بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
  • 1402/01/20 - 15:07
  • - تعداد بازدید: 85
  • - تعداد بازدیدکننده: 85
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
دهقانی مطرح کرد:

لزوم نقش‌آفرینی اقتصاد مبتنی بر نوآوری و مغزافزار در گردنه‌های سخت اقتصادی

رئیس بنیاد ملی نخبگان، با اشاره به لزوم نقش‌آفرینی اقتصاد مبتنی بر نوآوری و مغز افزار در گردنه‌های سخت اقتصادی عنوان کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان توانسته‌اند اهمیت و اثرمندی خود را نشان دهند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌ رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ روح الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌ بنیان رییس‌ جمهوری در آیین امضای تفاهم نامه همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی با صندوق‌ های ضمانت سرمایه‌ گذاری صنایع کوچک و ضمانت تعاون، با اشاره به ضرورت اتخاذ راهکارهای نوآورانه به منظور تامین مالی شرکت‌ ها عنوان کرد: اتفاقاتی از این دست که نوآوری را در مدل‌ های تامین مالی، ضمانت‌ها و وثایق برای شرکت‌ های دانش‌ بنیان دنبال می‌ کند، می‌ تواند هموار کننده راه ایجاد شرکت‌ ها دانش‌ بنیان نوپا و نویدبخش فعالانی باشد که می‌ خواهند در مسیر اقتصاد دانش‌ بنیان گام بگذارند.

دهقانی با تاکید بر این که رهبر معظم انقلاب امسال در سخنان خود توجه تازه‌ ای به دانش بنیان‌ها داشتند، ادامه داد: این سخنان حتی نسبت به سخنان سال گذشته ایشان، راهبردها و دستورات بیش‌ تری داشت. سخنان سال گذشته عمدتا بر مبنای ماهیت و تعریف شرکت‌ های دانش‌ بنیان بود، اما امسال راهبردهای جدیدی مورد توجه قرار گرفت و ایشان تاکید داشتند اقتصاد متحول نخواهد شد مگر این که به بخش خصوصی و شرکت‌ های دانش‌ بنیان، اعتماد بلندنظرانه‌ تری شود.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌ بنیان رییس‌ جمهوری ادامه داد: رهبری در بیانات خود، نخستین مصداق از اقتصاد مبتنی بر بخش خصوصی و حائز رشد را شرکت‌های دانش بنیان ذکر و حتی دستور فرمودند که ساختارسازی و اطلاع رسانی برای مشارکت مردم در اقتصاد ایجاد شود. این موضوع مهمی است و نشان می‌ دهد که شرکت‌ های دانش‌ بنیان حائز جایگاهی فراتر از تعدادی بنگاه اقتصادی در کشور یافته‌ اند، به طوری که اگر تا سال‌های قبل موضوع علم، فناوری، و اقتصاد دانش بنیان یک مقوله تزیینی و تجملاتی به نظر می‌ رسید امروز جایگاهی یافته است که به عنوان تنها راه نجات اقتصاد کشور شناخته می‌شود.

رئیس بنیاد ملی نخبگان، با اشاره به نقش آفرینی اقتصاد مبتنی بر نوآوری و مغز افزار در گردنه‌ های سخت اقتصادی عنوان کرد: شرکت‌های دانش بنیان توانسته‌ اند اهمیت و اثرمندی خود را نشان دهند و این موضوع، در حوزه‌های اقتصادی نشان از نقش راهبردی این شرکت‌ ها و ضرورت حمایت از آن‌ ها دارد.

دهقانی، یکی از لازمه‌ها برای اثرگذاری هرچه بیش‌ تر اقتصاد دانش‌ بنیان در زندگی مردم را ایجاد بسترهای مساعد برای شکل‌ گیری شرکت‌های دانش بنیان جدید دانست و افزود: یکی از اولویت‌ های معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌ بنیان، شکل گیری شرکت‌ های دانش‌ بنیان جدیدی است که در تعریف و دسته بندی جدید از این شرکت‌ ها تحت عنوان دانش بنیان نوپا شناخته می‌ شوند. این شرکت‌ها در حقیقت جوانه‌های شکل گیری درختان مثمر در زیست بوم دانش بنیان هستند. از قضا حمایت و تسهیل سازوکارهای مالی برای این شرکت‌ ها، بسیار حساس‌ تر از توجه به سایر شرکت‌هاییاست که به رشد و بلوغ کافی رسیده‌ اند.

وی افزود: لذا در این دوره یکی از برنامه‌های معاونت علمی زمینه سازی برای تشویق مردم و دانشگاهیان و فناوران به ایجاد شرکت‌های دانش بنیان است و ابزارهای تسهیل این مسیر از جمله با کمک به تامین مالی در دستور کار قرار دارد.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌ بنیان رییس‌ جمهوری با تاکید بر تمهید سازوکارهای متناسب با ارزش‌ های نامشهود و دارایی‌ های فکری شرکت‌ های دانش‌ بنیان در ساختارهای بزرگ تامین مالی از جمله بانک‌ ها گفت: دارایی‌ های نامشهود شرکت‌ های دانش بنیان بعضا چندین برابر دارایی‌ های مشهود سایر شرکت‌ های بزرگ است اما از آن‌ جایی‌ که نظامی ساختارمند و مشخص، برای ارزش‌ گذاری چنین دارایی‌ هایی در نظام بانکی کشور وجود ندارد، باید به سمت اصلاح این ساختار ارزش‌ گذاری و ارزیابی برویم. صندوق‌های سرمایه گذاری به دلیل ساختار منعطف‌ تر خود، می‌ توانند کارایی بهتری در   این ارزش‌ گذاری و سرمایه‌ گذاری داشته باشند و در صورت ایفای این سهم می‌توان انتظار داشت که سایر ساختارهای مالی از جمله بانک‌ها نیز در این ساختار حمایتی نقش خود را به درستی ایفا کنند.***
ما را در شبکه‌ های اجتماعی به آدرس  bmnirann@  دنبال کنید.

  • گروه خبری :
  • کد خبر : 165028
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید