بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
  • 1401/06/30 - 00:49
  • - تعداد بازدید: 304
  • - تعداد بازدیدکننده: 303
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری:

توجه به نخبگان بزرگترین مسئله امروز کشور در حوزه علم و فناوری است

سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه بزرگترین مسئله امروز کشور در حوزه علم و فناوری موضوع توجه به نخبگان است، توسعه اکوسیستم دانش‌بنیان در کشور را در گروی اهتمام و حمایت دولتمردان به این بخش دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع‌ رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ « روح الله دهقانی فیروزآبادی» در نشست ستاد نوآوری، فناوری و اقتصاد دانش بنیان استان یزد ضمن قدردانی از زحمات و تلاشهای چندین ساله « سورنا ستاری» در سمت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در راستای ترویج و توسعه زیرساختهای علمی و فناوری، به ویژگی‌ های خاص یزد و یزدی‌ها اشاره و اظهار کرد: برخورداری یزد از نخبگان علاقمند به یزد از ویژگی‌ های شاخص این استان در مقایسه با سایر استانهاست.

وی با اشاره به جلسات مستمر مسئولان و نخبگان استان در حوزه علم و فناوری، سطح اندیشه‌ ها و افق نگاه‌ ها در این جلسات را بسیار بالا خواند و گفت: شم اقتصادی خوب یزدی‌ ها و همراهی کامل حاکمان دولتی نیز از ویژگی‌ ها و فرصت‌ های ویژه یزد است.

دهقانی فیروزآبادی با اشاره به ظرفیت‌ها و توانمندی‌ های بالای یزدی‌ها در کنار منابع غنی طبیعی در این استان، گفت: به نظر می‌ آید که گردش مالی صنایع استان به تنهایی یا حتی گردش مالی بخش پزشکی و سلامت یزد چند برابر مجموع گردش مالی کشور باشد و این یک موضوع معنادار است.

وی به اهمیت توسعه دانش بنیان‌ها طی سالهای گذشته در کشور، گفت: اکنون دیگر دوران افتتاح و ایجاد زیرساختهای علمی و فناوری گذشته است و هرچند توسعه این زیرساخت‌ها از ضروریات است ولی باید با تولید محتوا از این در جهت رفع نیازهای جامعه و کشور بهره گرفت.

وی تحول در فرایندهای دانش بنیان را حائز اهمیت خواند و گفت: امروز در ازای دانش بنیان شدن شرکتها که در گذشته بعضاً برای اخذ مزیت‌های آن یا برند شدن برای کسب این عنوان تلاش می‌ شد، باید بخشی از درآمدهای شرکتهای متقاضی دانش بنیان صرف بکار گیری دانش بنیان‌ها شود لذا لازم است مفاهیم جدیدی برای دانش بنیان‌ها تعریف کنیم.

این مسئول با بیان این که امروز دانش بنیان‌ها باید برای دانشگاه، طرح و کار تعریف کنند و حلقه واسط بین دانشگاه و صنعت باشند، تاکید کرد: اکوسیستم دانش بنیان در کشورمان توسعه نخواهد یافت مگر با توسعه بازار و توسعه فروش و از آنجایی که بخش بزرگی از اقتصاد کشورمان، دولتی است، دولت باید در این باره ورود کند و متناسب با مسائل جامعه بین دانش‌ بنیان‌ها تقسیم کار صورت دهد.

رئیس جهاددانشگاهی کشور اضافه کرد: برای این که اقتصاد دانش بنیان سهمی از تولید ناخالص ملی (GDP) کشور را به خود اختصاص دهد باید دولتمردان به دانش‌ بنیان‌ها و هلدینگ‌های دانش بنیان فرصت داده و حمایت شان کنند و در ازای اهتمام صنایع به دانش بنیان‌ها برای رفع نیازهایشان نیز صندوق‌های پژوهش و فناوری، از این سرمایه‌ گذاری حمایت کنند.

وی با تاکید بر این که زمان کنونی دوران تحول است، گفت: سهم اقتصاد دانش بنیان از تولید ناخالص ملی باید برای افق چهار سال آینده روی پنج درصد هدف‌ گذاری شود و با تحقق آنها همه بخش‌ها تلاش کنند.

دهقانی فیروزآبادی در ادامه به نقش جهاددانشگاهی در شبکه‌ سازی دانش بنیان‌ها برای رفع مشکلات جامعه و صنعت اشاره و عنوان کرد: جهاددانشگاهی باید رفع مسائل بزرگ و دشوار ملی را برعهده بگیرد و رفع آنها را تقسیم کار مناسب بر عهده دانش‌ بنیان‌ها بگذارد و ضمانت اجرایی نیز داشته باشد.

وی با بیان این که در این صورت نخبگان واقعی وارد میدان عمل خواهند شد، گفت: جهاددانشگاهی یک نهاد ارزشمند است چرا که زمانی که سخن از ارتباط علم و صنعت در مراکز علمی کشور نبود، در کنار دانشگاه‌ ها برای تحقق این هدف فعالیت کرد و خوشبختانه دستاوردهای خوبی نیز کسب شد ولی طی ۱۵ سال گذشته بنا به دلایلی اثرگذاری اجتماعی این نهاد کاهش یافته است لذا از آنجایی که بزرگترین مسئله امروز کشور در حوزه علم و فناوری موضوع توجه به نخبگان است، جهاددانشگاهی می‌ تواند به عنوان زیست بوم فناوری نخبگان کشور به جایگاه شایسته خود نیز دست یابد.

وی با اشاره به اهمیت توسعه کسب و کارها مبتنی بر نیازهای بازار در کشورمان، مدلی حمایتی جهت استارتاپها از سوی جهاددانشگاهی ارائه کرد و گفت: جهاددانشگاهی‌ های کشور می‌ توانند حمایت زیرساختی و حتی مالی از استارتاپ‌ها در ازای فعالیتهای شان داشته باشند و همانگونه که مرحوم « کاظمی آشتیانی» به همین طریق اسباب اقدامات بزرگی در این حوزه بود، فعالیت کند.

  • گروه خبری : گروه های محتوا
  • کد خبر : 161275
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید