بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
  • 1401/11/02 - 11:08
  • - تعداد بازدید: 30
  • - تعداد بازدیدکننده: 30
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه
قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان مطرح کرد:

رشد چشمگیر جذب نخبگان در هیئت علمی دانشگاه‌های کشور/ ساخت مسکن، آغاز یک حرکت انگیزشی برای نگهداشت نخبگان است

باقری‌مقدم از رشد چند برابری جذب نخبگان در هیئت علمی دانشگاه‌های کشور خبر داد و گفت: با این روند امیدواریم در سال آینده ۱۰۰ تا ۲۰۰ نخبه با مساعدت وزارت علوم، عضو هیات علمی دانشگاه‌ها شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌ رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ نشست « گفت‌ وگوی نخبگان» با حضور محمدعلی زلفی‌ گل؛ وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، ناصر باقری‌ مقدم قائم مقام بنیاد ملی نخبگان، جمعی از نخبگان و مستعدان‌ برتر برگزیده طرح‎ های بنیاد ملی نخبگان و سایر مسئولان بنیاد و وزارت علوم به میزبانی وزارت علوم برگزار شد.

در این نشست، ناصر باقری مقدم؛ قائم‌ مقام بنیاد ملی نخبگان با اشاره به هم‌ افزایی و تعامل حداکثری این بنیاد با وزارت علوم، گفت: وزیر علوم به عنوان فردی نخبه، همواره یکی از حامیان نخبگان در کشور بوده است.

وی با اشاره به موضوع جذب نخبگان در هیئت علمی دانشگاه‌ ها، افزود: بنیاد ملی نخبگان پیشتر به دلیل کمبود ظرفیت، مجبور بود استانداردهای بسیار بالایی را برای معرفی نخبگان به دانشگاه‌ ها در نظر بگیرد اما در دور جدید بعد از تاکیدات مقام معظم رهبری در دیدار نخبگان با ایشان در زمینه تسهیل‌ گری در جذب نخبگان در دانشگاه‌ ها، با مساعدت وزیر علوم و شورای عالی انقلاب فرهنگی، سهمیه ۲۰ درصدی برای نخبگان به منظور جذب در دانشگاه‌ ها در نظر گرفته شد.

باقری مقدم، با تاکید بر اینکه با این سهمیه ظرفیت جذب نخبگان ۲ تا ۳ برابر افزایش یافته است، یادآور شد: با این روند امیدواریم در سال آینده ۱۰۰ تا ۲۰۰ نخبه با مساعدت وزارت علوم، عضو هیات علمی دانشگاه‌ ها شوند.

باقری‌ مقدم ادامه داد: یکی از روش‌ های ابتکاری برای استخدام نخبگان در دانشگاه این است که فرد نخبه، ۷ پیشنهاد که حداقل ۳ پیشنهاد آن برای خارج از کلانشهرها باشد، به بنیاد ملی نخبگان ارائه می‌ دهد و بنیاد ملی نخبگان نیز فرد را به وزارتین علوم و بهداشت و همچنین دانشگاه آزاد معرفی می‌ کند و آن نهادها مکلف هستند فرد را در یکی از ۷ پیشنهاد ارائه‌ شده، جانمایی کنند.

قائم‌ مقام بنیاد ملی نخبگان اضافه کرد: پیش از این نخبگان حتی در صورت معرفی از سوی بنیاد ملی نخبگان، در وزارتین علوم و بهداشت نیز مورد ارزیابی قرار می‌ گرفتند اما در روش جدید این ارزیابی وجود ندارد و فرد معرفی‌ شده می‌ تواند خارچ از آن بروکراسی، به عضویت هیئت علمی دانشگاه‌ها در آید.

باقری‌ مقدم در ادامه با بیان اینکه بنیاد ملی نخبگان در دور جدید، رویکرد حل مسئله دارد، اظهار داشت: این بنیاد تلاش دارد مسائل موجود در کشور را با استفاده از توانمندی نخبگان و در قالب تیم‌ های نخبگانی، حل و فصل کند. به همین منظور طبق برنامه‌ ریزی انجام‌ شده، ۵۰۰ تیم نخبگانی و دانشگاهی که هر کدام آنها توسط یک استاد خبره راهبری می‌ شوند، حول ۵۰۰ مسئله کشور تشکیل شده‌ اند تا این تیم‌ ها بتوانند داشته‌ ها، اندوخته‌ ها و ظرفیت‌ های خود را برای حل مسائل مدنظر به کار بگیرند. این مسائل از همه استان‌ های کشور شناسایی و احصاء شده و هر استان حداقل ۳ مسئله دارد.

وی بر لزوم رفع مشکلات نخبگان در بخش مسکن نیز تأکید و آن را یکی از عوامل ماندگاری نخبگان در چرخۀ خدمت‌ رسانی به جامعه تلقی و تصریح کرد: یکی از مهمترین دلایل و عوامل پایداری نخبگان، موضوع مسکن است. بنیاد ملی نخبگان برای حل این مسئله اقدامات خوبی را انجام داده است و می‌ توان با همکاری وزارت علوم و دانشگاه‌ های کشور در سال آینده، ساخت حداقل ۱۰۰۰ واحد مسکونی برای نخبگان کشور را آغاز کرد. این اقدام گرچه نسبت به جمعیت نخبگانی کشور، عدد بزرگی محسوب نمی‌ شود اما می‌ تواند آغاز یک حرکت انگیزشی برای نگهداشت نخبگان باشد.

قائم‌ مقام بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه ازدواج و فرزندآوری یک ارزش محسوب می‌ شود، یادآور شد: حمایت از مادران نخبه یکی از اولویت‌ های بنیاد ملی نخبگان در سال جاری است که تلاش بر اینست این مهم با تدوین و اجرای شیوه‌ نامۀ مخصوص به خود، محقق شود.

در این دیدار، جمعی از نخبگان نیز به بیان دیدگاه و نظرات خود پرداختند که از آن جمله می‌ توان به « لزوم برقراری عدالت آموزشی و افزایش ارتباط بنیاد ملی نخبگان و دانشگاه‌ ها برای جذب نخبگان به عنوان هیئت علمی» ، « ضرورت ایجاد تغییر در برخی طرح‌ های بنیاد ملی نخبگان برای تسهیل شرایط استفاده دانشجویان مستعد» ، « ضرورت تسهیل فرآیند نظام وظیفه تخصصی» ، « تعریف طرح‌ های مشترک جدید میان بنیاد ملی نخبگان و وزارت علوم» ، « افزایش کیفی و کمّی تسهیلات بنیاد ملی نخبگان» ، « توجه به معیشت نخبگان برای جلوگیری از مهاجرت نخبگانی» ، « لزوم چاره‌ اندیشی برای بیان آرا و افکار تمامی طیف‌ های نخبگانی» ، « ضرورت معرفی نخبگان به صنایع بزرگ و شرکت‌ های دانش‌ بنیان» ، « اصلاح آیین‌ نامه‌ های ارتقا اعضای هیئت علمی» ، « تأمین مسکن نخبگان» و « حمایت از مادران نخبه برای ادامه فعالیت‌ های علمی» ، اشاره کرد.


***
ما را در شبکه‌ های اجتماعی به آدرس  bmnirann@  دنبال کنید.

  • گروه خبری :
  • کد خبر : 164106
کلمات کلیدی
مدیر خراسان رضوی
خبرنگار

مدیر خراسان رضوی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید