه کرد.
رئیس بنیاد نخبگان خراسان رضوی گفت: شهرداری و شورای شهربرای طرح های علمی خود می‌توانند از بنیاد نخبگان استعلام بگیرند و مکاتبه‌ داشته‌باشند؛ این بنیاد در بخش مخترعین و ایده‌پردازان از ظرفیت های بسیار خوبی برخوردار است.
وی با بیان اینکه نخبگان نیاز به دیده شدن دارند و مادامی که حس کنند اثرگذاری قابل توجهی دارند، پویا خواهند بود، تصریح کرد: امیدواریم جلسات تخصصی بیشتری برگزار شود و آمادگی داریم تا با همکاری مرکز پژوهش‌های شورای شهر مشهد، به شهر خود کمک کنیم.

قدرت جریان‌سازی و گفتمان‌سازی نخبگان در جامعه شهری

در ادامه حمیدرضا موحدی‌زاده، نایب رئیس شورای شهر مشهد اظهارکرد: هدف از این نشست، دریافت راه‌حل هایی برای حل و فصل مسائل شهر و جامعه و عبور از گردنه های ایجاد شده به دلیل مشکلات است تا آینده بهتری برای خود و شهروندان رقم بزنیم.
موحدی‌زاده با بیان اینکه نقش نخبگان در اداره بهتر جامعه و شهرها، امری مسلم و آشکار است، گفت: این استعدادها درصورتیکه اراده کرده و عزم خود را جزم کنند، قادر خواهند بود قدرت برتر را به جامعه خود آموزش دهند و موجب ایجاد پیوستگی اجتماعی شوند.
وی خاطرنشان کرد: جامعه نخبگانی نقش به‌سزایی در تولید علم، دانش، گفتمان‌سازی و جریان‌سازی جامعه دارد و میتواند جزو گروه های مرجع مردم باشند.
نایب رئیس شورای شهر مشهدمقدس با تاکید بر اینکه نخبگان با مدل‌سازی باید در صدد رفع موانع و گشودن گره‌های شهر و کشور برآیند، گفت: عمدتا همه ما در فهرست کردن دردهای جامعه ید طولایی داریم؛ شناسایی مسائل امری ضروری است ولی در راه‌حل گرایی ضعف داریم و کمتر به چاره‌اندیشی برای برون‌رفت از مشکلات می‌اندیشیم.
موحدی‌زاده در ادامه با اشاره به فرار مغزها، اظهارکرد: اصل مهاجرت فی نفسه امر مذمومی نیست چرا که می‌توانند تخصصی یاد بگیرند و بواسطه آن راه ایجاد قدرت و ثروت و علم را ایجاد کنند؛ این افراد درصورتیکه به کشور خود برگردند و توانایی های خود را در جهت خدمت به جامعه خود به کار گیرد، پسندیده است و درغیر اینصورت، تهدید.
وی با اشاره به لزوم چاره‌اندیشی برای ممانعت از مهاجرت مغزها، تصریح کرد: راه حل هایی که مدیریت شهری اعم از شورای شهر و شهرداری می‌تواند به‌منظور ایجاد جاذبه برای نخبگان ایجاد کند، باید شناسایی شود؛ امیدواریم جامعه نخبگانی ما بتواند تاثیرگذاری و قدرت الگوسازی بیش از پیش برای جامعه داشته باشد و مدیریت شهری نیز آماده بهره‌گیری از نخبگان و استعدادهای برتر مشهد و استان است.
دهکده نوآوری در مشهد ایجاد خواهد شد
در ادامه سیدمحسن حسینی‌پویا رئیس کمیسیون حقوقی شورای شهر مشهد ضمن نگران‌کننده دانستن آمار مهاجرت مغزها، اظهارکرد: سطح نخبگانی و ضریب هوشی کشور روبه کاهش است و از تمامی افرادی که دغدغه ایران را دارند میخواهم که پایمردی کنند.
حسینی‌پویا با بیان اینکه شورای پنجم شهر مشهد در بحث های کارشناسی خود برموضوع خرد جمعی تمرکز ویژه‌ای دارد، گفت: بعنوان مثال در کمیسیون حقوقی 4 کارگروه داریم که همگی عنوان پژوهشی و تخصصی دارند و در آنها از اساتید دانشگاهی و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها بهره می‌بریم.
وی با اشاره به تدوین منشور حقوق شهرنشینی، گفت: از تمامی نخبگان و صاحب‌نظران این حوزه می‌خواهم که نهایت کمک خود را در تهیه این منشور داشته باشند؛ این منشور به دنبال به رسمیت شناختن حقوق مردم است تا از شهروندی خود احساس رضایت کنند.
یکی از مباحث پیشنهاد شده از سوی نخبگان در این نشست، ایجاد «دهکده نوآوری» بود که رئیس کمیسیون حقوقی شورا ضمن دفاع و حمایت از اجرای آن، گفت: در این خصوص ساختاری وجود ندارد و به همین دلیل به نتیجه مطلوب دست پیدا نخواهیم کرد؛ کارگروهی می‌توان در این زمینه مشخص شود تا پیشنهاد ایجاد «دهکده نوآوری» تبدیل به طرح شده و پس از تصویب در جلسه صحن علنی، شهرداری ملزم به اجرای آن گردد.
حسینی‌پویا خاطرنشان کرد: درصورتیکه این جایگاه ایجاد شود، موضوع استارتاپ‌ها نیز قابل پیگیری است؛ به کمک ایده‌های نو، می‌توان به بهبود شرایط شهر کمک کرد و همچنین موجب درآمدزایی شد.
وی با اعلام آمادگی کامل شورای شهر برای راه‌‎اندازی دهکده نوآوری، گفت: مکانیزم درستی باید در این خصوص تعریف شود و بواسطه آن مشهد جایگاه خوبی پیدا خواهدکرد.
حسینی‌پویا اشاره‌ای هم به طرح «شهر دوستدار کودک» داشت و افزود: از جامعه نخبگانی تقاضا داریم در این زمینه نیز ایده های خود را ارائه کنند تا در جهت تدقیق و تعمق طرح بهره ببریم.

موتور محرکه توسعه یافتگی هر کشوری، نتیجه عمل و فکر نخبگان است

در بخشی دیگری از این نشست علیرضا شهریاری عضو هیئت رئیسه شورای شهر مشهدمقدس با بیان اینکه کشور امروز در شرایط دشواری به سر‌می‌برد و تنها راه برون‌رفت از این وضعیت، همدلی و یکدلی است، اظهار کرد: مشکلات کشور ما ناشی از عدم مدیریت صحیح بوده و در این راستا باید از مدیران کارآزموده و توانمند بهره گرفت.
وی خاطرنشان کرد: متاسفانه تعداد زیادی از مراجعان ادارات از نحوه پاسخ‌دهی و خدمات‌رسانی گلایه‌مندند و همین امر موجی از نارضایتی عمومی ایجاد کرده است؛ تکریم ارباب رجوع و پاسخ‌دهی مناسب یکی از موارد مورد توجه شورای پنجم شهر مشهد بوده و در تمامی حوزه مدیریت شهری اجرایی می‌شود.
عضو هیئت رئیسه شورای شهر مشهدمقدس در ادامه گفت: موتور محرکه توسعه یافتگی در هر کشوری نتیجه عمل و فکر نخبگان است؛ به عبارت دیگر توسعه یافتگی در کشور ارتباط مستقیمی با نخبگان دارد و معاشرت منطقی و سامان یافته میان نخبگان فکری و نخبگان ابزاری می‌تواند سرنوشت یک جامعه را تعیین کند.
شهریاری افزود: به منظور بهبود شرایط کنونی و فراهم آوردن وضعیتی مناسب برای آیندگان، نسل جوان امروز باید مقاومت کند و با عزمی دوچندان قدم در عرصه آبادانی کشور بردارد.
وی خطاب به نخبگان اظهار کرد: در جهت تحقق خواسته‌ها و مطالبات خود پیوسته اصرار داشته باشید و تا به ثمر نشستن آن از پای ننشینید؛ این جلسه بسیار کارساز خواهد بود و بستر مناسبی جهت گسترش تعاملات میان مدیریت شهری و بنیاد نخبگان استان است.

عزم جدی مدیریت شهری مشهد برای تعامل با جامعه نخبگان

در ادامه شهناز رمارم عضو هیئت رئیسه شورای شهر مشهدمقدس اظهار کرد: مادامی که نخبگان کشور در حاشیه باشند، عملکرد ما در این حوزه صرفا شعار بوده است.
عضو هیئت رئیسه شورای شهر مشهدمقدس با بیان اینکه نیروی انسانی جزو سرمایه‌ و منابع توسعه هر شهر و کشور محسوب می‌شود، گفت: در ایران اساس توسعه، سرمایه طبیعی فرض شده و به نفت وابسته‌ایم؛ مادامی که این رویه حاکم است، سرمایه‌های انسانی در حد اراده جدی باقی می‌ماند ولی ساختار ما متناسب با اراده جدی ما نیست و برنمی‌تابد که نخبه‌های ما امروز در راس امور قرار گیرند.
عضو هیئت رئیسه شورای شهر مشهد گفت: اگر بدنبال توسعه شهرها هستیم تا به‌واسطه آن وضع عمومی جامعه و زندگی انسان‌ها بهبود یابد، در وهله نخست، هر مدیر شهری باید بتواند اساس کار خود را سرمایه‌انسانی قرار دهد و مدیری که نتواند مهارت‌ها و دانش مردم خود را توسعه دهد. در صورتی‌که مهارت و دانشی را به جامعه تزریق کرد، نتواند از آن بهره‌برداری کند، توانایی توسعه ندارد.
رمارم افزود: اگر سرمایه انسانی بتواند قدرت و قابلیت تولید عادلانه را توزیع کند، در واقع درآمد عادلانه توزیع شده و به‌واسطه آن شکاف طبقاتی کم می‌شود.
وی در پایان با اشاره به فعالیت حدود 30 کارگروه در شورای شهر مشهد، گفت: این کارگروه‌ها ملزم هستند تا یک عضو خود را از جامعه نخبگانی انتخاب کنند و این امر باید محقق شود؛ اراده جدی در شورای پنجم برای تعامل با جامعه نخبگانی وجود دارد و در تعامل بیشتر می‌تواند به فعلیت برسد.

سازوکار تعامل مدیریت شهری و بنیاد نخبگان استان تعریف شود

احمد نوروزی رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری، اقتصادی و مشارکت های شورای شهر مشهد با بیان اینکه امیدواریم این نشست منتج به سازوکار مناسبی برای ارتباط و تعامل میان مدیریت شهری و بنیاد نخبگان استان شود، اظهارکرد: عدم اطلاع از ظرفیت طرفین سبب شده به شکل مناسبی از آنها بهره‌برداری نشود؛ به همین‌منظور، مکانیزم مشخصی با مشارکت دادن نخبگان در مدیریت شهری باید تعریف شود.
نوروزی با اشاره به شکل‌گیری سامانه شورایاوران، گفت: تمامی اعضای بنیاد نخبگان را می‌توان در این سامانه عضو کرد تا بدین ترتیب آنها بتوانند درخصوص طرح‌ها و لوایح شهرداری اظهارنظر کنند؛ در حوزه اقتصادی آماده‌ایم تا تمامی نظرات و پیشنهادات را دریافت نماییم.
وی خاطرنشان کرد: برنامه میان مدت شهرداری مشهد در دست تدوین است و این طرح می‌تواند در اختیار جامعه نخبگانی قرار گیرد تا نظرات خود را در این‌باره بیان کنند؛ شورای پنجم تاکید ویژه‌ای به استفاده از خرد جمعی دارد و پیوسته در جهت بهره‌گیری از آن گام برمی‌دارد.
رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری، اقتصادی و مشارکت‌های شورای شهر مشهد همچنین گفت: مکانیزم مشخصی باید برای اجرایی کردن پیشنهادات جامعه نخبگانی تعریف شود؛ امیدواریم بتوانیم درکنار یکدیگر شرایط بهتری ترسیم کنیم و شورای پنجم شهر مشهد برای تحقق این مهم از آمادگی کامل برخوردار است.

در ابتدای این نشست 6 نفر به نمایندگی از نخبگان و استعدادهای برتر استان به بیان مسائل و پیشنهاداتی پرداختند:

دکتر لطفی، عضو هیئت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی اظهارکرد: به منظور رفع مشکلات باید مسئله های خوب مطرح شود و درصدد حل آنها برآییم؛ علت مشکلات ما این است که مسائل خوب تعریف نمی‌شوند و درنتیجه مسائل حل نشده می‌ماند.
وی با بیان اینکه تعاملات دانشگاهی نزدیک‌تری باید میان شورای شهر و شهرداری برقرار شود، گفت: گروه های تعریف مساله باید ایجاد شود و ارتباط میان مدیریت شهری و بدنه نخبگانی و دانشگاهی تقویت شود.
لطفی با اشاره به فرار نخبه‌ها، تصریح کرد: به منظور کاهش این عدد، شهرداری و شورای شهر باید نخبگان را تکریم کنند و نسبت به ایشان بیشتر توجه نمایند؛ نخبه‌ای که حس کند در جامعه تاثیرگذار است، حس مفید بودن پیدا میکند و مانع از فرار مغزها می‎شود.
دکتر حیدری، عضو هیئت علمی گروه جغرافیا دانشگاه فردوسی، با بیان اینکه شورای شهر به دلیل ماهیت مردمی بودن آن یکی از مهمترین زمینه‌ها در انعکاس خواسته های شهروندان است، تصریح کرد: اکثر اعضای شورای پنجم خود از فرهیختگان دانشگاهی و حوزه پژوهشی هستند که این امر سبب می‌شود زمینه های گفتگو بسیاری فراهم آیند و بر پایه آنها برنامه‌ریزی نمود.
وی با اشاره به اهمیت بهره‌گیری از ظرفیت های بنیاد نخبگان در قسمت های مختلف مدیریت شهری، گفت: کمیته داخلی نخبگان در شهرداری و مراکز پژوهشی شهرداری در حوزه های مختلف می‌توان ایجاد کرد.
حیدری گفت: مرکز پژوهش های شورای شهر مشهد در سالهای اخیر جایگاه واقعی خود را نداشته و باید نسبت به آن تجدیدنظر شود؛ خوشبختانه با روی کار آمدن شورای پنجم تحولات خوبی شاهد هستیم و درب های این مرکز به روز نخبگان باز شده است تا بتوانند ایده پردازی کنند.
وی پیشنهاد ایجاد باشگاه ایده‌پردازی با مشارکت بنیاد نخبگان استان و برگزاری مسابقات ایده‌پردازی را مطرح کرد و افزود: این باشگاه میتواند در زمینه هایی همچون محیط زیست، ترافیک شهری و ... فعالیت کند و با مدیریت شهری گفتمان مشترکی ایجاد خواهد شد.
حیدری در پایان گفت: در تدوین سند آینده نگاری توسعه شهری مشهد، شهرداری میتواند از ظرفیت بنیاد نخبگان و دانشگاه فردوسی بهره ببرد.
در ادامه دکتر سپهر، عضو هیئت علمی گروه منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه، اظهارکرد: مسئولان باید ویژگی های نخبگان را بپذیرند حتی اگر همراستا با فکر و نگاه آنها نباشد؛ مدرک دکتری و تحصیلات عالی دانشگاهی دلیلی بر نخبه بودن کسی نیست.
وی افزود: نخبه کسی است که بخشی از ذهن خود را به اندیشه‌هایی میگذارد که ممکن است در طیف زمان نگنجد؛ شورای شهر باید تیم نخبگانی مشهد را به کار گیرد حتی اگر فکر ایشان با ساختارهای موجود مخالف باشد.
سپهر خاطرنشان کرد: مرکز پژوهش‌های شورای شهر مشهد تغییرات بسیاری شاهد بوده و افراد دانشگاهی خوبی اخیرا در این مرکز حضور فعال دارند؛ از ظرفیت های نخبگانی شهر باید به نحو استفاده شود.
وی با بیان اینکه در دانشگاه‌ها ظرفیت بسیار خوبی در زمینه برنامه‌ریزی ‌شهری، حمل و نقل و ... وجود دارد، گفت: شورای شهر میتواند از دانشجویان و دانش‌آموختگان استفاده کند تا موجب ایجاد انگیزش در آنها شود.
قهرمانی، عضو هیئت علمی گروه معماری و شهرسازی دانشگاه فردوسی دیگر سخنران این نشست بود و گفت: اطمینان داریم که اعضای شورای شهر مشهد اراده جدی برای بهره‌گیری از اعضای تحت پوشش بنیاد نخبگان دارند.
وی افزود: نخبگان زمانی احساس خوشایند خواهند داشت که احساس موثر بودن داشته باشند و در پی نگاه های کسب درآمدی نیستند.
قهرمانی با بیان اینکه جلسات متعددی تاکنون برای بهره‌گیری مدیریت شهری از ظرفیت نخبگانی برگزار شده و باید رنگ و بوی جدی‌تری به خود گیرد، اظهارکرد: علی رغم این اراده جدی، ساختارهای موجود به لحاظ قوانین و مقررات نمی‌تواند موجب نقش‌آفرینی موثر اعضای بنیاد ملی نخبگان باشد.
وی تصریح کرد: به منظور تعامل میان بنیاد و مدیریت شهری باید به مدلی نهایی دست پیدا کنیم تا این تعامل با عوض شدن اعضای شورای شهر دچار اختلال نشود و تعاملی دوسویه و پایدار تعریف شود.
قهرمانی گفت: بسیار خرسندیم که شورای شهر مشهد نسبت به خدمات‌دهی به نخبگان باور و اطمینان دارد؛ مقدمات شکل‌گیری ساختاری مشخص میان بنیاد نخبگان و شهرداری باید نهادینه شود.
در ادامه این نشست، دکتر باغدار دلگشا، دکترای تاریخ و مشاور جوان استاندار خراسان رضوی از نقش اجتماعی نخبگان گفت و اظهارکرد: رسالت اصلی نخبه این است که به تغییر فکر می‌کند و در حقیت برای تغییر مجهز به سلاح تفکر انتقادی است.
وی افزود: براساس اسناد بالادستی، به خصوص برنامه ششم توسعه در خصوص اصل شایسته سالاری و برابری فرصت، به موضوع جایگاه نخبگان به صورت صریح اشاره شده و از شورای شهر و استانداری و ... انتظار داریم به منزلت جامعه نخبگانی بی‌تفاوت نباشد.
باغدار اظهارکرد: بهره‌گیری از نخبگان به صورت ویترینی و ظاهری نباشد؛ نخبگان می‌خواهند در عمل مورد استفاده قرار گیرند.
وی خاطرنشان کرد: شورای شهر با شعار تدبیر و امید سرکار آمده و مدعی تغییر و تفاوت بوده و لذا حائز اهمیت است که در ساختاری مشخص از نخبگان استفاده شود.
سرمدی، برگزیده جشنواره خوارزمی نیز در این نشست با گلایه از عدم توجه به هنرمندان و سنگ اندازی های فراوان در مسیر آنها گفت: اجرای هنر، هنرمند می‌طلبد؛ از ظرفیت های هنرمندان باید استفاده شود و متاسفانه این امر مورد غفلت قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه هنرمندان متاسفانه به انزوا رفته‌اند و به آنها توجهی نمی‌شود، تصریح کرد: همزمان با مدیریت شهری جدید، شاهد قدم های مثبتی در روند بهبود عملکرد زیباسازی شهر هستیم و از تمام اعضای شورای شهر بابت نگاه جدید و خلاقانه خود سپاس‌گذاریم.
دکتر نیک‌پرست، از مستعدان تحت پوشش بنیاد نخبگان خراسان رضوی نیز این نشست را فرصت مغتنمی برای بیان دغدغه های جامعه نخبگانی دانست و گفت: شعار «شهر هوشمند» یکی از محوریت های درخوری بوده که شورای پنجم مطرح کرد و دل های شهروندان علاقه‌مند را امیدوار کرد.
وی با بیان اینکه این شهر بدون حضور نخبگان مسیر دشواری را طی خواهد کرد، افزود: نخبه‌پروری، امکان گرانبهایی است که برای شهرداری فراهم آمده است؛ مشاوران جوان که در دوره های پیشین اجرایی شده بود، در این دوره منحل شد و مقرر شده بود تا دستیاران جوان نخبه شهردار جایگزین آن شود، ولی نشد.
نیک‌پرست خاطرنشان کرد: این طرح باید جدی گرفته شود تا به تریبونی دائمی برای بیان حرف های نخبگان تبدیل شود؛ شورای شهر مشهد در کمیسیون های خود از نخبگان دعوت کند تا موجب دلگرمی آنها شود.
وی با مطرح کردن پیشنهاد ایجاد «دهکده نوآوری» در مشهد، گفت: این مجموعه را با مشارکت نخبگان شهر میتوان تاسیس کرد؛ با بهره‎گیری از این ظرفیت، مسائل زیادی حل خواهد شد.
 

 


 

تاریخ انتشار : 1397/07/11
کد : 130
تعداد بازدید: 374

              تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601