بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
  • 1401/05/04 - 13:21
  • - تعداد بازدید: 15
  • - تعداد بازدیدکننده: 14
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
معاون آینده‌سازان بنیاد ملی نخبگان خبر داد:

حمایت ویژه بنیاد ملی نخبگان از برگزیدگان المپیادهای معتبر دانش‌آموزی

موحد با اشاره به لزوم حمایت از برگزیدگان المپیادهای دانش‌آموزی، گفت: بنیاد ملی نخبگان با همکاری وزارت علوم تسهیلات ویژه‌ای برای این افراد در نظر گرفته است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌ رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ سید محمدصادق موحد؛ معاون مستعدان و آینده‌ سازان بنیاد ملی نخبگان در برنامۀ زندۀ گفتگوی ویژه خبری گفت: بنیاد ملی نخبگان ذیل سند راهبردی کشور در امور نخبگان ماموریت‌ هایی دارد که مهمترین آن شناسایی، هدایت و توانمندسازی مستعدان برتر برای جذب و اثرگذاری و در نهایت تکریم و الگوسازی از آنان است.

وی افزود: بنیاد ملی نخبگان برای رسیدن به اهداف خود بالغ بر ۱۰ جامعه مخاطب را رصد می‌ کند و حمایت‌ های خود را در قالب ۱۸ طرح و تسهیلات متنوع و به اقتضاء ویژگی‌ های هر گروه، به آنان ارائه می‌ دهد.

موحد ادامه داد: بنیاد در ۱۰ سال گذشته و بعد از تدوین سند راهبردی کشور در امور نخبگان در حوزه جذب و اثرگذاری نخبگان موفقیت نسبی داشته اما واقعیت این است که تحقق تمام اهداف در این حوزه نیازمند همکاری و تعامل دیگر دستگاه‌ ها و نهادهاست که در تقسیم کارملی مربوط به سند مذکور، نیز مورد اشاره قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: برنامه‌ های بنیاد ملی نخبگان برای حمایت از برگزیدگان المپیادهای مختلف نیاز به بازنگری داشت. در همین راستا با رایزنی‌ های انجام شده با وزارت علوم مقرر شد که در صورت تحصیل برگزیدگان المپیادهای دانش‌ آموزی، در رشته‌ های اولویت‌ دار کشور که به زودی فهرست آن اعلام می‌ شود، از حمایت‌ های ویژه‌ ای برخوردار شوند. این حمایت‌ ها البته الزاماً به جذب در هیئت علمی خلاصه نمی‌ شود بلکه تسهیلاتی نیز برای راه‌ اندازی شرکت‌ های دانش‌ بنیان در صورت علاقه‌ مندی، در نظر گرفته شده است. علاوه بر آن، اگر افراد بعد از دانش‌ آموختگی در دوره دکتری تخصصی نتوانند در اشتغال تخصصی مشغول شوند، تا یک بازه زمانی نسبتاً مطلوب می‌ توانند از تسهیلات مالی که توسط صندوقی که به همین منظور تأسیس می‌ شود، بهره‌ مند شوند.

معاون آینده‌ سازان بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اینکه تلاش بر این است که این فرهنگ در میان اجتماع نخبگانی فراگیر شود که هر چه توانمندی افراد بیشتر شود، خدمت آنان به جامعه بومی افزایش می‌ یابد و این یعنی اثرگذاری بیشتر در جامعه، تصریح کرد: بنیاد ملی نخبگان تلاش دارد در قالب کارگروه‌ های تخصصی نیازهای هر گروه نخبگانی را شناسایی و آنان را توانمندتر کند. به همین منظور طرح توسعۀ هسته‌ های مسئله‌ محور پژوهشی و فناورانه یا طرح شهید احمدی ‌ روشن و طرح توسعۀ رویدادهای رقابتی مسئله‌ محور یا طرح شهید بابایی طراحی و اجرا شده‌ اند تا مستعدان در یک فضای واقعی روی یکی از مسائل واقعی کشور و ذیل یک استاد خبره، فعالیت کنند. این اقدام سبب می‌ شود هم فرد به توانمندی لازم برای فعالیت در بازار واقعی کار برسد و هم دستگاه‌ ها و نهادهای مختلف به توانمندی و مهارت آنان اعتماد کنند.

وی با بیان اینکه اکثر جامعه مخاطب بنیاد ملی نخبگان را مستعدان برتر تشکیل می‌ دهند، یادآور شد: مستعد برتر به فردی اطلاق می‌ شود که با توجه به ویژگی‌ های ذاتی خود امکان رسیدن به مرحله نخبگی را دارد ولی هنوز زمینه‌ های لازم برای شناسایی کامل و بروز استعدادهای ویژة او فراهم نشده است اما نخبه فردی برجسته و کارامد است که در خلق و گسترش علم، فناوری، هنر، ادب، فرهنگ و مدیریت کشور در چارچوب ارزش‌ های اسلامی اثرگذاری بارز داشته باشد و همچنین فعالیت‌ های وی بر پایة هوش، خلاقیت، انگیزه و توانمندی‌ های ذاتی از یک سو و خبرگی، تخصص و توانمندی‌ های اکتسابی از سوی دیگر، موجب سرعت بخشیدن به پیشرفت و اعتلای کشور شود. در همین راستا، بنیاد ملی نخبگان معیارهای مختلفی که در حدود ۱۱ گروه و بالغ بر ۲۵ دسته را برای شناسایی جامعه نخبگانی در نظر گرفته است.

موحد همچنین اشاره کرد که موضوع مهاجرت معلول علت‌های مختلفی است. یکی از آنها فقدان ثبات و آینده روشن اقتصادی است و در نتیجه موضوع بسیطی نیست که با ابلاغ یک آیین‌ نامه یا رویه اجرایی انتظار داشته باشیم که این معضل حل شود. از سویی دیگر آن چیزی که مورد توجه ویژه بنیاد ملی نخبگان است موضوع چرخش نخبگان است.

موحد در پایان با اشاره به آیین‌ نامه جذب نخبگان و سرآمدان در دستگاه‌ های اجرایی، خاطرنشان کرد: با این اقدام هم دستگاه مربوطه می‌ تواند از توان نخبگانی منتفع شود و هم خود افراد جذب شده حس مفید بودن و اثرگذاری می‌ کنند.

 

  • گروه خبری : گروه های محتوا
  • کد خبر : 160262
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید