چهارشنبه 25 تیر 1399

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

دکتر روحانی در آئین نکوداشت خود در دانشگاه علوم پزشکی مشهد از جمع آوری ۱۳ قرن فعالیت مفسران قرآنی در کتاب جدید خود خبر داد

استاد دکتر محمود روحانی در مراسم تجلیل خود که با حضور جمعی از مسئولان کشوری و استانی برگزار شد اظهار کرد:کتاب جدید شامل تمام تفسیر های قرآن پژوهان از قرن دوم تاکنون است که نمونه بی نظیر در حوزه تفسیر قرآن است.

استاد دکتر محمود روحانی در مراسم تجلیل خود که با حضور جمعی از مسئولان کشوری و استانی برگزار شد اظهار کرد:کتاب جدید شامل تمام تفسیر های قرآن پژوهان از قرن دوم تاکنون است که نمونه بی نظیر در حوزه تفسیر قرآن است.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه در زمان حاضر ظلم های زیادی به بشریت روا شده است، عنوان کرد :این ظلم ها نتیجه دوری از خدا، حقیقت و فراموش کردن دستور ادیان است و در ادبیات فاخر ایران شعرا و ادبا راهکارهایی برای بهتر شدن شرایط ارایه کردند.
استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه در اشعار هاتف اصفهانی به این موضوع به خوبی پرداخته شده است، ادامه داد :کتاب المعجم که باعث آبروی من شده است در واقع خدمت من به قرآن محسوب می‌شود و کار فرمای من در نگارش این کتاب قرآن بوده است.
دکتر روحانی با بیان اینکه این کتاب  به عنوان کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، برگزیده دانشگاهی و جشنواره فجر شده است، اظهار کرد :بعد از انتشار این کتاب نامه هایی از نقاط مختلف دنیا به دست من رسید که برخی از آنها از سوی شخصیت های بزرگ دینی جهان اسلام است.
این قرآن پژوه با بیان اینکه مولف دایره المعارف شیعه در وصف این کتاب مطالبی عنوان کرده است، گفت : کتاب المعجم برنده جایزه کشور عراق شد و سلیمان کتایون نویسنده خوش قلم عرب نیز در وصف المعجم نوشته است که این کتاب دسترسی به قرآن را آسان کرده است.
دکتر روحانی ابراز کرد :مقالات اساتیدی مانند دکتر یاحقی، دکتر خرم شاهی، موذن جامی از المعجم نیز بسیار با مفهوم و گسترده است.
وی با بیان اینکه این کتاب ترجمه اردو، انگلیسی و چینی دارد، اظهار کرد :متاسفانه نسبت به کشور های خارجی استقبال از مسائل علمی در ایران کمرنگ است.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه المعجم در حال حاضر به عنوان یک منبع علمی جهانی مطرح است، عنوان کرد :بعد از کتاب نجوم الفرقان در تاریخ قرآن پژوهی یک قرن و نیم زمان برد تا کتاب المعجم و یک کتاب دیگر به عنوان منبع قرآن پژوهی مطرح شود.
وی ادامه داد این کتاب در کنگره آمریکا، روزنامه های خارجی نیز مطرح شده است، علاوه بر این شخصیت های بزرگی درباره این کتاب نظر مثبت دادند و جلسات متعددی در خصوص این کتاب در دانشگاه منچستر برگزار شد.
دکتر روحانی گفت :در کتاب جدید نیز ۱۳قرن تفسیر قرآن گردآوری شده است.
وی در پایان سخنانش گفت :به جوانان نیز توصیه میکنم که از وقت خود به خوبی استفاده کنند و در راه رسیدن به هدف خود تلاش کنند، زیرا من در جوانی شب های زیادی فقط یک تا دو ساعت می خوابیدم و مابقی زمان را مشغول تحصیل و پژوهش بودم و اکنون احساس میکنم از زندگی خود استفاده کردم زیرا جوانی بهاری است که اگر بگذرد دیگر جبران نخواهد شد.
لازم به ذکر است دکتر محمود روحانی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی مشهد می باشدکه در کنار فعالیت های موثر در حوزه های علمی، آموزشی و اجرایی، در حوزه قرآن پژوهی نیز فعالیت موثری داشته است که این امر موجب شده است در بسیاری از کشورهای اسلامی و غیر اسلامی نام ایشان در این حوزه ماندگار شود.
نخستین کتاب دکتر محمود روحانی در حوزه قرآن پژوهی با عنوان « المعجم الاحصائی لألفاظ القرآن الکریم» فرهنگ آماری کلمات قرآن کریم در سه جلد شامل دو هزار و ۶۷۳ صفحه است که طی دوازده سال با سی هزار ساعت تتبع و کوشش نگاشته شده است. و بزودی دومین کتاب ایشان در حوزه قرآن پژوهی توسط انتشارات دانشگاه علوم پزشکی مشهد به چاپ خواهد رسید.تاریخ انتشار : 1398/11/16
کد : 10118
تعداد بازدید: 143

              تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد نخبگان استان خراسان رضوی محفوظ می باشد
آدرس: مشهد میدان فردوسی – بولوار شهید قرنی – قرنی 34- طبقه چهارم صندوق کارآفرینی امید تلفن: 37139601-051