بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
  • 1401/05/03 - 12:34
  • - تعداد بازدید: 53
  • - تعداد بازدیدکننده: 41
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
باقری‌مقدم در شانزدهمین همایش اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور در مشهد:

به دنبال مقاله محوری نیستیم/ گسترش دایره حمایت از نخبگان

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان گفت: نه تنها مانع ارتباطات بین‌المللی و انجام مطالعات در خارج از کشور نمی‌‌شویم بلکه آن را تقویت خواهیم کرد، چراکه معتقدیم نخبگان می‌توانند اثر اجتماعی خود را برای کشور به ارمغان آورند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌ رسانی بنیاد ملی نخبگان؛   ناصر باقری مقدم، قائم مقام بنیاد ملی نخبگان در شانزدهمین همایش اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور در مشهد گفت: دایره حمایت از نخبگان را گسترش داده‌ ایمو فقط نخبگان علمی مورد حمایت نیستند بلکه نخبگان کارآفرین، صنعتی و فناور هم مورد حمایت هستند.

ناصر باقری مقدم با بیان اینکه به دنبال مقاله محوری نیستیم، افزود: سالانه ۸۰۰ هزار پایان نامه ارشد و دکتری دفاع می‌ شود ولی چه تعداد از اینها در حل مسایل کشور موثر است؟ در امتیازدهی به نخبگان، انجام پژوهش مورد نیاز کشور و حل مسأله را ملاک قرار می‌ دهیم و ملاک نخبگی اثرگذاری و اثربخشی است.

وی ادامه داد: اصولا انجام مطالعات در خارج از کشور و ارتباطات بین المللی را نه تنها مانع نمی‌ شویم بلکه تقویت هم می‌ کنیم نکته مهم این است که نخبگان اثر اجتماعی خود را در کشور به ارمغان آورند.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان گفت: اشتغال نخبگان در دستگاه‌ ها و شرکت‌ های مختلف، جایگزینی طرح پژوهشی به جای سربازی و ارائه تسهیلات حمایتی در دوره تحصیل از جمله حمایتهایی است که از نخبگان انجام می‌ شود.

باقری مقدم افزود: سال گذشته ۲ هزار و ۲۶۰ نفر در حوزه دانشجویی و هزار و ۸۶۹ نفر را در زمینه طرح مساله محور شهید احمدی روشن حمایت کردیم و سالانه حدود ۲ هزار نفر از طرح سربازی نخبگان استفاده می‌ کنند.

نقش دانشجویان ایرانی خارج از کشور در انتقال دانش

در بخش دیگری از این همایش مهدی صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امورخارجه نیز گفت: اولویت ما در انتقال دانش، مسایل غذایی، تجهیزات مصرفی پزشکی و برخی داروهای شیمیایی است و دانشجویان ایرانی خارج از کشور می‌ توانند نقش مهمی در این انتقال ایفا کنند.

وی ادامه داد: انتقال فناوری نرم نقش مهمی در خودکفایی و کاهش برخی از مشکلات دارد که با این کار می‌ توانیم دستور ساخت را پیدا و آن محصول را در داخل تولید کنیم.

صفری گفت: سرفصل کار ما خودکفایی و ارزآوری است و وزارت امور خارجه کمیته‌ ایبا حضور نمایندگانی از وزارتخانه‌ های مختلف برای صادرات محصولات دانش بنیان نیز تشکیل داده است.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه گفت: دیپلماتهای خود را با ظرفیتهای داخلی کشور آشنا می‌ کنیم تا به محض ورود به محل ماموریت و شناسایی فرصت‌ های اقتصادی کشور مقصد، پیگیر صادرات کالا و خدمات فنی مهندسی شرکتهای ایران به کشورهای هدف باشند. همچنین با برشمردن نیازهای خود، مزیتهای کشور هدف را نیز بشناسند تا در روابط و تبادلات استفاده کنیم.

  • گروه خبری : گروه های محتوا
  • کد خبر : 160213
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید