بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
EN
  • 1403/02/29 - 14:00
  • - تعداد بازدید: 79
  • - تعداد بازدیدکننده: 79
  • زمان مطالعه : 19 دقیقه
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان خبر داد:

پیشنهاد راه‌اندازی هیئت مرکزی گزینش در بنیاد ملی نخبگان به رئیس‌جمهور/ تسریع فرایند جذب نخبگان در دستور کار

سیدسلمان سیدافقهی قائم مقام بنیاد ملی نخبگان از ارائه پیشنهاد راه‌اندازی هیئت مرکزی گزینش در بنیاد ملی نخبگان به رئیس‌جمهور در راستای تسریع فرایند جذب و بکارگیری نخبگان در دستگاه‌های اجرایی کشور خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌ رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ سیدسلمان سیدافقهی قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با حضور در برنامه تلویزیونی « صف اول» درباره عملکرد و برنامه‌ های حمایتی بنیاد ملی نخبگان گفت: مطابق سند راهبردی کشور در امور نخبگان که یک سند بالادستی است، بنیاد ملی نخبگان نهادی هماهنگ کننده، تنظیم‌ کننده و تسهیلگر است و بر همین اساس ایجاد هماهنگی میان همه دستگاه‌های اجرایی کشور در راستای اجرایی سازی اقدامات سند را به عهده دارد. در حقیقت بنیاد ملی نخبگان نهادی سیاستگذار است و به همین جهت است که جایگاه آن در ذیل نهاد ریاست جمهوری تعریف شده و ریاست هیئت امنای بنیاد ملی نخبگان بر عهده ریاست محترم جمهور است.

وی ادامه داد: فراهم‌ سازی زمینه شناسایی و بروز استعدادهای فردی و گروهی در جامعه مهمترین اقدامی است که بنیاد در برنامه‌ های خود باید دنبال کند و در قدم اول این امر با ایجاد هماهنگی و ابلاغ برنامه‌ ای که دستگاه‌ ها در تعامل با بنیاد باید تهیه کنند، اتفاق می‌ افتد، به این مفهوم که بنیاد باید ساز و کار شناسایی استعدادها را فراهم و نقش دستگاه‌ ها و نهادهای مختلف اجرایی را در حوزه نخبگان مشخص کند.

تاکیدات رهبری بر اهمیت اجرای اقدامات سند راهبردی کشور در امور نخبگان

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان در ادامه با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب در اهمیت اجرای اقدامات سند راهبردی کشور در امور نخبگان گفت: رهبر معظم انقلاب معتقدند بخش عمده مشکلاتی که ما در حوزه علم و فناوری داریم به دلیل اجرایی نشدن این سند است چرا که این سند جایگاه بسیار ویژه‌ ای در نظام حکمرانی امور نخبگان دارد.

سیدافقهی با اشاره به تغییر رویکرد بنیاد در حوزه شناسایی و حمایت از نخبگان در دولت سیزدهم نیز گفت: وقتی اسم نخبه طرح می‌ شود تصویر فردیست که در یکی از حوزه‌ های علمی و فناوری برجسته بوده و یا اثربخشی خاصی داشته است که البته قطعا یکی از مصادیق مهم نخبه بودن است اما آنطوری که در سند راهبردی کشور در امور نخبگان آورده شده، نخبه فردی برجسته و کارآمد است که در خلق و گسترش علم و فناوری، فرهنگ و هنر و سایر حوزه‌ های مدیریتی کشور بتواند با تکیه بر دو موضوع توانمندی‌ های اکتسابی و استعدادهای ذاتی خود نقش موثری در پیشبرد و اعتلای نظام ایجاد کند.

وی  با اشاره به ضرورت شناسایی نخبگان در سایر حوزه‌ها گفت: ممکن است بعضاً مسیر شناسایی نخبه از دانشگاه نگذرد، به عنوان مثال یک کنشگر فعال اجتماعی که بتواند اثرگذاری عمیق را به وجود آورد و تغییری در جامعه مخاطب خود ایجاد کنند در زمره نخبگان محسوب و مشمول حمایت‌ های بنیاد ملی نخبگان خواهد شد ضمن اینکه همین فرد می‌تواند در همتاپروری و شاگردپروری به بنیاد ملی نخبگان کمک کند.


حمایت از برگزیدگان رویدادها و شناسایی نخبگان با رویکرد معرفی مراجع معتبر

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان در ادامه با تاکید ضرورت شناسایی فعال نخبگان و تغییر رویکرد بنیاد از شناسایی خوداظهارانه به فعال گفت: بنیاد ملی نخبگان برای شناسایی نخبگان ابزارهای گسترده‌ ای دارد که یکی از این ابزارها کنکور سراسری و معدل‌ افراد در مقاطع مختلف تحصیلی است، اما این تنها یکی از ورودی‌ های بنیاد ملی نخبگان است، در کشور رویدادهای متعددی در حوزه‌ های گوناگونی چون ادبی، مهارتی، هنری و… برگزار می‌شود که برگزیدگان این رویدادها مورد حمایت بنیاد ملی نخبگان قرار می‌گیرند.

وی ادامه داد: نخبگان در این رویدادها قابل شناسایی هستند و بنیاد ملی نخبگان در رقابت‌ هایی که بیش از ۵۰۰۰ نفر شرکت می‌ کنند و مورد تایید دستگاه‌ های مربوطه باشد ورود کرده و نخبگان را از این مسیر شناسایی می‌ کند همچنین اخیرا با شکل‌ گیری سازوکاری در بنیاد ملی نخبگان شیوه نامه شناسایی رشد و تعالی استعدادهای برتر در حوزه‌ های ادبی، هنری و مهارتی ابلاغ شد که در حقیقت دال مرکزی آن شناسایی نخبگان با رویکرد معرفی مراجع معتبر است.

وی ادامه داد: همچنین امسال برای ۲۵۰۰ نفر از مستعدان برتری که توسط بنیاد شناسایی شده‌ اند پیامک‌ هایی ارسال شد و از ایشان برای حضور در مجموعه بنیاد و استفاده از تسهیلات این مجموعه دعوت به عمل آمد تا بنیاد در مسیر نخبگی همراه و همگام آنها باشد. این طرح با استقبال مستعدان برتر همراه و مورد اقبال ایشان قرار گرفت که این امر خود یکی از مصادیق تکریم نخبگان به شمار می‌ رود.


توسعه مفهوم نخبگی و نظام استاد-شاگردی

سیدافقهی با اشاره به توسعه مفهوم نخبگی ادامه داد: مسیر دوم، نظام استاد-شاگردی است که در آن افراد مورد تایید و شناخته شده، استعدادهای برتر را شناسایی و به بنیاد ملی نخبگان معرفی می‌کنند. و این افراد پس از ارزیابی‌ های نهایی مورد حمایت قرار می‌ گیرند. بنابراین یکی از کارهای کلیدی که در بنیاد ملی نخبگان انجام می‌ شود، توسعه مفهوم نخبگی به حوزه‌ های ادبی، مهارتی، کارآفرینی، مدیریتی و هنری‌ ست که بخشی از آن ابلاغ شده و بخش دیگر در حال نهایی شدن جهت ابلاغ است.

لایحه جامع حمایت از نخبگان در اولویت دستور کار خانه‌ ملت

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان در ادامه با اشاره به لایحه جامع حمایت از نخبگان گفت: تدوین این لایحه از اواخر پاییز سال گذشته با همراهی معاونت حقوقی ریاست جمهوری و سازمان امور اداری و استخدامی کشور آغاز و طی برگزاری جلسات متعدد پیش‌ نویس آن در ۵۵ ماده آماده شد و هم اکنون برای دفتر رئیس جمهور ارسال شده که انشالله پس از بررسی در کمیسیون‌ های مرتبط و پس از طی روند لازم وارد مجلس خواهد شد که در این خصوص نیز در جلساتی که با نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی داشتیم، درخواست خود را مبنی بر ضرورت در اولویت قرار گرفتن این لایحه در دستور کار مجلس جدید مطرح کرده‌ ایم.

سید سلمان سیدافقهی با بیان اینکه در حکمرانی یکی از بحث‌ ها تصویب قانون است، نسبت به تصویب این لایحه در مجلس ابراز امیدواری کرد و افزود: در سال‌ های اخیر قانون مصوب و مصرحی برای مجاب کردن دستگاه‌ها در اجرایی سازی سندهایی مانند سند راهبردی نخبگان نداشتیم و البته نباید فراموش کنیم که ایجاد فرهنگ اجرای آن قانون و اعتقاد و باور به اینکه باید برای نخبگان شرایط مناسب را فراهم کنیم از اهمیت بالاتری برخوردار است.

سید سلمان سید افقهی قائم مقام بنیاد ملی نخبگان در ادامه با بیان اینکه رویکرد پیش از این از ابتدای تاسیس بنیاد ملی نخبگان، حمایت مستقیم از نخبگان بوده اما آنچه در پیش‌ نویس لایحه جامع حمایت از نخبگان مد نظر قرار گرفته ایجاد زمینه اثربخشی نخبگان و پیشرانی ایشان در پیشرفت کشور است، گفت: یکی از اقدامات کلیدی که در سند راهبردی کشور در امور نخبگان مکلف به انجام آن هستیم اثربخش کردن نخبگان است که در اقدامات سند و در راهبرد کلان ۳ آورده شده است.

شرکت‌ های دولتی؛ میدان و بازار عمل شرکت‌ های دانش‌ بنیان

وی با تاکید بر بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه اقتصاد ما باید دانش بنیان شود، ادامه داد: در مسئله جذب نخبگان، تنها دستگاه‌ های اجرایی دولت مدنظر نیستند و بنیاد تلاش می‌ کند شرایط فعالیت در شرکت‌ های خصوصی  را نیز فراهم کند.

وی با تاکید بر اینکه شرکت‌ های دانش بنیان باید وارد بازار شرکت‌ های بزرگ دولتی شده و  در لیست تامین‌ کنندگان این شرکت‌ ها قرار بگیرند، ادامه داد: شرکت‌ های بزرگ دولتی که در واقع بخش عمده اقتصاد کشور را در دست دارند باید میدان و بازار عملی برای شرکت‌ های کوچکتر دانش بنیان باشند.

اختصاص سهمی پایدار در میدان عمل بازارهای داخلی و صنایع زیربنایی به نخبگان

وی ضمن تاکید بر اهمیت بازارهای داخلی و صنایع اصلی که صنایع زیربنایی است به بیان ضرورت توجه به منابع و معادن کشور پرداخت و گفت: باید با تمرکز به صنایع بزرگ ارزش افزوده ایجاد کنیم و   این امر با ایجاد زمینه مناسب برای تشکیل هسته‌ های مسئله محور نخبگانی و شرکت‌ های دانش بنیان محقق خواهد شد. از این رو حمایت قانونی از هسته‌های نخبگانی و شرکت‌های دانش بنیان در راستای فعالیت در بستر عملکرد صنایع بزرگ و در اختیار داشتن سهمی پایدار از این بازار یکی از موضوعاتی‌ ست که در لایجه جامع حمایت از نخبگان به آن اشاره شده است.


حمایت از تحقیقات خطرپذیر نخبگان

وی با اشاره به اینکه راه اندازی صندوق توسعه اثربخشی نخبگان از دیگر بندهای پیش بینی شده در لایحه جامع حمایت از نخبگان است، گفت: بسیاری از نخبگان محصولاتی را تولید و یا مشکلی گلوگاهی را برطرف کرده‌ اند اما آنها این توان را ندارند که بتوانند خدمت و یا محصول خود را تجاری سازی و در بازار عرضه کنند، این صندوق در چنین شرایطی کمک می‌ کند که این محصولات که در سطوح  یک، دو یا سه آمادگی فناوری هستند تبدیل به محصولات قابل عرضه شوند و با ایجاد بستر مناسب، مدیریت ریسک برای پروژه‌ های تحقیقاتی آنها صورت گیرد و اصطلاحا آنها را از دره مرگ شرکت‌ ها نجات دهد که البته این امر نیز در سند راهبردی کشور با عنوان صندوق توسعه تحقیقات خطرپذیر نخبگان آورده شده که متاسفانه هیچ گاه تشکیل نشد و ما اکنون تلاش می‌ کنیم در قانون جامع، این صندوق تاسیس و از تحقیقات خطرپذیر نخبگان حمایت کنیم و امیدواریم منابع آن از طریق اعتبارات مسئولیت اجتماعی شرکت‌ ها تامین شود.

سید افقهی با بیان این حضرت آقا فرمودند « نخبه در کشور ما حس مفید بودن می‌ خواهد و این حس مفید بودن دو مصداق دارد که یکی بحث اشتغال است که نخبه شغلی در شأن داشته باشد و دوم اینکه امکان تحقیقات مداوم داشته باشد» ، گفت: ایجاد امکان تحقیقات مداوم برای نخبگان نیازمند این است که بتوانیم منابع لازم برای ادامه تحقیقات را فراهم کنیم.

سید افقهی در ادامه بیان کرد: هفتم اسفندماه، رئیس محترم جمهور ابلاغیه‌ ای را به دستگاه‌ های اجرایی زدند که در آن نقش هر دستگاه در حمایت از نخبگان به تفکیک مشخص شد، یکی از موضوعاتی که در این ابلاغیه مورد تاکید است، همکاری در تامین منابع صندوق مذکور از محل اعتبارات مسئولیت اجتماعی شرکت‌ هاست. متاسفانه مسئولیت اجتماعی شرکت‌ ها هنوز قانون مصوب و مصرحی ندارد و معمولاً شرکت‌ ها در بخش‌های گوناگونی به صورت سلیقه‌ ای اعتبارات را مدیریت می‌ کنند. در این حوزه همراهی صنایع زیربنایی مادر نقش بسزایی دارد، چراکه صنایع بزرگ از امتیازات ویژه و یارانه‌ های دولتی استفاده می‌ کنند از این رو در قبال جامعه نخبگانی مسئولیت دارند. بنابراین ما به ازای امتیازات می‌توانند در حوزه نخبه پروری و نخبه گماری و به کارگیری ایشان همراهی کنند.

وی سپس با اشاره به سه فراخوان جذب نخبگان در دستگاه‌های اجرایی کشور گفت: در دو دوره اول قریب به ۱۵۰۰ نفر گزینش و وارد فرایند جذب و به کارگیری شدند که البته چالش‌ هایی نیز وجود داشته، در فراخوان اول برای ۱۵۰۰ جایگاه شغلی ۷۸۰۰ نفر ثبت نام کردند که در فرایند کوتاهی ارزیابی اولیه آنها توسط بنیاد انجام و بعد از آن وارد کانون‌ های ارزیابی شدند. پس از آن به دوره توانمندساز معرفی و سپس افرادی که توانستند امتیازات لازم را کسب کنند به فرایند گزینش وارد شدند.

چالش‌ های به کارگیری نخبگان

سیدافقهی با بیان اینکه یکی از چالش‌ های به کارگیری نخبگان که سرعت کار را پایین آورده است، همین فرایند گزینش است، گفت: با توجه به اینکه بنیاد برای تمامی دستگاه‌ های کشور کار جذب را انجام می‌ دهد به رئیس جمهور پیشنهاد دادیم که بابت تسریع این فرایند یک هیئت مرکزی گزینش به بنیاد ملی نخبگان داده شود، رئیس جمهور اکیداً بابت پیگیری این موضوع دستور دادند و خواهش ما از متولیان امر در دولت و هیئت عالی گزینش این است که این امر را تسریع کرده تا بنیاد بتواند هیئت مرکزی گزینش را راه اندازی کند چرا که از منظر بنیاد ملی نخبگان گزینش در فرایند یک ماهه قابل انجام است.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با تاکید بر اهمیت نگهداشت نخبگان در کشور گفت: عمده نخبگان از ظرفیت‌ های بالایی برای جذب برخوردارند و قاعدتاً با پیشنهاداتی مواجه می‌ شوند از این رو ما موظفیم فرایند اثرگذاری و حفظ ایشان را در کوتاه‌ ترین زمان فراهم و تعیین تکلیف شرایط بکارگیری را با سرعت بیشتری در دستور کار قرار دهیم همچنین ملاحظات لازم را در خصوص بکارگیری، حقوق و مزایا مد نظر قرار دهیم.

پیگیری امور نخبگان در طرح نظام وظیفه تخصصی

وی با بیان اینکه طرح نظام وظیفه تخصصی از جمله طرح‌ هایی است که در آن شرایط خوداظهارانه را مورد قبول قرار داده‌ ایم، گفت: بنیاد همواره بحث معرفی نخبگان به خدمت نظام وظیفه تخصصی را پیگیری کرده و هر ساله متقاضیان پس از احراز به ستاد کل نیروهای مسلح معرفی و در بخش نخبگان نیروهای مسلح تعیین تکلیف می‌ شوند و در همین راستا نیز تنها از سال گذشته تاکنون ۳۰۰۰ نخبه از طرح نظام وظیفه تخصصی بنیاد ملی نخبگان استفاده کرده اند.


شناسایی نخبگان مدیریتی در دستور کار/ بکارگیری نخبگان در بخش خصوصی

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه هم اکنون طرحی برای شناسایی نخبگان مدیریتی در دستور کار بنیاد ملی نخبگان است، گفت: در تلاشیم نخبگانی را که ظرفیت مدیریت مجموعه‌ ها و یا عضویت در هیئت مدیره شرکت‌ ها را دارند و یا از ظرفیت قرارگیری در مناصب اثرگذار برخودارند شناسایی و برای این عزیزان در لایه دیگری از حکمرانی دوره‌ های توانمندسازی را برگزار و سپس برگزیدگان را به دستگاه‌ ها معرفی کنیم. همچنین برای به کارگیری نخبگان در بخش خصوصی با هلدینگ‌ های بزرگ جلساتی برگزار شده و مشغول پیگیری امور نخبگان در راستای به کارگیری ایشان در مجموعه‌ های بزرگ خصوصی هستیم.

ساماندهی نظام گزینش اصلح کارگزاران کشور از میان نخبگان و و اجتماعات نخبگانی

سید افقهی در ادامه با بیان اینکه یکی از اقدامات مهمی که باید ذیل راهبرد ملی ۳ انجام دهیم ساماندهی نظام گزینش اصلح کارگزاران کشور از میان نخبگان و و اجتماعات نخبگانی است، گفت: بستر آن چیزی که به عنوان شایسته سالاری می‌ شناسیم با اجرای این بند از سند راهبردی کشور در امور نخبگان محقق خواهد شد نهادینه شدن فرهنگ بهره‌ مندی از ظرفیت نخبگان در جایگاه‌ های مدیریتی از اهمیت بالایی برخوردار است و در این خصوص باید تاجایی پیش رویم که انتصابات در دولت‌ ها نیز بر مبنای شایسته سالاری و صدالبته با در نظر گرفتن ملاحظات سیاسی باشد. لذا در همین راستا کارگزاری‌ های منابع نیروی انسانی متخصص در مجموعه بنیاد ملی نخبگان در حال  شکل‌ گیری است و طبق گزارش در همین هفته ۲۵ نفر از متخصصین شناسایی شده به بخش خصوصی برای به کارگیری در جایگاه‌ های مدیریتی معرفی خواهند شد.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان در ادامه اظهار داشت: حضرت آقا در دیداری که با نخبگان داشتند فرمودند « گاهی پیش می‌ آید که ملت‌ ها در مقابل شیب‌ های تندی قرار می‌ گیرند، گاهی پیش می‌ آید که اراده کافی وجود ندارد، گاهی پیش می‌ آید که توان آن وجود ندارد و این در حالی است که در شرایط فعلی در کشور ما هم توان کافی وجود دارد و هم اراده آن» ، لذا فرمودند که « من نمی‌ خواهم نسبت به آینده سوء تفاهمی پیش آید اما فرصت خواستن و توانستن مقطع فعلی را باید قدر بدانید و از آن استفاده کنید» و سپس ایشان مطالبه یک خیز جدید علمی را مطرح کردند و معتقدند این خیز جدید علمی با مشارکت مسئولان در دولت، مدیران جوانی که در بدنه دولت هستند و نخبگان اتفاق خواهد افتاد یعنی باید زنجیره‌ ای شکل بگیرد که جریان به کارگیری نخبگان در حکمرانی اتفاق افتد.

شکل‌ دهی به هیئت‌ های نخبگانی اندیشه‌ ورزی/ لزوم توسعه نظام اندیشه‌ کده‌ ای

سیدافقهی با بیان اینکه نظام اندیشه‌ کده‌ ای ما در کشور محدود است و نیاز به توسعه دارد، گفت: در کشورهای پیشرفته اندیشکده‌ های مهم وجود دارد که خط سیاستی کلی را گرفته و راهبردهای مشخص و اثربخشی را به مسئولان ارائه می‌کنند و خبرگان و نخبگان در این اندیشکده‌ ها حضور دارند. بر همین مبنا بنیاد ملی نخبگان برنامه‌ ای را در دست اجرا دارد و آن شکل‌ دهی به هیئت‌ های نخبگانی اندیشه ورزی است که از جمله معیون‌ کارها برای اثربخشی نخبگان در کشور به شمار می‌رود. تاکنون بیش از ۲۰۰ هیئت اندیشه ورز در بنیاد ملی نخبگان حمایت شده که حداقل هر یک از هیئت‌ ها به میزان ۲۰۰ میلیون تومان مورد حمایت قرار گرفتند و این رقم امسال افزایش یافته است.

لیگ نخبگان و مناظره‌ های رقابتی

سید افقهی با اشاره به راه اندازی خانه نخبگان نیز گفت: این خانه‌ها محل تجمع نخبگان خواهد بود امسال برنامه‌ ای را تحت عنوان گفتاورد ملی نخبگان برگزار خواهیم کرد که بنای آن مناظره‌ هایی‌ ست که به صورت رقابتی برگزار خواهد شد و در واقع این رویداد لیگ نخبگان است، یک لیگ جام حذفی که نخبگانی که در حوزه‌ های پنجگانه معرفی شده پولی و بانکی، نظام حکمرانی، حوزه سلامت، امنیت غذایی و منابع طبیعی به رقابت می‌ پردازند و در خصوص ‌ برنامه‌های ملی و کلان ایده‌ ها و نظرات خود را به اشتراک گذاشته و طرح‌ های خود را مطرح می‌ کنند.

وی ادامه داد: گفتاورد ملی نخبگان می‌ کوشد در کلان مسائل کشور از نخبگان دعوت کند تا با هم مناظره کنند، همچنین تیم‌ های آنالیزگر متشکل از خبرگان مناظره‌ ها را ارزیابی و تیم‌ های برتر را انتخاب می‌ کنند. تیم‌ های برتر به مراحل بالاتر راه پیدا کرده و این امر سبب شناسایی نخبگانی خواهد شد که در لایه سیاست گذاری حرف‌ هایی قابل عرضه دارند و به این طریق بخشی از نخبگان حوزه حکمرانی شناسایی می‌شوند.

وی در توضیح ماموریت خانه نخبگان نیز گفت: ایجاد خانه نخبگان با هدف ایجاد جوامعی برای حمایت از ایده‌ های نخبگانی در دستور کار قرار گرفت. این خانه به عنوان نهادی برخاسته از جامعه نخبگانی و نهادی علمی، تشکیلاتی است که ذیل بنیاد ملی نخبگان تعریف می‌ شود اما مدیریت و اداره آن بر عهده خود نخبگان است که به زودی مکانیزم‌ ها و سازوکارهای آن خدمت نخبگان اطلاع رسانی خواهد شد.


طرح‌ های اولویت محور و تقاضا محور

وی با اشاره به سایر طرح‌ های بنیاد ملی نخبگان نیز گفت: این طرح‌ ها در دو دسته تعریف می‌ شوند که یکی از آنها طرح‌ های اولویت محور است، در این طرح ها، نخبگان با کمک مجموعه‌ های مختلف حاکمیتی اولویت‌ ها را شناسایی و پیشنهادات خود را برای رفع آن ارائه می‌ کنند. بنیاد در این طرح‌ ها از ایده‌ های نخبگانی در راستای حل مسائل کشور حمایت مالی می‌ کند.

وی ادامه داد: دسته دوم، طرح‌ های تقاضا محور است، در این طرح‌ها نخبگان در تعاملی که با استانداری‌ ها دارند و در تعامل با بخش‌ های دولتی و دستگاه‌ هایی که در هر استان وجود دارد تقاضا و نیازهای آنها را احصا و بر اساس آن راهکار ارائه می‌ دهد.

درخواست از وزرا برای تشکیل کمیته‌ های پیگیری امور نخبگان

سید افقهی ضمن تشکر از دکتر وحیدی وزیر کشور در همراهی با نخبگان و پیگیری امور مرتبط با ایشان، از سایر وزرا خواست پای کار نخبگان آمده و کمیته‌ های پیگیری امور نخبگان را شکل دهند.

وی سپس با اشاره به لزوم شکل دهی به تحقیقات مداوم نخبگان گفت: سال گذشته با پیگیری شخص آقای رئیس جمهور آیین نامه پژوهشگرهای مستقل کشور در شورای عتف مصوب شد که متاسفانه اطلاع رسانی کافی در خصوص آن صورت نگرفت و از جمله اموری است که باید اطلاع رسانی آن در دستور کار شورای عالی عتف قرار گیرد.

اعلام آمادگی نخبگان ایرانی غیرمقیم برای همکاری با کشور

وی درباره تعامل بنیاد ملی نخبگان با شورای عالی ایرانیان خارج از کشور در راستای به کارگیری توان ایشان و انتفاع کشور نیز گفت: جلسات بسیار متعددی با شورای ایرانیان خارج از کشور برگزار شده و دغدغه دولت در خصوص استفاده از توان ایشان بسیار جدی است اما بحثی که در این میان وجود دارد این است که بنا نداریم لزوماً نخبگان خارج از کشور را مجاب به برگشت کنیم چرا که استفاده از ظرفیت ایشان برای انتفاع کشور منوط به بازگشت ایشان نیست.

وی ادامه داد: جلساتی به صورت حضوری و مجازی برگزار شده و بسیاری از نخبگان عزیزمان در خارج از کشور در حوزه‌ های گوناگونی مانند ارائه مشاوره و همکاری در برخی پروژه‌ ها اعلام آمادگی کردند. فراموش نکنیم که برخی از این بزرگواران وابستگی‌ های شغلی جدی دارند و امکان بازگشت در کوتاه مدت برایشان وجود ندارد اما یک نظام هوشمند، هوشمندی‌ اش می‌ تواند در این باشد که از توان نخبگان خود در هر جای دنیا استفاده کند. هم اکنون کشورهایی مانند چین و هند که در حوزه اقتصادی به عنوان قدرت‌ های برتر دنیا شناخته می‌ شوند جامعه گسترده‌ ای را به عنوان مهاجر در سایر کشورها دارند و از ظرفیت آنها به نحو احسن استفاده می‌ کنند. البته بازگشت بخشی از نخبگان مقیم خارج به کشور در برنامه‌ های معاونت علمی و بنیاد ملی نخبگان قرار دارد که در وقت مقتضی به آن خواهیم پرداخت و اطلاع رسانی مناسب انجام می‌ شود.

جهش تولید با مشارکت نخبگان

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان در پایان با اشاره به نقش نخبگان در تحقق شعار سال نیز گفت: مهمترین موضوع نخبگان حل مسئله و احصاء مسائل اصلی کشور است به این معنا که تولید کشور در حوزه اقتصاد، فکر و فرهنگ افزایش یابد و در همین راستا بنیاد ملی نخبگان جهش تولید با مشارکت نخبگان را پیگیری می‌ کند و رویداد گفتاورد ملی نخبگان از مصادیق به کارگیری نخبگان در حل مسائل کشور است به ویژه در حوزه‌ های اقتصادی که تمرکز گفتاورد امسال عمدتا حوزه‌ های اقتصادی است و بیشتر در لایه اندیشه ورزی، ایده پردازی و ارائه مشاوره به مسئولین کشور  تعریف شده است.برای تماشای این گفت‌ وگو اینجا کلیک کنید.***
برای اطلاع از طرح‌ های بنیاد ملی نخبگان اینجا 
کلیک  کنید.


  • گروه خبری : گروه های محتوا
  • کد خبر : 171418
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید