سه شنبه 4 تیر 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

در جلسه شورای ستاد اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی و با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهور مطرح شد
احمدی زاده: طرح توانمندسازی نخبگان (شهید احمدی روشن) منجر به کار و کارآفرینی می شود

جلسه شورای ستاد اقتصاد مقاومتی استان خراسان رضوی با حضور دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان و جمعی از مدیران ملی و استانی در محل استانداری خراسان رضوی برگزارگردید.

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان خراسان رضوی،سید سعیدرضا احمدی‌زاده رئیس بنیاد نخبگان خراسان رضوی در جلسه شورای ستاد اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی که با حضور معاون علمی رییس جمهور در استانداری برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر ۱۵۹۰ نخبه در بانک اصلی خود داریم که نشان‌دهنده آن است که هر یک از این افراد حمایتی را از بنیاد نخبگان دریافت کردند. در این بانک تنها ۱۲۵ عضو هیات علمی حضور دارند.
وی ادامه داد: تعداد مخترعین ۱۵۰ نفر و ۴۷۷ نفر دانش‌آموخته برتر در بانک اطلاعاتی موجود است، به طوریکه نیمی از آنها دانشجو و نیمی دیگر فارغ‌التحصیل هستند. از سال ۹۳ حدود ۹۰۲ جایزه به نخبگان اعطا کرده‌ایم، به طوریکه ۱۵۹ تسهیلات نظام وظیفه ارائه شد.
رئیس بنیاد نخبگان خراسان رضوی با بیان اینکه در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی از سال گذشته یک کارگروه توانمندسازی به کارگیری ظرفیت نخبگان ایجاد شد، تصریح کرد: با ایجاد این کارگروه امیدواریم بتوانیم از ظرفیت نخبگان در این راستا بهره ببریم و در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی گام برداریم؛ درنتیجه بانک نخبگان خود را به‌روز کردیم.
احمدی‌زاده افزود: از ابتدای سال ۹۶ حدود ۸۳ نفر بیکار تحت پوشش خود را رصد کردیم، به طوریکه ۴۹ نفر از آنها وارد مقاطع پسادکترا و دکترا و یا مشمول به نظام وظیفه نخبگان شدند که البته بیکار تلقی نمی‌شوند. همچنین بیش از ۲۰ شرکت‌ متقاضی برای استخدام روی سایت بنیاد نخبگان استان برای به‌کارگیری این نخبگان فراخوانی را اعلام کردند؛ چرا که متوجه شدند که به‌کارگیری آنها، توسعه شرکت خودشان را به همراه خواهد داشت.
وی در خصوص اهمیت «طرح توانمندسازی نخبگان شهید احمدی روشن» بیان کرد: این طرح برای حل مشکلات شکل خواهد گرفت و دولت یا همان معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری برای هر یک از آنها ۳۰۰ تا ۳۶۰ میلیون تومان هزینه می‌کند که این طرح‌ها درنهایت منجر به کار و کارآفرینی خواهد شد. با همت استاندار سابق، بر اساس مصوبه‌ای، ۲۵ نفر از نخبگان تحت پوشش قرار گرفتند و ۲۹ نفر دیگر از این افراد در شهرداری، دانشگاه و دیگر مراکز به کار گرفته شدند.

رئیس بنیاد نخبگان خراسان رضوی با اشاره به خروجی جلسات برگزار شده توسط این بنیاد، خاطرنشان کرد: تاکنون ۷۵۰ جلسه دیدار رئیس بنیاد با نخبگان، مستعدان، اعضای هیات علمی و صاحبان ایده‌های نو برگزار شده که خروجی آن توجه اساتید و شرکت‌های استان در جهت ایجاد و توسعه گفتمان دانش‌بنیان بود که منجر به ارائه طرح‌های مختلف به ستادهای توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری شد که کمک ۵۰ میلیارد و ۲۳۹ میلیون و ۵۰۰ هزار ریالی در سال ۹۶ و کمک ۱۸ میلیارد و ۲۱۸ میلیون و ۸۰۰ هزار ریالی در ۶ ماهه سال جاری از سوی این معاونت شد.
وی ادامه داد: در سال ۹۶، ۹۲ برنامه انجام دادیم که شامل تکریم‌های ملی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد، تکریم‌های استانی و بازدیدهای هدفمند دانش‌بنیان از شرکت‌ها به منظور رفع مشکلاتشان، پروژه‌های جهادی، نشست‌های مختلف با مسئولان استانی، کارگاه‌های آموزشی و ... است. همچنین در خصوص برگزیدگان رویداد ملی اسباب بازی قول داده شده که ۳ تا ۵  طرح برگزیده وارد پارک علم و فناوری شوند، این امر فرصت خوبی به شمار می‌رود؛ چراکه ارزش گردش مالی بازار اسباب‌بازی مشهد ۸۰ میلیارد تومان است.
احمدی‌زاده در خصوص برنامه‌های مهم بنیاد در سال جاری گفت: این برنامه‌ها شامل طرح توانمندسازی شهید احمدی روشن و تشکیل هسته‌های نخبگانی مساله محور، تدوین طرح شورای مشورتی نخبگان جوان، تدوین طرح شمس الرضا شبکه‌سازی و مشکل‌گشایی سوغات، مشارکت در رویداد خوردگی و رویداد گردشگری و مشارکت در برگزاری جشنواره رویش فناوری آب دانشگاه فردوسی است.
رئیس بنیاد نخبگان خراسان رضوی با اشاره به اقدامات آتی و مورد نیاز بنیاد نخبگان استان، اظهار کرد: این اقدامات شامل حمایت از ایجاد VC (صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر توسط شرکتهای بزرگ استان)، حمایت ستاد توسعه فناوری‌های هویت‌ساز از طرح شمس الرضا، ایجاد چند کارخانه نوآوری در جهت کمک به زیست بوم فناوری، حمایت از ایجاد دبیرخانه دائمی جشنواره فناوری‌های آب در استان، افزایش سهمیه پسا دکتری با توجه به درخواست‌های مکرر دانشگاه‌های مادر استان، اجرای طرح مدارس خلاقیت و کارآفرینی در استان و ... است.

تاریخ انتشار : 1397/10/12
کد : 178
تعداد بازدید: 103

              تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601