بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
  • 1401/02/04 - 13:38
  • - تعداد بازدید: 39
  • - تعداد بازدیدکننده: 38
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
ستاری در بازدید از کارخانه سیمان شهر ری مطرح کرد:

فضاهای بالقوه و بدون استفاده در شهر می‎تواند به مراکزی برای کسب و کار جوانان تبدیل شوند

رئیس بنیاد ملی نخبگان معتقد است، فضاهای بالقوه و استثنایی که در شهر بدون استفاده مانده، می‌تواند به مراکزی برای کسب و کار جوانان خلاق تبدیل شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌ رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با همراه حمیدرضا صارمی معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران، به محل کارخانه سیمان شهر ری رفت تا ضمن بازدید از این سازه تاریخی و صنعتی، زمینه‌ ها برای بازآفرینی یکی از اماکن تاریخی و نخستین کارخانه سیمان کشور به بستری برای استقرار شرکت‌ های فناور و خلاق و شکوفایی ایده‌های نوآورانه تبدیل شود.

این فضای تاریخی که نخستین کارخانه سیمان کشور و نمادی از صنعتی شدن ایران به شمار می‌رود در فرآیند انجام مطالعات احیا و بازآفرینی قرار گرفته است و به گفته معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، به یک مرکز نوآوری و صنایع خلاق برای خلق ایده‌های جدید و حل مسائل و مشکلات شهری تبدیل می‌ شود.

ستاری، با اشاره به همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شهرداری‌ها برای تحقق شهر خلاق و هوشمند گفت: شهر هوشمند جایی است که شهرداری به عنوان یک شتابدهنده کسب و کار عمل می‌‌ کند این فضاهای بالقوه و استثنایی که در شهر بدون استفاده مانده و برای شهروندان پیرامونی آن باعث دردسر و مزاحمت بوده، می‌تواند به مراکزی برای کسب و کار جوانان خلاق تبدیل شود و متناسب با قابلیت ها، محیط و شرایط شهر را تغییر دهد، مشکلات را با ایجاد شرکت‌های دانش بنیان و خلاق در قالب نوآوری‌های شهری، حل کند.

ستاری با اشاره به تجربه موفق تبدیل اماکن متروکه و قدیمی در تهران و سایر شهرها به مراکز و کارخانه‌ های نوآوری و صنایع خلاق گفت: این مرکز، به عنوان یک مرکز تاریخی که نماد صنعتی شدن است، ظرفیتی ارزشمند به شمار می‌رود تا به عنوان یک مرکز نوآوری و خلاق شهری استفاده شود.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری از ضرورت نقش آفرینی و سرمایه گذاری بخش خصوصی برای بازآفرینی و توسعه این دست اماکن گفت و ادامه داد: معاونت علمی و فناوری از این روند حمایت می‌کند تا تحولات در این دست زیرساخت‌ ها و توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری محقق شود.

ستاری، با اشاره به انجام مطالعات و آغاز مقدمات بازسازی‌ها گفت: مهم‌ ترین موضوع، تثبیت مالکیت شهرداری روی این فضا است که خوشبختانه انجام شده است. با توجه به الزامات و ویژگی‌ های جغرافیایی، فرهنگی، تاریخی و صنعتی، بازآفرینی اینجا نیازمند لازمه‌های خاص خود است اما اطمینان دارم که به یکی از فضاهای درخشان و پروژه‌اینمونه در زیست بوم فناوری و نوآوری وصنایع خلاق تبدیل خواهد شد.

توسعه فضاهای کارآفرینی شهری با حمایت معاونت علمی و فناوری

معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران نیز با اشاره به رویکرد جدید شهرداری تهران به زیرساخت‌های شهری و امروزی شدن آن‌ها گفت: شرکت‌های دانش بنیان وخلاق یکی از ظرفیت‌هاییاست که در سال‌های اخیر با حمایت دکتر ستاری و حضور ایشان در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری رشد قابل توجهی یافت و امیدواریم حضور ایشان در این محل، سرآغازی شود برای حرکت شرکت‌های دانش بنیان وخلاق به سوی حل مشکلات شهری و تبدیل کارخانه سیمان به بستری برای تحول آفرینی.

صارمی افزود: شهرداری تهران امید داریم فاز نخست در شهریورماه راه اندازی شود و تحولی در شهر هوشمند در شهرری و تهران بزرگ صورت گیرد.

  احداث فضای کار اشتراکی در فاز نخست

در فاز نخست احیای کارخانه سیمان ری، ۱۱۰۰ متر مربع از آن بازآفرینی خواهد شد که شامل فضای کار اشتراکی، فب لب خواهد بود.

در طول مدت انجام مطالعات، ایمن سازی، تفکیک تجهیزات و ضایعات و دپوی آن‌ ها، جمع آوری اسناد، نورپردازی و ایجاد مقدمات راه اندازی موزه در دستور کار قرار گرفته و قرار است در بازآفرینی فاز اول محیط‌های کار و لاین فضای کار اشتراکی به گونه‌ایمنعطف و متناسب با شرایط و تقاضا و آماده برای برای سرمایه گذاری بخش خصوصی و بازآفرینی شود.

  • گروه خبری : گروه های محتوا,SlideShow,گفتگو,یادداشت
  • کد خبر : 157743
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید