بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
  • 1401/02/17 - 09:52
  • - تعداد بازدید: 19
  • - تعداد بازدیدکننده: 19
  • زمان مطالعه : 5 دقیقه
معاون آینده‌سازان بنیاد ملی نخبگان:

بنیاد تمام تلاش خود را به کار بسته تا با ایجاد هماهنگی میان دستگاه‌های مختلف، زمینه‌ اثرگذاری مستعدان برتر را فراهم کند

سید محمدصادق موحد گفت: نخبگان و استعدادهای برتر کشور سهم زیادی در توسعه همه جانبه کشور دارند. افرادی که می‌توانند از دانش خود ثروت تولید کنند و آن علم را در راستای رفع مشکلات و چالش‌های جامعه بکار گیرند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌ رسانی بنیاد ملی نخبگان، بدون شک دولت‌ ها با تدوین برنامه‌ های بلند مدت و به کارگیری نیروهای متخصص و نخبه می‌ توانند بخش بزرگی از نیازهای اساسی و ضروری کشور را رفع کنند. این ضرورت در دوران اعمال تحریم‌ ها از اهمیت بیشتری برخوردار است. مقام معظم رهبری نیز امسال با نامگذاری سال ۱۴۰۱ به سال « تولید، دانش بنیان و اشتغال‌ آفرین» بیش از پیش به اهمیت این موضوع تاکید کرده است لذا نهادها، ارگان‌ ها و سازمان‌ های دولتی باید برای تحقق این شعار تلاش کنند. بنیاد ملی نخبگان از جمله مراکزی است که باید برای تحقق این شعار برنامه راهبردی و کلان داشته باشد. اهمیت این موضوع باعث شد تا گفت‌ وگویی با سید محمد صادق موحد، استاد تمام دانشکده فیزیک، دانشگاه شهید بهشتی و معاون آینده‌ سازان بنیاد ملی نخبگان ترتیب دهیم که در ادامه آن را می‌ خوانید.

۴ برنامه راهبری بنیاد ملی نخبگان در حوزه استعدادهای برتر کشور

بنیاد ملی نخبگان به منظور تحقق شعار امسال « تولید، دانش بنیان و اشتغال‌ آفرین» چه اقدامات و برنامه‌ های حمایتی از شرکت‌ های دانش‌ بنیان دارد؟

موحد: با عنایت به ماموریت‌ های اصلی بنیاد ملی نخبگان که سیاستگذاری و برنامه‌ ریزی در زمینه نخبه‌ شناسی، نخبه‌ گزینی، نخبه‌ پروری و نخبه‌ گماری است، این بنیاد پس از شناسایی استعدادهای برتر کشور و برنامه‌ ریزی برای توانمندسازی آنان، چهار برنامه در جهت جذب و به ‌ کارگیری استعدادهای برتر توانمند شده در کشور دارد که عبارتند از « جذب در هیئت‌ های علمی دانشگاه‌ ها و پژوهشگاه‌ های کشور» ، « جذب در دستگاه‌ های اجرایی کشور» ، « جذب در شرکت‌ های دانش‌ بنیان و فناور» و « راه‌ اندازی کسب‌ وکار دانش‌ بنیان» . همچنین بنیاد ملی نخبگان در اواخر سال ۱۳۹۹ در زمینه پشتیبانی از استعدادهای برتر برای راه‌ اندازی کسب ‌ و کار دانش‌ بنیان برای اولین بار طرح « شهید رضوی» را تدوین و تصویب کرد که مقدمات اجرایی شدن آن در سال ۱۴۰۰ انجام شد و امیدواریم امسال شاهد نتایج آن باشیم. در خصوص حمایت از جذب استعدادهای برتر در شرکت‌ های دانش‌ بنیان و فناور نیز بنیاد از سال ۱۳۹۰، طرح « شهید تهرانی مقدم» را اجرایی کرد که با بررسی نتایج آن در سال ۱۳۹۹ مشخص شد این طرح نیاز به بازنگری اساسی دارد که پس از بررسی‌ های همه‌ جانبه، این بازنگری انجام شد و امیدواریم به ‌ زودی شاهد نتایج مثبت این تحول باشیم بنابراین می‌ توان گفت که بنیاد ملی نخبگان سرمایه‌ انسانی مستعد را برای بکارگیری در شرکت‌ ها را مدیریت می‌ کند.

رفع چالش‌ ها و موانع نیاز به کار فرهنگی مستمر دارد

در حال حاضر برای تحقق این شعار با چه چالش‌ ها و موانعی مواجه هستید که باید برطرف شوند؟

موحد: برخی از چالش‌ های رونق اقتصاد دانش‌ بنیان، ریشه‌ های فرهنگی عمیقی دارد که رفع آن‌ ها نیازمند سال‌ ها کار برنامه‌ ریزی ‌ شده است. مثلا به‌ طور معمول تمایل اصلی استعدادهای برتر علمی ما، جذب به‌ عنوان عضو هیئت علمی دانشگاه است و کم‌ تر تمایل به گام برداشتن در مسیر تولید و اقتصاد دارند و اگر به دلیل محدودیت‌ های جذب نتوانند در دانشگاه‌ های داخل کشور جذب شود، راه خروج از کشور و خدمت در دانشگاه‌ های کشورهای دیگر را در پیش می‌ گیرند. در دانشگاه‌ های کشور نیز عمده فعالیت‌ ها معطوف به آموزش و پژوهش است و هنوز ادبیات فناورانه و کسب ثروت از دانش، در دانشگاه‌ ها چندان نهادینه نشده است. رفع این چالش، نیاز به برنامه‌ ریزی منسجم و کار فرهنگی مستمر دارد. با این وجود بنیاد تمام تلاش خود را به کار بسته تا با ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌ های مختلف، زمینه‌ سازی برای اثرگذاری صاحبان استعدادهای برتر را فراهم کند.

باید زیست‌ بوم طبیعی دانش‌ بنیان در کشور شکل بگیرد

با تحقق این شعار چقدر اقتصاد دانش‌ بنیان رونق پیدا می‌ کند و ضمن اشتغال‌ زایی از خروج نخبگان جلوگیری می‌ کند؟

موحد: به نظر می‌ رسد زمانی این شعار تحقق پیدا می‌ کند که زیست‌ بوم طبیعی دانش‌ بنیان در کشور شکل بگیرد یعنی یک زیست‌ بوم که به صورت طبیعی و خودش در درون خود، ساز و کارهای ادامه حیات را داشته باشد و نیاز به مداخله عوامل بیرونی نداشته باشد. کار نظام و دولت، باید تلاش برای شکل‌ گیری اولیه این زیست‌ بوم در کشور باشد یعنی سیستمی شکل بگیرد که در آن تامین‌ کننده مالی، نیازمند دانش داشته باشد و دانشمندان نیز دانش خود را در راستای نیاز جامعه و صنعت گسترش دهند. طبعا پس از شکل‌ گیری این اکوسیستم و با حمایت‌ های اولیه، به ‌ تدریج این سامانه از حمایت‌ های دولت بی‌ نیاز و خودگردان می‌ شود و آن‌ وقت است که برای نخبگان و استعدادهای برتر، اشتغال در این زیست‌ بوم جذاب می‌ شود و طبعا بر میزان خروج آنان نیز تاثیر خواهد داشت.

بهترین راه مقابله با تحریم‌ ها توسعه فعالیت‌ های دانش‌ بنیان است

اگر در این زمینه غفلت کنیم باتوجه به اعمال تحریم‌ ها چه پیامدهایی متوجه کشور می‌ شود؟ برای توجه بیشتر، دولتمردان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی باید چه اقدامات سازنده‌ ای پیرامون این مسئله انجام دهند؟ آیا در برنامه‎ ها کلان و نقشه جامع کشور باید به این مئسله پرداخته شود؟

موحد: بهترین راه برای مقابله با تحریم‌ های گسترده و ظالمانه‌ ای که علیه کشور ما اعمال شده است، توسعه فعالیت‌ های دانش‌ بنیان و شکل‌ دهی زیست‌ بوم اقتصاد دانش‌ بنیان است. اکنون سیاست‌ های خوبی در زمینه تحقق اقتصاد دانش‌ بنیان تدوین شده است و برنامه‌ های متنوعی که هماهنگی نسبتا خوبی نیز بین آنها وجود دارد در این خصوص به اجرا درآمده است. امسال نیز با عنایت ویژه مقام معظم رهبری و تعیین شعار « تولید؛ دانش‌ بنیان و اشتغال‌ آفرین» به‌ عنوان محور اصلی فعالیت‌ های کشور، توجه به این موضوع اهمیت بیشتری پیدا کرده است و قطعا همه دستگاه‌ ها در راستای تحقق این شعار تلاش خواهند کرد اما آن‌ چه که مهم است تدوین برنامه‌ ای جامع برای این منظور است که اقدامات دستگاه‌ ها در چارچوب آن برنامه جامع به صورت هم‌ افزا تبدیل شود تا خدای‌ نکرده اقدامات ناهماهنگ موجب هدررفت تلاش‌ ها و وقت نشود. در اسناد بالادستی به طور کلی برنامه‌ های راهبردی و کلان در این خصوص وجود دارد. آنچه که لازم به تدقیق است، تدوین برنامه‌ های اجرایی است که نیازمند توجه به تجربیات قبلی از یک سو و از سویی دیگر توجه به مزیت‌ های نسبی کشور و آینده‌ نگاری است.

  • گروه خبری : گروه های محتوا,SlideShow,گفتگو,یادداشت
  • کد خبر : 157892
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید