بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
EN
  • 1402/08/14 - 11:05
  • - تعداد بازدید: 186
  • - تعداد بازدیدکننده: 181
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
به همت بنیاد نخبگان استان خراسان رضوی و دانشگاه فردوسی مشهد

در قالب بازدیدهای علمی، فرهنگی و صنعتی دانشجویان مستعد ( بازدیدهای استادمحور)

در ادامه بازدیدهای استاد محور، دانشجویان رشته مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد از نیروگاه سباه بیشه و نکا بازدید کردند.

به گزارش روابط عممی بنیاد نخبگان خراسان رضوی، جمعی از دانشجویان رشته مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد از نیروگاه سباه بیشه و نکا بازدید کردند.

در این بازدید دانشجویان با ظرفیت های کشور در حوزه نیروگاهی آشنا شدند و از جدیدترن دستاوردهای کشور در این حوزه بازدید نمودند. آشنایی با بخش های مختلف نیروگاه و بهره مندی از توضیحات کارشناسان متخصص آن از دیگر بخش های این بازدید علمی بود.

لازم به ذکر است که نیروگاه تلمبه ذخیره‌ای سیاه‌بیشه یک نیروگاه برق‌آبی در دامنه‌های رشته‌کوه البرز است که در فاصله‌ی ۴۸ کیلومتری شهرستان چالوس قرار دارد. این نیروگاه تلمبه ذخیره‌ای هنگامی که تقاضای برق بالاست، برق تولید می‌کند و در نیمه شب که تقاضای برق پایین است با پمپ نمودن آب از دریاچه پایین دست به دریاچه بالادست انرژی برق را ذخیره می‌کند. ظرفیت این نیروگاه برابر با ۱۰۴۰ مگاوات و ظرفیت پمپاژ آن ۹۴۰ مگاوات می‌باشد. این نیروگاه ۱۰۰ متر زیر زمین (دریاچه پایین دست) ساخته شده است و یک  شاهکار مهندسی است. 

 همچنین نیروگاه شهید سلیمی نکا، یکی از بزرگرترین نیروگاه‌های حرارتی ایران با ظرفیت تولید ۲۲۱۳٫۸ مگاوات است. این نیروگاه شامل ۴ واحد بخار ۴۴۰ مگاواتی، یک بلوک سیکل ترکیبی ۴۳۲ مگاواتی متشکل از ۲ واحد گازی ۱۳۶ مگاواتی و ۱ واحد بخار ۱۶۰ مگاواتی و همچنین ۲ واحد توربین انبساطی ۹٫۴ مگاواتی است. اولین واحد بخاری نیروگاه در دوم مهر ماه ۱۳۵۸ وارد مدار شد. تا قبل از سال 1399 سهمیه‌ی گاز نیروگاه نکا در ایام سرد سال و با افزایش مصارف مشترکان بخش خانگی، قطع و نیروگاه از مدار خارج می‌شد. برای رفع این مشکل طرح دوگانه‌سوز کردن واحدهای گازی در مهر ۱۳۹۹ به بهره‌برداری رسید. به این ترتیب این واحدها امکان مصرف گازوئیل را پیدا کردند.

 در این بازدید شامل ۴ عضو هیات علمی، ۴ دانشجوی دکتری، ۱۲ دانشجوی کارشناسی ارشد، و ۵ دانشجوی کارشناسی گروه مهندسی برق  دانشگاه فردوسی مشهد شرکت داشتند.  

 

  • گروه خبری : گروه های محتوا
  • کد خبر : 168076
کلمات کلیدی

تصاویر

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید