بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
  • 1401/02/10 - 14:58
  • - تعداد بازدید: 34
  • - تعداد بازدیدکننده: 33
  • زمان مطالعه : 5 دقیقه

تاکید رئیس‌جمهوری بر ضرورت استفاده از ظرفیت بنیاد ملی نخبگان

آیت‌الله رئیسی با تاکید بر ضرورت استفاده از ظرفیت بنیاد ملی نخبگان گفت: آنچه مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است، این است که از ظرفیت نخبگان در جاهای مناسب بهره گرفته شود، به ویژه معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری این موضوع را در همه استان‌ها دنبال کند تا از ظرفیت بانوان نخبه استفاده مناسب شود و در دولت نیز از توانمندی‌های آنها بهره‌مند شویم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌ رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ آیت‌ الله دکتر سید ابراهیم رئیسی در بخشی از دیدار نخبگان، علما، خانواده شهدا و اقشار مختلف مردم استان قزوین، با بیان اینکه قزوین از تاریخ و تمدنی غنی و مردمی دین‌ مدار برخوردار است، گفت: چهره‌ های علمی، فقهی‌ ، فلاسفه و حکمای برجسته جلوه‌ هایی از تمدن و تاریخ غنی و قریب به ۳ هزار شهید استان مایه افتخار فرهنگی استان قزوین هستند.

رئیس جمهوری با اشاره ظرفیت‌ های بی‌ شمار استان قزوین برای توسعه و تعالی، افزود: دشت پهناور و حاصل‌ خیز قزوین یکی از ظرفیت‌ های مهم استان است که حتما باید کاری دانش‌ بنیان و مبتنی بر فناوری برای استفاده مناسب‌ تر از ظرفیت این دشت انجام شود.

دکتر رئیسی حضور صنایع مختلف در قزوین را دیگر مزیت مهم این استان برشمرد و اظهار داشت: در گسترش و تقویت صنایع نیز باید با محوریت دانش و فناوری‌ های نوین عمل کنیم.

رئیس جمهوری گفت: به همه استانداران توصیه می‌ کنم که حلقه‌ ای از مشاوران جوان و فرهیخته داشته باشند و حتما ماهی یکبار با آنها نشست داشته باشید تا اینها دغدغه‌ ها و مشکلات را به شما منتقل کنند و پس از اولویت‌ سنجی مسائل را دنبال کنید و حتما مردم را به شکل شفاف در جریان امور بگذارید تا مشارکت آنها با دولت بیش از پیش افزایش یابد.

دکتر رئیسی با تاکید بر ضرورت استفاده از ظرفیت بنیاد ملی نخبگان افزود: احترام گذاشتن به بنیاد نخبگان کار پسندیده‌ ای است، اما آنچه صحیح و البته مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است، این است که از ظرفیت نخبگان در جاهای مناسب بهره گرفته شود. به ویژه معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری این موضوع را در همه استان‌ ها دنبال کند تا از ظرفیت نخبگان خانم استفاده مناسب شود و در دولت نیز از توانمندی‌ های آنها بهره‌ مند شویم.

رئیس جمهوری درباره موضوع موقوفات از جمله در استان قزوین خاطرنشان کرد: مناطقی همچون استان قزوین موقوفات زیاد دارند. موقوفه برای این است که گره‌ گشای مشکلات اقتصادی مردم مسلمان و کمک برای رفع آسیب‌ های اجتماعی باشد. امروز هم باید موقوفات گره‌ های اقتصادی، مسأله تولید، رفع بیکاری و ایجاد اشتغال را حل و فصل کند. حتما این مساله را از نظر فقهی هم بررسی کنید، اما عمده موقوفات برای مسائل دینی و گره‌ گشایی از مشکلات مردم انجام شده‌ اند.

دکتر رئیسی در ادامه سخنانش به مساله مطرح شده از سوی یکی از سخنرانان درباره دانشگاه بین‌ المللی امام خمینی (ره) اشاره کرد و گفت: فلسفه کادرسازی برای کشور و استفاده جهان اسلام از مرکز علمی که به نام انقلاب اسلامی است، حتماً محوریت دارد و ان‌ شاء الله با نظر مؤسسین محترم که این دانشگاه را تأسیس کردند و با تلاش شما و با همفکری خود دانشجویان این موضوع باید دنبال شود و معتقدم نظر دانشجویان در این قضیه باید شنیده شود.

رئیس جمهوری همچنین با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار با دانشجویان افزود: مخاطب سخنان دیروز رهبری همه ما هستیم. بنده بعد از هر سخنرانی ایشان در اولین جلسه دولت محورهای این سخنان را به عنوان مصوبه و مقرره اجرایی به اعضای دولت ابلاغ می‌ کنم. امروز دولت ستاد اجرایی کردن سیاست‌ ها و منویات مقام معظم رهبری است.

آیت‌ الله رئیسی ادامه داد: درست است که سخنان ایشان خطاب به دانشجویان بود اما دولت نسبت به مسأله حفظ هویت علمی، دینی و انقلابی دانشگاه که بسیار مورد تاکید ایشان بود، نقش بسیار مهمی دارد. خطاب به فرهیختگان علمی، فرهنگی، علما، حضرات روحانیون و معلمان حاضر در این نشست عرض می‌ کنم که حفظ هویت انقلابی و فرهنگی و فرهیختگی در استان قزوین وظیفه همه ما است.
رئیس جمهور اظهار داشت: بنده به عنوان مسئول در دولت باید این همت را داشته باشم و آقای استاندار و مسئولین ادارات و شما عزیزانی که در این استان مسایل را خوب می‌ فهمید و رصد می‌ کنید و متوجه آسیب‌ ها هستید، باید اینجا مساله را دنبال کنید.

دکتر رئیسی تصریح کرد: روشنفکرها در جامعه کسانی هستند که جامعه را رصد می‌ کنند و زودتر از دیگران متوجه می‌ شوند که جامعه دچار آسیبی شده است و به موقع هشدار می‌ دهند و مهم‌ تر از همه خودشان هم حاضرند در این زمینه نقش‌ آفرینی کنند. اینجا در محیط دانشگاه عرض می‌ کنم که فرهیخته، دانشجوی سیاسی و طلبه فاضل سیاسی کسی است که یک جامعه و مشکلات و آسیب‌ های آن را خوب بشناسد و حاضر باشد خودش را برای رفع آسیب‌ ها و رفع نیازها در متن جامعه قرار بدهد.

دکتر رئیسی با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم به خوبی موفقیت‌ ها و وضعیت موجود و وضعیت مطلوب را تبیین کرده‌ اند، افزود: در برخی عرصه‌ ها مثل صنایع نظامی و هسته‌ ای با وجود تهدید‌ ها و تحریم‌ های سنگین‌ تر، توفیقات بیشتری داشته‌ ایم اما در صنایعی مثل خودروسازی به آن میزان موفقیت نداشته‌ ایم. حتما باید دستاوردهای علمی و فنی صنایع نظامی و هسته‌ ای کشور به عرصه صنایع خودروسازی سرریز شود.

وی اظهار داشت: دولت این کار را شروع کرده تا بتوانیم در مدتی کوتاه با استفاده از توان فرهیختگان آن دسته از عقب‌ ماندگی‌ هایی که مردم و کشور را رنج می‌ دهد، جبران کنیم. به عنوان مثال در حوزه مسکن‌ سازی برای ساخت ۴ میلیون واحد مسکن برنامه‌ ریزی شده است و اگر این کار را نکنیم عقب‌ ماندگی‌ ها جبران نمی‌ شود.

آیت‌ الله رئیسی درباره شعار امسال تصریح کرد: امروز تولید نیاز جدی کشور است. همه باید نسبت به تولید حساس باشیم. تولید با صفاتی که رهبری فرمودند؛ یعنی تولید اشتغال‌ آفرین و دانش بنیان. معنای این حرف آن است که باید دانایی‌ ها را ضمیمه توانایی‌ ها کنیم، این معنی دانش‌ ‌ بنیان بودن است.

  • گروه خبری : گروه های محتوا,SlideShow,گفتگو,یادداشت
  • کد خبر : 157831
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید