بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
EN
  • 1403/03/01 - 13:32
  • - تعداد بازدید: 153
  • - تعداد بازدیدکننده: 140
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
رئیس بنیاد نخبگان خراسان رضوی مطرح کرد

نخستین گفتاورد ملی نخبگان فرصتی برای ارائه راهکار حل مسائل

گفتاورد ملی نخبگان با شعار «نخبگان؛ حکمرانی دانش‌بنیان» و با هدف تعامل مدیران، نخبگان و مردم برگزار می شود

عبدالکریم سجادی با بیان اینکه  برای اولین بار گفتاورد ملی نخبگان در سال جاری برگزار می‌ شود، اظهار کرد: شعار اصلی این طرح « نخبگان؛ حکمرانی دانش‌ بنیان» است. بر اساس برنامه‌ ریزی‌ های انجام‌ شده، در این طرح کشور به  ۸  پهنه تقسیم می‌ شود که پهنه شرق کشور شامل استان‌ های سمنان و خراسان‌ رضوی، جنوبی و شمالی است. هدف این گفتاورد تعامل مدیران، نخبگان و مردم است.

وی افزود: از عموم مردم از جمله محققین، پژوهشگران، مهندسین، دانشجویان و اساتید طی فراخوانی برای حضور در این طرح دعوت به عمل آورده شده است. افراد می‌ توانند در  ۵  حوزه اقتصادی (مالی، پولی)، منابع طبیعی، امنیت غذایی، نظام سلامت و حکمرانی و سیاستگذاری مسئله طرح و راهکار ارائه کنند. در این مرحله فقط طرح پرسش و پاسخ به مسئله در دستور کار قرار دارد.

رئیس بنیاد نخبگان خراسان رضوی ادامه داد: در هر پهنه افراد به رقابت با یکدیگر می‌ پردازند. افراد تا اواخر خردادماه فرصت دارند که طرح‌ های خود را در سایت بنیاد ملی نخبگان  به نشانی  bmn. ir  ثبت و بارگذاری کنند. پس از داوری اولیه، طرح‌ های منتخب در قالب نمایشگاه برای صاحب‌ نظران، ذی‌ نفعان و علاقه‌ مندان به نمایش گذاشته می‌ شود؛ این نمایشگاه در تیرماه امسال برگزار می‌ گردد.

سجادی با بیان اینکه هفته گذشته افتتاحیه طرح در خراسان جنوبی برگزار شد، عنوان کرد: این گفتاورد در راستای شعار سال یعنی مشارکت بیشتر مردم پایه‌ ریزی شده و در حال اجراست. در مرحله اول، افراد مسئله و راهکار خود برای آن را در سایت بنیاد نخبگان در قالب یک طرح به اسم خودشان ثبت می‌ کنند و مالکیت معنوی و حقوق اخلاقی اثر برایشان حفظ می‌ شود.   در مرحله یک‌ چهارم نهایی، از هر پهنه در هر  ۵  حوزه پیشنهادی،   ۸  طرح انتخاب می‌ شود. در مجموع  ۴۰  ایده در هر پهنه منتخب مرحله اول هستند. جایزه طرح‌ های برگزیده در مرحله یک‌ چهارم نهایی مبلغ  ۵۰۰  میلیون ریال جهت تشکیل هیئت اندیشه ورز است.

وی اضافه کرد: پس از داوری،   ۴  گروه از هر حوزه انتخاب می‌ شوند و به مرحله نیمه‌ نهایی راه می‌ یابند. جوایز درنظر گرفته‌ شده برای برندگان نیمه‌ نهایی، ارائه گواهینامه معتبر از سمت بنیاد نخبگان، عضویت در خانه نخبگان و اهداء مبلغ  ۵۰۰  میلیون ریال است. اعضای خانه نخبگان می‌ توانند از برنامه‌ های حمایتی بنیاد بهره‌ مند شوند. برندگان در نیمه‌ نهایی به چهاردهمین همایش بنیاد نخبگان نیز دعوت می‌ شوند.

رئیس بنیاد نخبگان خراسان رضوی ادامه داد: در هر حوزه  دو طرح در مرحله نهایی با یکدیگر رقابت می‌ کنند. درمجموع  ۱۰  طرح در تمام بخش‌ ها به مرحله آخر راه می‌ یابند و با هم رقابت می‌کنند. جوایزی که به برندگان این مرحله تعلق می‌ گیرد شامل اهدای سیمرغ زرین، تندیس برگزیدگی، یک میلیارد تومان جایزه نقدی و  یک میلیارد تومان کمک‌ هزینه اجرای طرح است. گروه برنده در مرحله نهایی می‌ تواند در کارگروه‌ های ستاد راهبری دولت عضو شوند. همچنین برگزیدگان می‌ توانند در همایش بنیاد نخبگان در خصوص طرح پیشنهادی خود، در حضور مقام معظم رهبری صحبت کنند. سالانه این همایش با حضور مقام معظم رهبری، رئیس‌ جمهور و جمعی از نخبگان برگزار می‌ گردد.

سجادی اظهار کرد: از هفته گذشته در هر پهنه فراخوان دانشگاهی انجام شده‌ و شرکت در این گفتاورد برای عموم افراد جامعه آزاد است. هدف اصلی این گفت‌ آورد مشارکت‌ فعال مردمی برای پیشرفت کشور است.

منبع: گفتگوی رئیس بنیاد نخبگان استان با خبرگزاری ایسنا

  • گروه خبری : گروه های محتوا
  • کد خبر : 171550
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید