بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
  • 1401/08/28 - 00:22
  • - تعداد بازدید: 26
  • - تعداد بازدیدکننده: 24
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان:

شاخص‌های نخبگی اصلاح می‌شود/ تغییر معیارها از مقاله‌محوری به «حل مسئله‌»

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان از اصلاح معیارهای نخبگی و تنوع بخشی به فرآیند شناسایی نخبه‌ها در این بنیاد خبر داد و گفت: در گام نخست، باید تمامی ابعاد شاخص‌های تعیین نخبگی از مقاله محوری به سمت حل مسئله تغییر کند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌ رسانی بنیادملی نخبگان؛ ناصر باقری‌ مقدم، قائم مقام بنیاد ملی نخبگان، درباره اصلاح شاخص‌ های نخبگی گفت: پیرو مطالبات مقام معظم رهبری در دیدار نخبگان با ایشان، تنوع بخشی فرآیند شناسایی نخبگان در دستور کار بنیاد قرار گرفته است.

وی افزود: در گام نخست، باید تمامی ابعاد شاخص‌های تعیین نخبگی از مقاله محوری به سمت حل مسئله تغییر کند که در حال حاضر کارگروه لازم برای این موضوع در بنیاد ملی نخبگان تشکیل شده است.

باقری مقدم با اشاره به ایجاد تنوع در شیوه نامه ها، بیان کرد: بنیاد در حال تهیه شیوه نامه‌های نخبگان صنعتی، کارآفرینی، مدیریت و حکمرانی و اقتصادی است. لذا هر کدام از این شیوه نامه‌ها می‌تواند موجب جذب و هدایت استعدادهای برتر به سمت نیاز کشور شود.

وی افزود: کشور در سال‌های آینده نیازمند اقتصاددانانی است که به حل مسائل اقتصادی کشور بپردازند. بنابراین بنیاد معقتد است با تدوین شیوه نامه در حوزه نخبگان اقتصادی، می‌تواند مشوق استعدادهای کشور باشد.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان تصریح کرد: براساس آمارهای بین المللی یک تا ۱/۲ دهم درصد از افراد یک جامعه جز استعدادهای برتر آن محسوب می‌شوند و با در نظر گرفتن این عدد برای ایران، باید حدود یک میلیون استعداد برتر و نخبه در کشور شناسایی شود. در حال حاضر پایگاه‌های اطلاعاتی بنیاد، حدود ۵۰ هزار استعداد برتر و نخبه را شناسای کرده است. با اقدامات صورت گرفته، حجم شناسایی نخبگان کشور، در سال‌های آینده چند برابر و به عدد استاندارد بین المللی خواهد رسید.

وی گفت: گام بعدی تغییر شیوه شناسایی از خوداظهاری به فعال است، به این معنا که، بنیاد ملی نخبگان وظیفه دارد با اجرا کردن مکانیزم‌های شبکه‌ایدر کشور، نخبگان را به صورت فعال شناسایی و دعوت به قرار گرفتن در جایگاه مناسب کند.

نتیجه این فرآیندها به زودی اطلاع رسانی خواهد شد.

لازم به ذکر است، رهبر انقلاب در دیدار اخیر نخبگان با ایشان،   تغییر معیارهای نخبگی از مقاله‌ محوری به حل مسئله را  از مسئولین مطالبه کردند. ایشان بیان داشتند: « یک نکته‌ دیگر که انتظار میرود، این است که شاخص ارزیابی نخبه را اصلاح کنیم. امروز شاخص ارزیابی استاد و نخبه و غیره غالباً مقالات است؛ این درست نیست. البتّه من قبلاً هم این را گفته‌ ام، من بارها تکرار کرده‌ ام این را؛ شاخص‌ ها را حلّ مسئله قرار بدهید. مسئله را ارائه بدهید، بخواهید حل کنند؛ این جمع، این گروه نخبه، این شخص نخبه، این استاد نخبه، یک مسئله‌ ای را حل کند برای دستگاه‌ های ذی‌ ربط؛ این شاخص ارتقا باشد، این شاخص پذیرش به عنوان رتبه‌ برتر باشد»  

  • گروه خبری : گروه های محتوا
  • کد خبر : 162191
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید