شنبه 21 تیر 1399

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

با همکاری مرکز مشاوره و توانمندی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد
کارگاه آموزشی آشنایی با زبان ذهن

در ادامۀ برگزاری برنامه‌های فرهنگی و تربیتی بنیاد نخبگان خراسان رضوی، کارگاه آموزشی آشنایی با زبان ذهن با هدف آشنایی افراد با چگونگی زندگی در زمان حال بجای زندگی در گذشته و آینده  برگزار شد.

در ادامۀ برگزاری برنامه‌های فرهنگی و تربیتی بنیاد نخبگان خراسان رضوی، کارگاه آموزشی آشنایی با زبان ذهن با هدف آشنایی افراد با چگونگی زندگی در زمان حال بجای زندگی در گذشته و آینده  برگزار شد.
مدرس کارگاه، دکتر علی اعظم¬رجبیان با اشاره به حدیثی از امام علی (ع) "آنچه گذشته است از دست رفته است و آنچه خواهد آمد اکنون کجاست؟ برخیز و این فرصت بین دو نیستی را دریاب" گفت: ذهن آگاهی فلسفه ای برای زندگی است. در کارگاه زبان ذهن فراگیران آموزش می بینند که چگونه به جای زندگی در گذشته و آینده، لحظه حال را در یابند.
مدرس کارگاه در بخشی دیگر ادامه داد: اساسا با افکار نمی شود جنگید و هر زمانی که انسان بخواهد با افکار منفی بجنگد با قدرت و شدت بیشتری به ذهن حمله می کنند، چنان که زمانی که بخواهید به تصویری مانند خرس سفید فکر نکنید با شدت بیشتری در ذهن نقش می بندد. زندگی آدمی همیشه با درد همراه بوده است اگرچه انسان نمی تواند این امواج را از بین ببرد اما می تواند موج سواری را یاد بگیرد و درد را به عنوان بخشی اساسی از زندگی بپذیرد، بدون آنکه تسلیم آن شود.
اعظم¬رجبیان ادامه داد: زمانی که انسان درد را انکار کند رنج زاییده می شود. چنان که مولوی می فرماید انسان باید ذهن را همانند مهمان خانه ای ببیند که افکار همیشه مهمان آن خواهند بود و به جای آنکه از این افکار اجتناب کند باید بداند که اگر با آن ها مبارزه نکند از مهمان خانه ذهن برون خواهند شد، و چه خردمندانه است که با خوش آمد گویی آن ها را پذیرفت و از آن ها اجتناب نکرد.
مدرس کارگاه یادآور شد: فلسفه کارگاه زبان ذهن آموزش این امر حکیمانه است که انسان بپذیرد آنچه را که باید بپذیرد و تغییر دهد انچه را که می تواند تغییر دهد و با خردمندی تفاوت این دو امر را در یابد.
وی تصریح نمود: در پژوهش های انجام شده نتایج نشان می دهد که ذهن آگاهی ارتباط قدرتمندی را با پیشرفت تحصیلی، سلامت روان و رضایت مندی از زندگی دارد و می تواند از شدت اضطراب های شدید، افسردگی، نشخوارهای فکری و  بسیاری از عوامل آسیب رسان دیگر بکاهد.
در این کارگاه که با حضور  از استعدادهای برتر برگزار شد؛ افراد با آسیب پذیری های عمومی ذهن مانند نشخوار فکری، اجتناب، قضاوت، و... آشنا شدند و قادر خواهند بود با فلسفه ای جدید و ذهن آگاهانه زندگی کنند.تاریخ انتشار : 1398/09/20
کد : 10106
تعداد بازدید: 201

              تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد نخبگان استان خراسان رضوی محفوظ می باشد
آدرس: مشهد میدان فردوسی – بولوار شهید قرنی – قرنی 34- طبقه چهارم صندوق کارآفرینی امید تلفن: 37139601-051