بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
  • 1401/05/04 - 10:28
  • - تعداد بازدید: 125
  • - تعداد بازدیدکننده: 24
  • زمان مطالعه : 5 دقیقه
قائم مقام رئیس بنیاد ملی نخبگان در جمع شورای علمی بنیاد نخبگان خراسان رضوی:

اجرای سند راهبردی کشور در امور نخبگان برعهده همه دستگاه های اجرایی است

اولین جلسه شورای علمی بنیاد نخبگان استان خراسان رضوی با حضور قائم مقام رئیس بنیاد ملی نخبگان و اعضای شورا برگزار شد

ناصر باقری مقدم در اولین جلسه شورای علمی بنیاد نخبگان استان خراسان رضوی و همچنین مراسم تکریم و تقدیر از رئیس سابق این بنیاد، ضمن تشکر از خدمات صادقانه دکتر رضا لطفی در دوران مسئولیت در بنیاد نخبگان استان گفت: آنچه امروز شاهد آن هستیم نتیجه تلاش ها و فعالیت های ایشان می باشد.

  قائم مقام بنیاد ملی نخبگان در ادامه افزود: آنچه امروز به عنوان مهاجرت نخبگان در جامعه نقل می شود نتیجه یک خطای راهبردی است. ایشان از عدم اجرای سند راهبردی کشور در امور نخبگان توسط سایر دستگاه های اجرایی به عنوان خطای راهبردی نام برد و تاکید کرد: طبیعتا بنیاد وظیفه ریل‌گذاری، هماهنگی و گزارش دهی بابت اجرای این سند از سوی نهادهای متولی به شورای عالی انقلاب فرهنگی و همچنین سازمان بازرسی کل کشور را دارد.

وی گفت: اجرای سند راهبردی کشور در امور نخبگان برعهده همه دستگاه های اجرایی است، مسئولیت اجرایی نهادها از صدا وسیما گرفته تا وزارتخانه های صنعتی، مجموعه ستادی نظیر معاونت علمی رئیس جمهور، وزارتخانه های علوم و بهداشت و لذا اجرای این سند توسط بنیاد ملی نخبگان یک خطای راهبردی است.

قائم مقام رییس بنیاد ملی نخبگان گفت: با تمهیدات رئیس قوه قضاییه، اعلام شد امسال اسناد بالادستی کشور توسط سازمان بازرسی کل کشور پیگیری شود تا ترک فعل ها درباره عملکرد دستگاههای اجرایی دنبال و بررسی گردد، متاسفانه بخش قابل توجهی از سند راهبردی کشور در امور نخبگان اجرا نشده است که باید این موضوع بررسی شود.

باقری مقدم در ادامه از جایگاه ویژه شورای علمی استان ها در دوره جدید بنیاد ملی نخبگان خبر داد و افزود: یکی از وظایف شورای علمی، استفاده از ظرفیت های همه دستگاه های اجرایی استان برای توجه به مساله نخبگان و بویژه اشتغال نخبگان می باشد.

قائم مقام رئیس بنیاد ملی نخبگان از دستور ویژه رئیس جمهوری محترم در خصوص اشتغال نخبگان یادکرد و تاکید نمود: استانداران باید نگاه ویژه به اشتغال نخبگان در هر استان داشته باشند و بایستی مسئولیت اشتغال آنها را بپذیرند.

باقری مقدم همچنین گفت: چه نخبگانی که به کشور باز می گردند و چه نخبگان موجود در کشور در شهرهای بزرگ به خصوص تهران با مشکل مسکن مواجه اند، با مساعدت شخص رئیس جمهور باید به سمت احداث شهرک‌های نخبگان حرکت کنیم.

وی ادامه داد: در چارچوب شهرکهای نخبگانی، واحدهای مسکونی برای نخبگان کشور به صورت مجتمع و بیشتر در شهرهای محل تجمع نخبگان و در دانشگاه های شهرهای اصلی کشور احداث خواهد شد.

قائم مقام رییس بنیاد ملی نخبگان گفت: رفع مساله مسکن نخبگان سهم بالایی برای جلوگیری از مهاجرت نخبگان به خارج کشور دارد و یا اینکه زمینه مهاجرت معکوس نخبگان خارج کشور را به داخل فراهم می کند.

باقری مقدم اضافه کرد: هنوز طرح اولیه احداث شهرک‌های نخبگان زیر نظر معاونت علمی رئیس جمهور پیگیری می شود، اما پیشنهاد ما این است که در شهرک های نخبگان تجهیزات آزمایشگاهی و خدماتی مورد نیاز نخبگان را ایجاد کنیم، این شهرک ها فقط برای اسکان نیست بلکه موضوع تحقیقات نخبگان نیز در آن لحاظ شده است.

وی گفت: در حال حاضر در مرحله کارشناسی و محاسبات تامین زمین برای ساخت این شهرک ها هستیم، لذا اعلام می کنم دانشگاه های کشور و وزارتخانه های بهداشت و علوم می‌توانند با تامین زمین مورد نیاز، به عنوان بخش عمده هزینه ساخت این شهرکها، ما را یاری کنند.

قائم مقام رییس بنیاد ملی نخبگان اقدامات صورت گرفته برای حمایت از نخبگان در کشور را کافی ندانست و افزود: مجموعه‌های اجرایی مرتبط با نخبگان باید درباره جلوگیری از مهاجرت نخبگان عمل کنند، از طرفی می دانیم، اقتصاد دانش بنیان در کشور محقق نخواهد شد مگر اینکه از نخبگان استفاده شود، نخبگان ماده خام تحقق اقتصاد دانش بنیان در کشور هستند.

دکتر عبدالکریم سجادی، رئیس بنیاد نخبگان استان خراسان رضوی ضمن تشکر از حضور اعضای شورا به تشریح اهداف و وظایف شورا پرداخت و گفت: شورای علمی بنیاد نخبگان استان به استناد مواد ۴ و ۷ آیین‌نامه تاسیس بنیادهای نخبگان استانی و به منظور تنظیم فرآیندهای تصمیم‌گیری تشکیل و اداره می‌شود.

سجادی ادامه داد: ایجاد زمینه برای برنامه‌ریزی اجرایی، هماهنگی امور و ارزیابی فعالیت‌های بنیاد استان با توجه به سیاست‌ها و برنامه‌های کلان بنیاد ملی از ماموریت های شورا است.

رئیس شورای علمی بنیاد نخبگان خراسان رضوی از تدوین برنامه‌های سالیانه بنیاد استان و پیشنهاد تصویب و تخصیص اعتبار آن به بنیاد ملی، تدوین و تصویب برنامه‌ها و فرآیندهای اجرایی شناسایی اجتماعات نخبگانی در استان، همکاری با بنیاد استان در اجرای وظایف مذکور در سند ماموریت‌ها و شرح وظایف بنیادهای نخبگان استان ، برنامه ریزی برای ایجاد تعاملات هم افزایی میان اجتماعات نخبگانی و دستگاه‌های اجرایی درون استان،  تلاش برای استفاده از امکانات استان، خیران و واقفان در جهت اجرای برنامه های استانی را از وظایف شورا نام برد.

سجادی در بخشی دیگر از سخنان خود از تدوین طرح شورای مشورتی نخبگان در دستگاه های اجرایی توسط بنیاد نخبگان خراسان رضوی خبر داد و گفت: شورای مشورتی نخبگان جوان در دستگاهها و سازمانهای دولتی کشور، بدنبال نشست­ها و بارشهای فکری اجتماعات نخبگانی با متولیان و مدیران دستگاههای دولتی در استان و جهت ارئه راهکارهای استفاده از ظرفیت نخبگان می باشد که به عنوان یک طرح کاربردی در راستای اهداف سند راهبردی امور نخبگان برای نهادینه کردن در استان وکشور پیشنهاد شده است.

در پایان مراسم احکام اعضای شورای علمی بنیاد نخبگان استان خراسان رضوی که از سوی معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان صادر گردیده بود به اعضا تقدیم شد.

  • گروه خبری : گروه های محتوا
  • کد خبر : 160297
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید