شنبه 29 تیر 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

به همت بنیاد نخبگان خراسان رضوی
کارگاه آموزشی غنی سازی روابط زوجین برگزار شد

 کارگاه آموزشی غنی سازی روابط زوجین با حضور جمعی از استعدادهای برتر و نخبگان خراسان رضوی و با همکاری مرکز مشاوره و توانمندسازی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان خراسان رضوی؛ مهدویان فرد، مدرس کارگاه به تشریح ویژگی های ازدواج خوب پردخت و گفت: افراد پیش از اینکه تشکیل خانواده بدهند، هر کدام تصویر ذهنی ایده‌آلی از ازدواج ایده آل دارند فارغ از اینکه این تصویر ذهنی چقدر امکان و به واقعیت نزدیک باشد. در اکثر ازدواج‌ها هر دو فرد با تصویر ذهنی مختص به خود وارد ازدواج می شوند.
وی ادامه داد: با گذشت زمان هنگامی که دو طرف بیشتر با یکدیگر وقت می گذارنند، دچار یک جدال خواهند شد زیرا از خواسته‌ها و نیازهای هم آگاهی ندارند و در مورد آن صحبت نکرده اند بنابراین دائماً دچار کشمکش و تعارض می شوند.
مدرس کارگاه خودآگاهی را اولین گام برای ورود به ازدواج دانست و یادآور شد: اینکه من چه کسی هستم، چه ویژگی هایی دارم، چه چیزهایی برای من جذابیت دارند، چه ویژگی هایی در من وجود دارد که آنها را دوست دارم و یا چه ویژگی هایی دارم که دوست ندارم. هنگامی که به چنین سوالهایی نتوانم پاسخ بدهم و نیازهای خود را نشناسم چگونه می توان وارد یک رابطه شد و نیاز های طرف مقابل خود را درک کرد و به آنها پاسخ داد.
مهدویان فرد در پاسخ به اینکه یک رابطه سالم چه ویژگی هایی دارد گفت: هنگامی که دوطرف در ابتدا وارد یک رابطه می شوند، به دلیل اینکه هورمون های عشق و جذابیت های اولیه بالا است، سریعا علاقه شدیدی بین دو طرف به وجود می‌آید و این طبیعی است که در ابتدای رابطه همه چیز به طور افراطی خوب و زیبا دیده می شود. بنابراین در این دوره طرفین دنیا را از پشت یک لنز می بینند که باعث میشود همه چیز زیبا دیده شود. این قسمت در رابطه طبیعی است اما گاهی این لنز برای تبدیل به یک چشم بند می شود که اجازه نمی‌دهد بعضی چیزها دیده شود و مشخص کند که آیا یک رابطه سالم برقرار شده است یا یک رابطه تخریب کننده.

وی ویژگی های یک رابطه سالم را احترام متقابل، اعتماد، صداقت، مساوات و عدالت، صمیمیت، هویت‌های مجزا از هم وحمایت دانست و ادامه داد: رابطه سالم یعنی من چقدر تلاش کرده ام که دنیای روانی طرف مقابلم را درک کنم و او را ببینم، بدون اینکه بخواهم او را تغییر بدهم و وارد مرزهای روان او شوم.
وی  ویژگی دوم رابطه ی سالم اعتماد دانست وگفت: در یک ازدواج، ابراز کمی احساس حسادت، طبیعی به نظر می‌رسد اما اگر این احساس حسادت تبدیل به یک رفتار روزانه و سوء ظن شود و در طرف مقابل احساس اسیر بودن ایجاد کند و همزمان رفتارهایی مانند چک کردن و زیر نظر گرفتن انجام شود، نشان دهنده بی اعتمادی است. اعتماد یکی از آن ویژگی هایی است که یک رابطه را شکل میدهد.
 ویژگی دیگری که باید در یک رابطه سالم وجود داشته باشد صداقت است، صداقت و اعتماد دو ویژگی کاملاً مرتبط با هم است. خیلی طبیعی است هنگامی که فردی صداقت نداشته باشد و دروغ گفته باشد قطعاً اعتماد کردن به این شخص سخت خواهد بود.
ویژگی بعدی مساوات و عدالت است. در تصمیم‌گیری‌های خانواده گاهاً یک نفر تاثیرگذارتر است و تصمیم نهایی توسط آن فرد گرفته می شود اما اگر مساوات و عدالت وجود نداشته باشد، این خطر وجود دارد که یک نفر همیشه احساس بازنده بودن می کند و شخص مقابل احساس زنده بودن و تصمیم گیرنده¬ی نهایی بودن را دارد. این مسئله باعث می شود که رابطه در یک سراشیبی قرار بگیرد که ناشی از عدم برابری است.
ویژگی دیگر صمیمیت است، این که من چقدر بتوانم ارتباطی نزدیک با همسرم داشته باشم و اینکه چقدر راحت باشم که بتوانم شخصی ترین احساسات او و شخصی ترین فکرها را با همسر خود در میان بگذارم و ترسی از این نداشته باشم که اگر همسر من این مسائل را بداند چه واکنشی نسبت به آن نشان می دهد. صمیمیت یکی از ابعاد رابطه عاشقانه است که در دوره‌های مختلف زندگی ممکن است زیاد یا کم شود، اما برای ادامه رابطه امری ضروری است.   
ویژگی دیگری که یک رابطه سالم باید داشته باشد هویت‌های مجزا از هم است. خیلی مواقع زوج ها فکر می کنند هنگامی که وارد یک رابطه می شوند و تشکیل یک ما میدهند، باید هویت شخصی خود را کنار بگذراند و تبدیل به یک نفر شوند. به این معنی که از تمام علائق خود چشم‌پوشی می کنند، این یک خطای فکری است که دوطرف فکر کنند پس از ازدواج هویت فردی خود را کنار بگذارند، در صورتی که رابطه سالم به این معنا نیست که ما در آن رابطه حل شویم.  
 هفتمین ویژگی یک رابطه سالم حمایت است. وقتی در مورد حمایت صحبت می¬شود اولین چیزی که به ذهن می‌رسد این است که زوجین در زمان های سخت و دشوار از یکدیگر حمایت کنند. اما حمایت تنها در این حوزه تعریف نمی‌شود این مسئله در زندگی روزمره نیز رخ می‌دهد. اما حمایت به این معنی است که در تمامی شرایط چه شاد و چه در سختی‌ها در کنار یکدیگر باشند.
مدرس کارگاه ادامه داد: یکی از مهارت های ساده ای که برای زندگی مشترک لازم است این است که به همسر خود گوش بدهیم. هنگامی که همسر ما درخواست و نیازی دارد هرچند غیر منطقی هم باشد بایستی به آن گوش فرا دهیم. فرد باید بتواند همسر خود را درک کند، خود را جای او بگذارد و به صحبت های او گوش فرا دهد.  
مهدیان فرد ادامه داد هشت نیاز باید در یک رابطه موفق وجود داشته باشد و لازم نیست که هر کدام از این نیازها به طور صد در صد در رابطه تامین شود. در یک رابطه لازم است که حداقل دو نیاز در رابطه تامین شود، در غیر این صورت این رابطه محکوم به مرگ خواهد بود. و اگر پنج نیاز در رابطه تامین شود می‌توانیم بگوییم که این رابطه رابطه خوبی است
مهدویان فرد یکی از نیازها در رابطه طرفین را ، نیاز به عشق و پذیرش است. هرچه شروط زوجین کمتر باشد زندگی موفق تر خواهد بود. در مقابل هر چقدر شروط بیشتر باشد احساسی که ما داریم این است که به طور کامل در رابطه پذیرفته نشده ایم.
مهدویان فرد امنیت و اطمینان و نیاز به تغییر و تنوع و تفریح را از دیگر نیازهای روابط دو طرف دانست و تصریح کرد: معمولاً در ازدواج ها پس از مدتی، با هم بودن ها و تفریح کردن ها بسیار کمتر می شود. این مسئله برای رابطه زوجین یک زنگ خطر است. باید بدانیم که نیاز به تفریح و تنوع نیازی بنیادی برای تمام انسان ها است. اگر این نیاز در رابطه تامین نشود و رابطه تبدیل به یک مسئله روزمره و تکراری شود به شکلی دیگر مثل مصرف مواد مخدر خود را نشان می دهد.  
مدرس کارگاه احساس خود ارزشمندی و اهمیت را به عنوان آخرین نیاز یک رابطه عنوان کرد و یادآور شد همه ما دوست داریم در رابطه قرار بگیریم که مهم شمرده شویم و به ما احترام گذاشته شود.
در پایان شرکت کنندگان به ارائه سولات خود پرداختند و به صورت گروهی و با مشاوره مدرس کارگاه به پرسش های مطرح شده پاسخ داه شد.تاریخ انتشار : 1397/09/06
کد : 156
تعداد بازدید: 279

              تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601